Niger bol pred prevratom a zvrhnutím prozápadného prezidenta Mohameda Bazouma jedným z posledných spojencov USA a európskych štátov v oblasti Sahelu.
Šéfovia armád Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov (ECOWAS) sú pripravení vojensky zasiahnuť v Nigeri „hneď, ako bude vydaný rozkaz“.
Všetky možnosti vrátane diplomatického riešenia však naďalej zostávajú na stole, uviedol podľa agentúry DPA v piatok večer v hlavnom meste Ghany Akkra komisár ECOWAS-u pre politické záležitosti, mier a bezpečnosť Abdel-Fatau Musah.
Vojenskí predstavitelia deviatich z 15 členských krajín bloku predtým na dvojdňovom stretnutí diskutovali o možnej vojenskej intervencii v Nigeri po zosadení demokraticky zvoleného prezidenta Mohameda Bazouma.
Musah informoval, že Niger najprv navštívi sprostredkovateľská misia ECOWAS-u. Ak jej úsilie zlyhá, blok štátov pristúpi k vojenskému riešeniu, ktorého cieľom bude obnovenie ústavného poriadku v Nigeri.
Aktivácia pohotovostnej jednotky už podľa Musaha prebieha a jej príslušníci sú pripravení „kedykoľvek“ zasiahnuť. Stanovený bol aj dátum potenciálnej intervencie, nie je ho však možné zverejniť. S vojenskou intervenciou nesúhlasili všetky členské štáty. Kapverdy a štáty, kde je pri moci armáda to odmietajú.
Čad a Guinea sa postavili proti sankciám voči Nigeru aj proti nasadeniu armády. Vojenské vlády v Burkine Faso a Mali vyhlásili, že akýkoľvek vojenský zásah proti Niamey by považovali za vyhlásenie vojny voči nim. Niger obvinil ECOWAS, že koná ako zástupca Francúzska, bývalého koloniálneho vládcu krajiny.
Musah vo svojom piatkovom prejave zdôraznil, že blok je „organizáciou založenou na pravidlách“ a je pripravený zasiahnuť sám alebo s podporou „ďalších partnerov, ktorí milujú demokraciu“.
Nigerské uránové bane poskytujú značné množstvo paliva pre francúzske jadrové reaktory. Paríž má v krajine 1 500 vojakov, ktorých chce nová vláda v Niamey prepustiť. USA majú ďalších 1 000 vojakov, ktorí sú rovnako vyhlásení za nežiaducich. Boli nasadení na boj proti rôznym teroristickým a povstaleckým skupinám, ktoré vznikli v Saheli po intervencii NATO v Líbyi v roku 2011, keď došlo k „zmene režimu“.
V posledných rokoch vojenské vlády v Mali a Burkine Faso nariadili odchod všetkých západných jednotiek a namiesto toho sa obrátili na ruskú vojenskú skupinu Wagner, ktorá poskytuje bezpečnostné služby.
Junta v Nigeri, ktorá sa ujala moci 26. júla, vyhlásila, že je ochotná rokovať, no doteraz blokovala všetky diplomatické snahy ECOWAS-u. Toto združenie požaduje okrem obnovenia ústavného poriadku aj návrat zvrhnutého prezidenta Mohameda Bazouma k moci, ktorý je v domácom väzení.
Niger s približne 26 miliónmi obyvateľov bol pred prevratom jedným z posledných spojencov USA a európskych štátov v oblasti Sahelu. Francúzsko a USA majú v tejto krajine, ktorá leží na kľúčovej migračnej trase do Európy, dôležité vojenské základne.
Zdroj: tvnoviny.sk / rt.com / InfoVojna
Vláda rozhodla: Ficov kabinet schválil 20 miliónov eur na výstavbu multifunkčnej arény
Nový zákon o médiách zmení pravidlá hry: Prísnejší dohľad a efektívnejší regulátor!
Opoziční farizeji si popol na hlavu nenasypú
Som priateľ Číny, povedal v štátnej televízii Fico. Zopakoval, že Ukrajina nepatrí do NATO a Západ predlžuje vojnu
Najväčšia štúdia svojho druhu zistila nadmerné úmrtia počas pandémie spôsobené reakciou verejného zdravia, nie vírusmi
Vendeta? Francúzska prokuratúra žiada pre Le Penovú väzbu. Hrozí jej päť rokov za mrežami a zákaz vykonávania funkcie
V Bundestagu predložili návrh na zákaz strany AfD
Šéf NATO priznal, že Ukrajina je v stratenej pozícii
VIDEO: Mudrovňa- PLÁN-DEMIA 2.0
Trump predstavil svoj steroidový tím – mladý a s množstvom bývalých vojakov
SHO aj v čase predvianočnom pomôže slovenským sociálne slabým rodinám
Ruské letectvo zničilo sklad protivzdušnej obrany Patriot V Černihivskej oblasti. Spúšťa sa ofenzíva?
54 štátov nepodporilo boj proti nacistickej ideológii. Prečo je medzi nimi aj Slovensko?
Najprv zrušil mier na Ukrajine a teraz chce nahradiť vojská v Európe ukrajinskými kontingentmi
Slovenská hymna nemusí odpočívať v naftalíne, ruská má pestrý život aj históriu
Výšivky našich Predkov
Škandál PS a šéfky odborov má pokračovanie, verejnoprávna TASR ho chcela ututlať
Minister Šaško pripravuje reformu zdravotníctva: Lekári a sestry žiadajú zmeny
Šokujúce podozrenie z policajnej brutality: Verejný ochranca práv vyzýva na zmeny
Richard Takáč: Slovenskí poľnohospodári dostali prvé preddavky
zo sekcie
Šéfovia armád skupiny západoafrických štátov oznámili pripravenosť vojensky zasiahnuť v Nigeri. Ten obvinil ECOWAS, že sa správa ako zástupca Francúzska, bývalého kolonizátora tejto africkej krajiny
Šéfovia armád skupiny západoafrických štátov oznámili pripravenosť vojensky zasiahnuť v Nigeri. Ten obvinil ECOWAS, že sa správa ako zástupca Francúzska, bývalého kolonizátora tejto africkej krajiny
Šéfovia armád skupiny západoafrických štátov oznámili pripravenosť vojensky zasiahnuť v Nigeri. Ten obvinil ECOWAS, že sa správa ako zástupca Francúzska, bývalého kolonizátora tejto africkej krajiny