Slovanské Noviny

13. apríla 2025

Slovenské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

Staroveké slovanské rady 

Tieto najstaršie základy na Zemi sa nazývajú aj kony Svaroga, najvyššieho boha východných Slovanov, symbolizujúce nebeský oheň. V starovekom rodnoverí Slovanov je celý svet preniknutý morálnymi vzťahmi, pretože každá živá duša je schopná pochopiť, kde je dobro a kde zlo. Morálka v slovanskom zmysle je jedným z princípov Sveta.

1. Poznajte SKUTOČNÉ, SPRÁVNE

Poznanie Bytia a Nebytia, ako aj zákonitostí ich pohybu a vzájomného pôsobenia (PRÁVO), bolo jedným z hlavných svetonázorových princípov starých védskych Slovanov. Slovanovi nie je ľahostajný okolitý svet, poháňa ho neustály záujem o to, ako funguje Vesmír.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

2. Neklamte

Klamať podľa védskych konceptov znamená nenasledovať cestu Vlády, teda prekrúcať realitu. Porušenie zákonov Svarogovcov je trestné, pretože nesprávny (skreslený) predpoklad má za následok nesprávne závery, čo zase vedie k neuváženým činom. Nerozvážnosť konania mohla byť v týchto ťažkých časoch veľmi drahá ako pre konkrétneho človeka, tak aj pre celý Rod. Túžba po Pravde.

3. Udržujte čistotu, denne robte očistu tela i duše

Čistota duše a tela, úhľadnosť príbytkov, čistota myšlienok a skutkov boli pre starých Slovanov jedným zo základných základov ich náboženského a filozofického svetonázoru a boli vždy stelesnené v každodennom živote. Kult čistoty bol taký dôležitý, že túto funkciu mal medzi našimi predkami na starosti špeciálny boh Kupala. Podľa slovanských predstáv iba človek, ktorý dodržiaval tieto princípy, sa môže stať hodným svojich Bohov a Predkov a získať večný život po smrti.

4. Chránte svoju zem

Slovania sa k svojej zemi správali ako k matke, ktorú považovali za posvätnú a vždy sa o ňu starali a chránili ju aj za cenu vlastného života. Slovania obhajovali nielen územnú nezávislosť, ale aj slobodu vlastného spôsobu života – viery a tradícií, ktoré odkázali bohovia a predkovia. Všetky hrdinské činy vykonané pre rodnú zem sa sformovali do jedinej Slávy Ruska, ktorú naši predkovia zosobnili obrazom Matky.

5. Cti svojich bohov, otcov a matky, predkov

Úcta bohov, otcov a matiek, a predkov bola najdôležitejšou podmienkou fungovania Rodu a zachovávania tradícií. Za porušenie tejto podmienky hrozil trest – vylúčenie z Rodiny. Každý, kto nectí Rod, nemá právo dúfať v jeho ochranu a záštitu.

6. Milujte svet Prírody

Vzhľadom na to, že celá okolitá príroda je presiaknutá božským princípom od jej najmenšieho prejavu až po kozmické rozmery, naši predkovia s ňou zaobchádzali veľmi opatrne, ublížiť ktorejkoľvek jej časti bez extrémnej potreby bolo nemysliteľné. Zničenie vtáka, šelmy alebo ryby bolo povolené len v rozsahu potrebnom na udržanie života. Preto Slovania neobetovali svojim bohom zvieratá, vtáky a ryby, ale obetovali obilie, mlieko, zeleninu a ovocie, surju (medový kvas na bylinkách).

7. Milujte svojich priateľov a žite pokojne medzi klanmi

Milovať príbuzných, priateľov, pokojne žiť so svojimi klanmi je kľúčom k sile, rozvoju a prosperite národa, pretože len Láska rozmnožuje klany. Slovanské rodiny sú pokrvne príbuzné a krv príbuzenstva je posvätná. Preto by človek nemal byť v nepriateľstve s blízkymi, ale musí si navzájom poskytovať všemožnú pomoc – či už v problémoch, v práci alebo na bojisku.

8. Každá manželka má jedného muža a každý manžel jednu manželka, starajte sa o rodinu

Toto je zákon rovnosti a rovnováhy mužských a ženských princípov. Rovnosť zároveň nie je rovnakosť. Každý je povolaný plniť svoju vlastnú funkciu, ktorú mu ukladá príroda.

9. Pracuj ako prikázali slovanskí bohovia

Podľa predpisov Bohov a Predkov musel každý Slovan pracovať. Pracujte v rozsahu, ktorý by jemu, jeho rodine a klanu poskytol potrebné jedlo, bývanie, odev, výrobné nástroje a ochranu. Slovania od svojich Bohov nikdy nič nežiadali, len oslavovali ich silu, štedrosť, veľkosť. Veď Slovania sú deti a vnuci Bohov, ich priami potomkovia a dedičia. A pre zdravého silného manžela je nedôstojné žobrať od otcov a starých otcov niečo pre svoju potrebu, je celkom schopný si to zarobiť vlastnou prácou a zručnosťou. Starí Slovania nemali otrokov. Dokonca aj zajatí nepriatelia, tí istí Rimania alebo Gréci, ktorí pracovali na určitú dobu, sa stali slobodnými a boli vypustení do voľnej prírody. Slobodná práca bola najvyššou túžbou Slovanov.