Slovanské Noviny

1. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Sorosovu nadáciu bude na Slovensku riadiť aktivista Fedor Blaščák. Pomáhať mu budú herečka Vášáryová, exministerka spravodlivosti Žitňanská a vedec Čekan

Nadácia otvorenej spoločnosti, ktorá tento rok oslavuje 30 rokov od svojho vzniku, má od októbra nového správcu. Nezávislý konzultant, publicista a aktivista Fedor Blaščák pôsobí v neziskovom sektore od roku 1998 a stál pri viacerých dôležitých mimovládnych projektoch a iniciatívach. 

Nadácia otvorenej spoločnosti (OSF), ktorá tento rok oslavuje 30 rokov od svojho vzniku, má od októbra nového správcu Fedora Blaščáka. Ten chce svoje pôsobenie zamerať na podporu hodnôt otvorenej spoločnosti a obnovu jej rastu.

Blaščák v kresle šéfa Sorosovej slovenskej pobočky vystriedal Andreu Erdősovú, ktorá viedla NOS od augusta minulého roka.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Nadácia otvorenej spoločnosti funguje na Slovensku už 30 rokov, je jednou z mála tradičných grantových nadácií, ktoré pomáhali budovať slovenskú občiansku spoločnosť, pamätajú si 90. roky a prežili dodnes. Myslím si, že pre mimovládny sektor na Slovensku je dôležité, aby vlajkové inštitúcie s historickou pamäťou a širokým prehľadom pretrvali. Hodnoty otvorenej spoločnosti, ktoré presadzuje, majú stále nových a vplyvných nepriateľov. Preto som prijal ponuku viesť Nadáciu a pomohol jej znova rásť. A som veľmi rád, že mi v tom budú pomáhať aj dve nové členky a jeden nový člen Správnej rady,“ vyhlásil Blaščák.

Spolu s Fedorom Blaščákom vedenie Nadácie posilní sociologička, herečka a bývalá diplomatka Magda Vášáryová, právnička a bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská a vedec Pavol Čekan, ktorí v Správnej rade vystriedajú Michaelu Benedigovú, Táňu Svrčkovú a Oľgu Beláňovú.

Fedor Blaščák má za sebou viac ako 20 rokov skúseností v neziskových organizáciách a verejnom sektore. V roku 1998 sa podieľal na kampani pre zvýšenie volebnej účasti, pracoval v Nadácii pre deti Slovenska, založil a viedol iniciatívu Memory Kontrol, spolupodieľal sa na projekte obnovy Novej synagógy v Žiline, pomáhal zakladať a do roku 2018 viedol Asociáciu firemných nadácií a nadačných fondov. Bol hovorcom iniciatívy Životné partnerstvo, či vyjednávačom tretieho sektora v prospech mechanizmu daňovej asignácie. Pôsobil aj v médiách a štátnej správe. Pravidelne píše komentáre pre denník SME a na blogu Denníka N. Tri roky viedol diskusnú reláciu v Rádiu FM – Chrobák v hlave FM, bol poradcom štátneho tajomníka ministerstva školstva pre reformu vo vzdelávacej oblasti Človek a spoločnosť aj poradcom rektora STU Miroslava Fikara. Aktuálne RTVS vysiela jeho seriál o dejinách komunistickej tajnej polície ŠtB.

Nadácia otvorenej spoločnosti, Bratislava vznikla v roku 1992 s cieľom podporovať a budovať občiansku spoločnosť na Slovensku a propagovať hodnoty otvorenej spoločnosti a liberálnej demokracie. Od svojho vzniku bola NOS-OSF súčasťou rodiny nadácií známych ako Open Society Foundations, pôsobiacich vo viac ako 70 krajinách na celom svete. V roku 2013 sa Nadácia osamostatnila od zakladajúcej organizácie a v rámci medzinárodnej siete OSF dnes už nemá status členskej organizácie.

Nadácia sa zameriava najmä na programy na podporu inkluzívneho vzdelávania, rozvoja občianskej spoločnosti, podpory slobodných médií a slobody prejavu či podpory kritického myslenia. Medzi jej hlavné projekty patria Otvorené školy, Novinárska cena a Fond investigatívnej žurnalistiky, Aflatoun, Stronger Roots for Civil Society, či grantový program zameraný na posilnenie občianskej spoločnosti Active Citizens Fund.

Zdroj: omediach.com / InfoVojna / osf.sk


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d