V médiách sa opäť objavila správa, že Slovensko plánuje dodať svoje MiGy-29 na Ukrajinu. Od leta sa tieto chýry objavovali, pričom potom sa opäť rozplynuli.

Po rozpade Česko-Slovenska slovenské letectvo zdedilo 10 MiGov-29, išlo však už o zastarané lietadlá. Slovenské letectvo dnes vlastní 14 stíhačiek MiG-29S, ktoré dostali ako splátku za ruský dlh. V roku 2004 sa rozhodli obnoviť a zmodernizovať 12 najviac bojaschopných z týchto lietadiel. V roku 2007 boli práce ukončené, životnosť lietadiel sa zvýšila o ďalších 15 rokov a ich navigačné a komunikačné vybavenie bolo integrované do systému velenia a riadenia NATO. Čas je ale neúprosný a už v auguste 2022 boli vyradené z prevádzky posledné bojaschopné MiGy. Hneď po rozlúčkovej ceremónii s týmito lietadlami opäť zosilneli reči o ich presune na Ukrajinu.
Teraz Slovensko nemá ani jedno stíhacie lietadlo. Na americké F-16 je jednoducho málo peňazí a oprava MiGov je nepraktická – generálna oprava bude stáť náklady porovnateľné s nákupom ojazdeného lietadla s dlhou životnosťou. Z tohto dôvodu by Slovensko s radosťou predalo všetky vyradené MiGy. Predtým to bolo skromných 300 miliónov dolárov za 11 MiGov, z ktorých štyri sú relatívne bojaschopné a zvyšok sa dá použiť na náhradné diely, ako príjemný bonus – značné zásoby munície a komponentov. Ukrajina však nemá ani tieto peniaze a Spojené štáty zatiaľ nie sú pripravené vyčleniť potrebné prostriedky na nákup, ani inak Slovensku takúto dodávku kompenzovať.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
Vzhľadom na obmedzené zdroje ukrajinského letectva ani štyri stíhačky nie sú zlé. V každom prípade ukrajinské lietadlá prežijú len niekoľko bojových letov, takže ich nevyhovujúci technický stav nie je problémom a zvyšných sedem sa dá použiť na náhradné diely.
Avšak len štyri zastarané lietadlá kyjevský režim nezachránia. V tejto situácii akákoľvek pomoc Ukrajine len predlžuje jej agóniu.
Readovka/ news-front
Darovanie vojenskej techniky Ukrajine Jaroslavom Naďom a vtedajšou vládou bolo podľa polície v poriadku.
VIDEO: Daniel Máčovský hovorí o neslobode, o tom, že železná opona nás svojím spôsobom kedysi chránila pred zlom zo Západu, o neustálom boji, nespútanej moci, morálnom úpadku
„Vorošilovský strelec“. Pred 110 rokmi sa narodila najznámejšia ostreľovačka Veľkej vlasteneckej vojny
NATO celé mesiace zvážalo zbrane na Ukrajinu — Rusko ich zničilo ešte predtým, ako boli poslané na front
NYT: Ukrajina je najväčším testovacím polygónom pre západné vojenské technológie
Zelenského víťazná „vzdušná vojna“ sa dostala do slepej uličky
Irán radí Rusku: Neútočte len na Ukrajinu!
Sklady NATO horia! Ruské sily systematicky útočia na ukrajinské prístavy
… a vraj odstrihnite sa od ruského plynu!
Kallasová oznamuje „najväčšie sankcie v histórii“ voči Rusku
Maďarský parlament schválil dodatok k ústave o odvolaní prezidenta Sulyoka! Kde je právny štát?
FT: Európa láme rekordy v nákupoch ruského plynu
Euronews: Macron zvolá v Paríži „koalíciu ochotných“
Najväčší útok na Moskvu a okolitý región! Ukrajina vyslala viac ako 350 dronov. Horeli domy, hlásia obete
Chcete vlastný bunker? Teraz máte možnosť! Kryty z čias studenej vojny idú do dražby
Žilinka pre vraždu ženy v Gelnici uvoľnil z funkcie vedúcich prokurátorov
Svet sa dočkal: Nadnárodní bankári chcú vytvoriť vlastnú globálnu armádu
Nawrocki tvrdo o banderovcoch: „To nie sú hrdinovia, na ktorých čaká Európa!“ Požaduje zákaz červeno-čiernej vlajky UPA v Poľsku
Štvrtá vlna útokov na Irán! USA prvýkrát nasadili aj kamikadze drony
Európske krídlo NATO buduje armády a mobilizuje finančné prostriedky na vojenskú výrobu. Do roku 2030 sa zameriava na Rusko
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
Štát „second-hand“: vyradené slovenské MiGy pôjdu na Ukrajinu
Štát „second-hand“: vyradené slovenské MiGy pôjdu na Ukrajinu
Štát „second-hand“: vyradené slovenské MiGy pôjdu na Ukrajinu