Slovanské Noviny

20. septembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

„Slovákov čaká chudoba a zadlžovanie, bohatstvo sa bude presúvať v prospech zahraničného energetického a finančného sektora“

Aj keď po posledných parlamentných voľbách (2020) sa novej vládnej garnitúre podarilo razantne zvýšiť verejný dlh (v pomere k HDP) zo 48,14 % v roku 2019 na 62,72 % v roku 2021, podľa riaditeľa Inštitútu finančnej politiky (IFP) Juraja Valachyho môžeme hovoriť o šťastí, že zatiaľ nie sme na úrovni 120 percent, kedy by Slovensko sotva dokázalo hasiť problémy, ktoré sa na neho valia.

Slovensko je podľa štátneho tajomníka ministerstva financií Marcela Klimeka (nominant OĽaNO, v minulosti člen vedenia Lipšicovej strany Nova) odkázané na ochotu finančných trhov požičiavať vláde peniaze. Ak však nedôjde k zmierneniu energetickej krízy, musíme podľa Klimeka počítať s „gigantickou redistribúciou bohatstva“ na úkor všetkých odvetví a sektorov slovenskej ekonomiky v prospech zahraničného energetického a finančného sektora.

Vláda musí podľa Klimeka v tejto situácii zastropovať ceny elektriny a plynu. Inak by slovenské domácnosti museli zaplatiť o 2,6 miliardy € viac za elektrinu, respektíve o 1 miliardu € viac za plyn. Nárastu chudoby sa však Slováci tak či tak nevyhnú. Ceny vyrastú v tomto roku o 12,4 % a v budúcom roku „iba“ o 13,5 %, aj to len za predpokladu regulácie cien energií. Nominálne platy síce porastú, no na infláciu sa v tomto ani v budúcom roku nedotiahnu. Reálne mzdy v rokoch 2022 – 2023 kumulatívne poklesnú o viac než o 6 %. Veľa Slovákov teda schudobnie a ich kúpna sila klesne, takže si za svoje mzdy budú môcť kúpiť oveľa menej.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Ak by vláda nezastropovala ceny elektriny a plynu, inflácia by podľa štátneho tajomníka Marcela Klimeka zrejme „vyskočila na nepredstaviteľné hodnoty okolo 30 percent“. Juraj Valachy z IFP priznáva, že otváranie nožníc medzi príjmom a výdajom domácnosti umocňuje aj stagnácia eurozóny.

Eurozóna dopláca na následky sankcií, ktoré EÚ uvalila na Rusko v nádeji, že tým ekonomicky zruinuje Moskvu a dosiahne zmenu mocenských pomerov v Ruskej federácii, ktoré by vyhovovali Západu. Brusel popiera negatívny účinok sankcií na európsku ekonomiku a tvrdí, že za energetickú krízu je zodpovedný ruský prezident Vladimir Putin.

Opačný názor prezentuje maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý zhodnotil dôsledky protiruských sankcií nasledovne: „Európania ich dôsledkom schudobneli a Rusko nepadlo na kolená. V Európe je čoraz viac nahnevaných ľudí, ktorí vymieňajú jednu vládu za druhou v krajinách, ktoré podporujú sankcie. Byrokrati v Bruseli musia pochopiť, že nemožno hazardovať s osudom národných ekonomík a miliónov ľudí. Je načase o tom hovoriť aj s Američanmi, kým nie je neskoro.“

hlavnespravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.