Slovanské Noviny

22. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Európska komisia (EK) musí problémy európskeho agrosektora riešiť teraz a rýchlo.

Podľa ministra pôdohospodárstva SR Richarda Takáča (Smer-SD) je to odkaz pondelňajších rokovaní Rady EÚ pre poľnohospodárstvo v Bruseli.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Takáč uviedol, že rokovania ministrov boli netypické, lebo sa konali počas demonštrácie tisícok farmárov, ktorí na traktoroch prišli k inštitúciám EÚ vyjadriť nespokojnosť so situáciou v agrosektore. Pripomenul, že už niekoľko týždňov k týmto protestom dochádza v celej Európe, konali sa aj na Slovensku a ide o protesty hlavne proti zbytočnej byrokracii, prehnane zelenej politike a zlého nastavenia spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ.

Eurokomisár pre poľnohospodárstvo

Podľa jeho slov sa farmári sťažujú aj na dovoz agrokomodít, a to nielen z Ukrajiny, ale aj z iných krajín. Ocenil, že viacerí ministri, podobne ako aj on, mali možnosť prezentovať situáciu vo svojich krajinách a eurokomisár pre poľnohospodárstvo Janusz Wojciechowski skonštatoval, že situáciu ako takú treba riešiť.

Čiastkové korekcie

,,Európska komisia je prístupná otvoriť legislatívu o spoločnej poľnohospodárskej politike, lebo keď sa formovala, nebola vojna na Ukrajine, nebol COVID-19, vysoké ceny energií a nebol ohrozený spoločný trh z pohľadu konkurencieschopnosti poľnohospodárov,“ povedal. Považuje za správne, že EK chce túto záležitosť riešiť teraz a nečakať do roku 2028, ale nepostačia podľa neho iba nejaké „čiastkové korekcie“.

Silne kričať

,,Musíme teraz všetci silne kričať. Všetky členské štáty spoločne zaujať stanovisko a zmeniť legislatívu tak, aby sme podporili európskych poľnohospodárov, aby sme boli konkurencieschopní, nelikvidovali si poľnohospodárov, aby sme boli sebestační a nepozerali sa, ako nám sem z iných kontinentov dovážajú rôzne komodity,“ vysvetlil. Takáč chce v tejto súvislosti požiadať premiéra Roberta Fica, aby v mene vlády túto „zásadnú tému“ otvoril aj na zasadnutí V4 a tiež na marcovom samite EÚ.

Európska komisia

Rada ministrov v pondelok podľa neho riešila veci ústretové voči farmárom, ako je striedanie plodín, zmenšenie plôch, ktoré majú ležať úhorom a ocenil snahy eurokomisie znížiť počet kontrol v rámci Informačného a monitorovacieho systému (IMS) o 50 percent. ,,Toto vítame, ale treba byť ambicióznejší. To, čo minulý týždeň predložila Európska komisia je trochu pomalé. Nemôžeme čakať, čo sa bude diať v roku 2025. Musíme riešiť otázky tu a teraz. Je dohoda o tom, že eurokomisia začne riešiť otázky, ktoré sme predložili,“ opísal situáciu.

Sklamanie

Za sklamanie považuje, že čo sa týka témy dovozov agrokomodít z Ukrajiny, EK predĺžila dovozy o ďalší rok a neobmedzila dovoz obilia, čo spôsobuje problémy Slovensku a aj ďalším krajinám EÚ. ,,Povedal som, že žiadame, aby boli do tejto regulácie zahrnuté určité kvóty na dovoz. Také, ako platili pred vojnou na Ukrajine a bolo ich možné čiastočne zvýšiť, aby sme vyriešili problém, ktorý trápi krajiny Únie,“ uviedol.

Komisia však takéto opatrenia nenavrhuje

Privítal by aj clá na dovoz, ktoré by sa vracali, ak by ukrajinská strana vyvážala tovar do tretích krajín, kam bol pôvodne určený. Komisia však takéto opatrenia nenavrhuje, a preto Takáč na Rade ministrov povedal, že kým nebude platiť celoeurópske riešenie tejto situácie, Slovensko bude mať zavedené zákazy dovozu agrokomodít z Ukrajiny na dobu neurčitú.

ereport.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d