Zo Slovenska bolo do Svetového dedičstva UNESCO dosiaľ zapísaných šesť kultúrnych a dve prírodné pamiatky. Organizácia OSN pre vzdelávanie, vedu a kultúru (United Nations Educational Scientific and Cultural Organization, UNESCO) je špecializovaná medzinárodná organizácia so sídlom v Paríži.
Jej cieľom je rozvíjať spoluprácu v oblasti výchovy a vzdelávania, spoločenských a prírodných vied, kultúry, ako aj ochrany kultúrneho a prírodného dedičstva.
V nedeľu 9. februára uplynie 32 rokov odvtedy, ako sa stala Slovenská republika členom UNESCO.
Organizácia vznikla 16. novembra 1945 na medzinárodnej konferencii v Londýne. Československo bolo jedným z jej 20 zakladajúcich členov. Slovenská republika (SR) sa stala riadnym členom UNESCO 9. februára 1993 ako nástupnícky štát Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky (ČSFR). Stálou predstaviteľkou SR pri UNESCO v Paríži je veľvyslankyňa Anna Plassat Muríňová.
UNESCO má v súčasnosti 194 členských štátov a 12 pridružených členov. Od roku 2018 nie je členom UNESCO Izrael. Ten spoločne s USA z organizácie vystúpil v reakcii na prijatie za členov Palestíny a Južného Sudánu v roku 2011. Spojené štáty opätovne vstúpili v júli 2023. Najnovšie v utorok (4. februára 2025) americký prezident Donald Trump nariadil, aby USA opäť preskúmali svoje členstvo v UNESCO. Posudzovanie sa má ukončiť do 90 dní.
Vlajkovou loďou organizácie, vďaka ktorej sa dostala do povedomia širokej verejnosti, je program Svetové dedičstvo. Vznikol na základe Dohovoru o ochrane svetového kultúrneho a prírodného dedičstva z novembra 1972, platnosť nadobudol v decembri 1975. Dohovor vychádza z myšlienky, že na svete existujú miesta s takou výnimočnou hodnotou pre celý svet, že by mali byť považované za dedičstvo celého ľudstva. Na Zozname svetového dedičstva UNESCO je v súčasnosti zapísaných 1223 objektov a lokalít. Z toho 952 kultúrnych, 231 prírodných a 40 zmiešaných lokalít zo 168 zmluvných štátov dohovoru.
Zo Slovenska bolo do Svetového dedičstva UNESCO dosiaľ zapísaných šesť kultúrnych a dve prírodné pamiatky. Kultúrnymi lokalitami sú Banská Štiavnica a technické pamiatky okolia, Levoča, Spišský hrad a pamiatky okolia, Rezervácia ľudovej architektúry Vlkolínec. Ďalej to sú Historické jadro mesta Bardejov, Drevené chrámy v slovenskej časti Karpatského oblúka a Hranice Rímskej ríše – Dunajský Limes (západný segment), ktoré sú spoločnou lokalitou s Nemeckom a Rakúskom.
Medzi prírodné lokality patria Jaskyne Slovenského krasu a Aggteleckého krasu. Tie sú spoločnou lokalitou s Maďarskom a Staré bukové lesy a bukové pralesy Karpát a iných regiónov Európy.
Slovenská stopa v UNESCO okrem toho zahŕňa deväť prvkov nehmotného kultúrneho dedičstva: fujara – hudobný nástroj a jeho hudba (2005, 2008), Terchovská muzika (2013), Gajdošská kultúra (2015), Bábkarstvo na Slovensku a v Čechách (2016), Horehronský viachlasný spev (2017), Modrotlač (2018), Drotárstvo (2019), Sokoliarstvo – živé dedičstvo ľudstva (2021) a Tradície spojené s chovom koní Lipican (2022).
Najnovším zápisom so slovenským pôvodom vo svetovom zozname UNESCO sa stalo Kovačické insitné umenie, ktoré je unikátnym odkazom slovenských krajanov v Srbsku. O tomto výnimočnom úspechu sa rozhodlo 3. decembra 2024 na zasadnutí Medzivládneho výboru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO v hlavnom meste Paraguaja v Asuncióne.
Zdroj: tasr/ ereport.sk
„Irán zmizne do septembra“. USA majú v úmysle poraziť Irán do jesene, ak bude jadrová dohoda zamietnutá
Grécka europoslankyňa: Nelegálna migrácia je rakovinou Európy
Vládny splnomocnenec Peter Kotlár pri vyšetrovaní Plandémie komunikuje okrem Obamu aj s FBI. Tvrdí, že vie, ako sa k nám dostal koronavírus a slintačka
VIDEO: Súd odročil konanie o návrhu na prepustenie Mikuláša Černáka.
Exriaditeľ kontrarozviedky SIS Peter Tóth o objednávke na morálne znemožnenie bývalého sudcu a premiérovho poradcu Davida Lindtnera a vykonávateľovi tejto požiadavky – „mediálnom zločincovi“ so Sorosovho denníka SME Matúšovi Burčíkovi
Sovietski partizáni v Taliansku: červená vlajka nad Rímom
Našou hlavnou úlohou je zachovať pravdu o Druhej svetovej vojne
Litva sa dočkala, prvýkrát od druhej svetovej vojny znovu privítala na svojom území nemecké jednotky
Srbsko a Maďarsko oživujú projekt Rakúsko-Uhorska
Západ a Ukrajinci sa cítia podvedení. Prečo Rusko nie je na Trumpovom zozname pre nové clá?
Video: Ruská trojtonová riadená bomba odrezala presun ukrajinských obrnencov do Belgorodskej oblasti
Demonštranti sú zneužití. Protesty stoja na klamstvách, zákon o mimovládkach nie je ruský
Zelenskyj dostal tvrdú lekciu od maďarského ministra
Premiér odmieta tvrdenia o „ruskom zákone“
O Matovičovom náhlom psychickom skrate v Prezidentskom paláci, keď ako minister financií v deň odvolania Hegerovej vlády parlamentom vytrhol Čaputovej kancelárovi z ruky práve podpísanú demisiu
Ruské letectvo zrušilo základňu ukrajinských bezpilotných lietadiel na chersonskom ostrove Korabel
Beseda spisovateľa Jozefa Banáša o velikánoch Milanovi R. Štefánikovi, Tomášovi Baťovi & Aurelovi Stodolovi, o šírení energie dobra, ale aj o materiálnej civilizácii Západu, o duchovnejšom živote civilizácie Východu a o konci dominancie násilného elementu na našej planéte
Maďarsko do boja proti šíreniu vírusu slintačky a krívačky nasadzuje armádu. Česká republika bude dokonca v rámci protiopatrení testovať mlieko PCR testami
SNS víta zákon o tzv. covidových amnestiách, progresívci spoločne s pacientom z Trnavy ho odmietajú
Šéfka Súdnej rady Kosová vyhovela podnetu Ficovho poradcu Lindtnera disciplinárne stíhať sudkyňu Záleskú
zo sekcie
Slovenská republika sa stala pred 32 rokmi členom UNESCO
Slovenská republika sa stala pred 32 rokmi členom UNESCO
Slovenská republika sa stala pred 32 rokmi členom UNESCO