Slovanské Noviny

24. februára 2024

K porozumeniu Čelovekom

Systémy umelej inteligencie (AI) budú podliehať prísnejším požiadavkám, niektoré typy použití AI by mali byť dokonca zakázané.

Vyplýva to z politickej dohody štátov Európskej únie (EÚ) na finálnom znení Aktu o umelej inteligencii (AIA). V najbližších mesiacoch sa bude AIA ešte schvaľovať v Rade EÚ a Európskom parlamente. V pondelok o tom informoval odbor komunikácie Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Komplexný rámec regulácie

„Tento akt vytvorí v EÚ komplexný regulačný rámec vývoja, nasadenia a používania umelej inteligencie. Jeho hlavným cieľom je zabezpečiť, aby AI systémy boli dôveryhodné, etické a v súlade so základnými právami a hodnotami,“ uviedlo MIRRI.

AIA stanovuje záväzné pravidlá a požiadavky pre AI systémy, akými sú napríklad vysoko rizikové AI systémy používané v kritických infraštruktúrach, zdravotníctve, doprave a orgánmi činnými v trestnom konaní. Podľa MIRRI tieto druhy AI systémov budú podliehať prísnejším požiadavkám.

Úplný zákaz

„Niektoré typy použití AI, ako napríklad biometrická kategorizácia, vzdialená biometrická identifikácia v reálnom čase, využitie kamerových systémov pri rozširovaní databáz tvárí či rozpoznávanie emócií, budú dokonca úplne zakázané,“ priblížil rezort.

Zákazy by sa mali týkať aj praktík, ktoré môžu manipulovať s ľuďmi podprahovými technikami alebo zneužívať zraniteľné miesta určitých skupín, napríklad detí, s cieľom poškodiť ich fyzické alebo psychické zdravie.

A to nie je všetko

„Okrem toho sa zavádzajú požiadavky na transparentnosť pre generatívne systémy umelej inteligencie, ktoré vytvárajú obsah alebo interagujú s ľuďmi, ako je napríklad ChatGPT. Tieto požiadavky majú zabezpečiť to, aby bolo jasné, že obsah bol vygenerovaný AI, a poskytnúť záruky proti generovaniu nelegálneho obsahu,“ vysvetlil štátny tajomník MIRRI Ivan Ivančin.

Schválenie AIA v Európskom parlamente sa podľa MIRRI očakáva ešte pred voľbami do europarlamentu.

„Niektoré ustanovenia AIA chrániace pred zakázanými použitiami AI systémov vstúpia pritom do účinnosti už šesť mesiacov od jeho oficiálneho zverejnenia,“ uviedlo MIRRI s tým, že ostatné ustanovenia začnú platiť po 12 až 24 mesiacoch od zverejnenia.

ereport.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d