Slovanské Noviny

19. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

V článku analyzujúcom situáciu na západnom Balkáne s názvom “Európa musí urobiť viac” denník Guardian uvádza, že v decembri “miestne spory” viedli k inštalácii barikád na severe Kosova, ktoré obývajú najmä Srbi.

“Vzťahy medzi Prištinou a Belehradom, ktorý sa teší nadšenej podpore Kremľa a odmieta uznať nezávislosť Kosova, vyzerajú horšie ako kedykoľvek za posledných 20 rokov,” uvádza sa v dokumente.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Uvádza sa tiež, že schopnosť Európskej únie urovnať konflikt je “komplikovaná” vzhľadom na závislosť Srbska od ruského plynu, ale aj odmietanie Belehradu uvaliť sankcie na Moskvu.

“Ak sa tento rok nedočkáme konečnej realizácie bruselskej dohody z roku 2013, ktorá spája politickú autonómiu kosovských Srbov s normalizáciou vzťahov medzi oboma krajinami, riziko nevyhnutného konfliktu je reálne. Ak by k nemu došlo, jeho širšie dôsledky by boli vážne, a to nielen z hľadiska novej utečeneckej krízy,” varuje analýza.

V texte sa pripomína, že začiatkom decembra sa v Tirane konal samit EÚ – západný Balkán, a uvádza sa, že európski predstavitelia sa zišli, aby vyslali “symbolický odkaz”.

Guardian dodáva, že išlo o prvý samit, ktorý sa konal v regióne, ktorého obyvatelia väčšinou túžia patriť do “bruselského klubu”, ale začali pochybovať, že sa tak niekedy stane.

Toto gesto s konkrétnymi opatreniami, ako je zaradenie do programu EÚ Erasmus, dopadlo dobre, pričom pripomíname, že albánsky premiér Edi Rama vyhlásil, že “veci sa menia”, zatiaľ čo ostatní lídri privítali “nový spôsob myslenia”.

O niekoľko týždňov neskôr získala Bosna a Hercegovina štatút kandidátskej krajiny na členstvo v EÚ. Takýto vývoj nie je ťažké vysvetliť, dodáva Guardian.

“Keďže v posledných rokoch sa dostavila únava z rozširovania EÚ, západný Balkán – a jeho zdanlivo neriešiteľné a nevyriešené napätie – sa dostal na európsku stupnicu geopolitických záujmov. Vojna na Ukrajine však sústredila pozornosť Bruselu, pretože Rusko sa snaží rozšíriť svoj vplyv v regióne na úkor EÚ a NATO a využíva politickú nestabilitu vo svoj prospech,”uvádza sa v analýze.

Preto je nanajvýš potrebné, aby sa Západ znovu zameral na tento región, ale “vzhľadom na temný kontext” je potrebné viac než len slovné stimuly.

Guardian uvádza, že situácia v Bosne a Hercegovine je tiež dosť pochmúrna, keďže Moskva poskytuje štedrú podporu “secesionistickej agende bosnianskosrbského nacionalistického vodcu Milorada Dodika”. Kremeľ zároveň “podporuje bosnianskych chorvátskych nacionalistov, ktorí sú rovnako odhodlaní upevniť a prehĺbiť etnické rozdelenie obsiahnuté v daytonskej ústave krajiny”.

V dokumente sa tiež uvádza, že vzhľadom na geopolitické úlohy a rastúci vplyv čínskych investícií v regióne by EÚ mala posilniť svoju úlohu.

Úspech protiimigračných a islamofóbnych strán v krajinách ako Francúzsko a Holandsko zároveň znamená, že rozširovanie na východ je v dohľadnej budúcnosti nereálne.

Uvádza sa tiež, že v Srbsku klesla podpora členstva v EÚ pod 50 % v dôsledku tlaku na Belehrad, aby zaviedol sankcie voči Rusku.

“EÚ však stále môže mať vplyv a po rokoch zanedbávania urobiť správnu vec. Bez vstupu do Únie by sa mala ponúknuť dodatočná ekonomická podpora. Výmenou za pokrok v reformách v oblasti korupcie, právneho štátu a slobody prejavu by skutočne angažovaný prístup mohol vytvoriť dobrú vôľu potrebnú na upokojenie napätia v regióne a rešpektovanie demokratických hodnôt,” píše Guardian.

Zlou alternatívou je umožniť, aby sa strategicky dôležitý región obrátil rovnako na Východ ako na Západ, čo “posilní nacionalistické neliberálne sily a podporí agendu Kremľa na európskom dvore”, uzatvára analýza.

hlavnespravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d