Slovanské Noviny

4. júla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Šéfovia armád skupiny západoafrických štátov oznámili pripravenosť vojensky zasiahnuť v Nigeri. Ten obvinil ECOWAS, že sa správa ako zástupca Francúzska, bývalého kolonizátora tejto africkej krajiny

Niger bol pred prevratom a zvrhnutím prozápadného prezidenta Mohameda Bazouma jedným z posledných spojencov USA a európskych štátov v oblasti Sahelu. 

Šéfovia armád Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov (ECOWAS) sú pripravení vojensky zasiahnuť v Nigeri „hneď, ako bude vydaný rozkaz“.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Všetky možnosti vrátane diplomatického riešenia však naďalej zostávajú na stole, uviedol podľa agentúry DPA v piatok večer v hlavnom meste Ghany Akkra komisár ECOWAS-u pre politické záležitosti, mier a bezpečnosť Abdel-Fatau Musah.

Vojenskí predstavitelia deviatich z 15 členských krajín bloku predtým na dvojdňovom stretnutí diskutovali o možnej vojenskej intervencii v Nigeri po zosadení demokraticky zvoleného prezidenta Mohameda Bazouma.

Musah informoval, že Niger najprv navštívi sprostredkovateľská misia ECOWAS-u. Ak jej úsilie zlyhá, blok štátov pristúpi k vojenskému riešeniu, ktorého cieľom bude obnovenie ústavného poriadku v Nigeri.

Aktivácia pohotovostnej jednotky už podľa Musaha prebieha a jej príslušníci sú pripravení „kedykoľvek“ zasiahnuť. Stanovený bol aj dátum potenciálnej intervencie, nie je ho však možné zverejniť. S vojenskou intervenciou nesúhlasili všetky členské štáty. Kapverdy a štáty, kde je pri moci armáda to odmietajú.

Čad a Guinea sa postavili proti sankciám voči Nigeru aj proti nasadeniu armády. Vojenské vlády v Burkine Faso a Mali vyhlásili, že akýkoľvek vojenský zásah proti Niamey by považovali za vyhlásenie vojny voči nim. Niger obvinil ECOWAS, že koná ako zástupca Francúzska, bývalého koloniálneho vládcu krajiny.

Musah vo svojom piatkovom prejave zdôraznil, že blok je „organizáciou založenou na pravidlách“ a je pripravený zasiahnuť sám alebo s podporou „ďalších partnerov, ktorí milujú demokraciu“.

Nigerské uránové bane poskytujú značné množstvo paliva pre francúzske jadrové reaktory. Paríž má v krajine 1 500 vojakov, ktorých chce nová vláda v Niamey prepustiť. USA majú ďalších 1 000 vojakov, ktorí sú rovnako vyhlásení za nežiaducich. Boli nasadení na boj proti rôznym teroristickým a povstaleckým skupinám, ktoré vznikli v Saheli po intervencii NATO v Líbyi v roku 2011, keď došlo k „zmene režimu“.

V posledných rokoch vojenské vlády v Mali a Burkine Faso nariadili odchod všetkých západných jednotiek a namiesto toho sa obrátili na ruskú vojenskú skupinu Wagner, ktorá poskytuje bezpečnostné služby.

Junta v Nigeri, ktorá sa ujala moci 26. júla, vyhlásila, že je ochotná rokovať, no doteraz blokovala všetky diplomatické snahy ECOWAS-u. Toto združenie požaduje okrem obnovenia ústavného poriadku aj návrat zvrhnutého prezidenta Mohameda Bazouma k moci, ktorý je v domácom väzení.

Niger s približne 26 miliónmi obyvateľov bol pred prevratom jedným z posledných spojencov USA a európskych štátov v oblasti Sahelu. Francúzsko a USA majú v tejto krajine, ktorá leží na kľúčovej migračnej trase do Európy, dôležité vojenské základne.


Zdroj: tvnoviny.sk / rt.com / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.