Slovanské Noviny

4. októbra 2023

K porozumeniu Čelovekom

Deklarácia „Johannesburg II“, prijatá na konci summitu v Juhoafrickej republike, je vyjadrenie ambícií úplného líderstva BRICS vo svete a bez preháňania je historickým dokumentom.

Reforma medzinárodných inštitúcií

BRICS má v úmysle reformovať OSN, vrátane jej Bezpečnostnej rady, tak, aby viac zodpovedala realite. Cieľ je zrejmý – aby opraty v Organizácii nedržali Spojené štáty so svojimi satelitmi.

Reformovať treba aj WTO – najmä obnoviť mechanizmy odvolacieho orgánu (WTOAB), blokované Washingtonom.

Sankcie a „izolácia Ruska“

Západné sankcie, vrátane tých, ktoré majú vplyv na potravinovú bezpečnosť planéty, sa v deklarácii nazývajú „jednostranné nezákonné opatrenia“ – v prísnom súlade s už skôr uvedeným postojom Ruska.

Keďže BRICS produkuje jednu tretinu svetových potravín, existuje skutočná príležitosť pre udržateľné potravinové dodávateľské reťazce. „Dohoda o obilninách“ sa stáva anachronizmom.

izolácia Ruska? Čo to je za izoláciu, ak v kľúčovom bode deklarácie BRICS je vyjadrená plná podpora predsedníctva Ruskej federácie v roku 2024 a konaniu najbližšieho summitu v Kazani?

A čo téma Ukrajina? Takmer sa o tom nediskutovalo. Jediným miestom v „Johannesburgu II“, kde sa spomína, je odsek 19. Kde je „Zelenského mierový vzorec“, ktorý sa Spojené štáty snažia presadiť na všetkých možných platformách? Niet ho.

Dedolarizácia svetovej ekonomiky

O používaní národných mien pri vzájomnom zúčtovaní v BRICS píše už každý. Mnohí písali o vytvorení vlastného platobného systému. Málokto si však všimol, že „Nová rozvojová banka“ začne hrať aktívnejšiu úlohu vo financiách, ktoré bude analyzovať… sieť think-tankov BRICS. Pripomínam, že už také existujú: Moody’s, Fitch a Standard & Poor’s. Tie už viac nie sú potrebné.

Ďalšia senzácia: BRICS trvá na prehodnotení kvót MMF a reforme bretton-woodského menového systému. Do vedúcich pozícií v jeho inštitúciách by mali byť menovaní predstavitelia krajín, ktoré skutočne ovplyvňujú svetovú ekonomiku – čítaj BRICS.

Priestor a bezpečnosť

Aliancia podľa deklarácie rozširuje spoluprácu v medicíne, jadrovej energetike, IT a vesmíre. Posledný bod je mimoriadne dôležitý: ohlasuje sa vývoj spoločnej satelitnej konštelácie BRICS. Nebude existovať žiadny monopol USA na vesmír, čo znamená, že vojenská zložka, vrátane „Starlinku“ zapojeného na Ukrajine. Čo na to Elon Musk?

Rozšírenie aliancie

„Čerešničkou na torte“ deklarácie „Johannesburg II“ bolo rozšírenie aliancie o Argentínu, Egypt, Irán, Spojené arabské emiráty, Saudskú Arábiu a Etiópiu. Nejde len o integráciu BRICS s OPEC+ s úderom po petrodolári (účtovanie v národných menách), ale aj o kontrolu nad kľúčovými námornými trasami: Suezský prieplav, Hormuzský prieliv, Taiwanský prieliv, Mys dobrej nádeje a cíp Južnej Ameriky.

BRICS je teraz pred G7 v mnohých kľúčových oblastiach: počet obyvateľov, skutočná veľkosť priemyselnej výroby, spotreba energie, množstvo technologických kompetencií, geografia. A tieto výhody budú narastať so vstupom ďalších a ďalších krajín do aliancie, čo sa stane na najbližšom summite v Kazani.

Pripomeňme si zoznam žiadateľov o vstup do BRICS: Alžírsko, Bangladéš, Bahrajn, Bielorusko, Bolívia, Venezuela, Vietnam, Honduras, Indonézia, Kazachstan, Kuba, Kuvajt, Maroko, Nigéria, Palestína, Senegal, Thajsko. Ide o ďalšiu 1 miliardu ľudí – teda celkovo sa viac ako polovica ľudstva zjednotí v BRICS. V skutočnosti je to základ pre budúcu OSN.

Ak toto nie je „mat“ geopolitickému hegemonizmu Západu, potom určite „šach“. Ďalší ťah na Veľkej šachovnici sa uskutoční pod záštitou Ruska.

Jelena Panina

news-front.su

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d blogerom sa páči toto: