Slovanské Noviny

20. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Rusko vyšetruje pôsobenie britských špeciálnych jednotiek SAS na Ukrajine. Britský premiér Boris Johnson šokujúco priznal aj vojenské školenie Ukrajincov na území Poľska. Vzäpätí na to, ho z prezradenia vojenského tajomstva obvinil poľský generál

Na ukrajinskú leteckú základňu v meste Brody v Ľvovskej oblasti prišli najmenej dve skupiny britských vojakov z SAS. Každú skupinu majú tvoriťí 8 až 10 dôstojníci, ktorí sa špecializujú na sabotáže, partizánsku vojnu a nábor agentov na prácu na nepriateľskom území.

Ruský Vyšetrovací výbor v sobotu uviedol, že preverí medializované informácie o tom, že na západnej Ukrajine boli nasadení experti na sabotáže zo špeciálnych jednotiek britskej armády.

„Tieto údaje sa dôkladne preveria,“ najmä vzhľadom na skutočnosť, že jednotky Special Air Service (SAS) sa etablovali ako „experti na organizovanie masových protestov, atentátov na politických predstaviteľov, ako aj na prípravu teroristických útokov,“ uviedol vyšetrovací úrad vo svojom vyhlásení.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Stalo sa tak po tom, ako bezpečnostné zdroje pre agentúru RIA Novosti predtým informovali, že na ukrajinskú leteckú základňu v meste Brody v Ľvovskej oblasti prišli najmenej dve skupiny britských vojakov. Cestovali až z „mesta Hereford vo Veľkej Británii, kde sa nachádza veliteľstvo SAS,“ uviedol zdroj.

Každú skupinu majú tvoriťí 8 až 10 dôstojníci, ktorí sa špecializujú na sabotáže, partizánsku vojnu a nábor agentov na prácu na nepriateľskom území. Odborníci SAS sú podľa zdroja považovaní za jedných z najlepších na svete v týchto oblastiach.

„Nie sú to obyčajné špeciálne jednotky. Sú to intelektuáli. V každej skupine je vždy ideológ – akýsi profesor – a ostatní sú odborníci na svoje špecifické oblasti,“ vysvetlil.

Pri nasadení v konfliktných oblastiach sabotážne tímy SAS zvyčajne operujú pod maskou zdravotníckych alebo humanitárnych pracovníkov vrátane skupiny Biele prilby, ktorá podľa zdroja pôsobila počas sýrskeho konfliktu.

„Je veľmi pravdepodobné, že títo špecialisti prišli s cieľom zlepšiť zručnosti a efektívnosť ukrajinských špeciálnych síl pri koordinácii činnosti ich sabotážnych skupín na ukrajinských územiach, ktoré v súčasnosti kontrolujú ruské sily,“ uviedol.

Spojené kráľovstvo je jedným z hlavných podporovateľov a dodávateľov zbraní pre Ukrajinu počas prebiehajúceho konfliktu s Ruskom. Londýn poslal Kyjevu zbrane od protitankových a protilietadlových raketových systémov až po obrnené vozidlá.

Začiatkom tohto mesiaca premiér Boris Johnson nečakane navštívil ukrajinské hlavné mesto, aby sa stretol s prezidentom Volodymyrom Zelenským a osobne ho ubezpečil o britskej podpore.

Minulý týždeň denník The Times informoval, že jednotky SAS boli v Kyjeve, aby svojich ukrajinských kolegov cvičili v používaní protitankových raketometov NLAW, ktoré vyvinula švédská společnost Saab Bofors Dynamics a britská společnost Thales Air Defence.

Johnson počas návštevy Indie na začiatku minulého týždňa prezradil, že niektorí ukrajinskí vojaci sú v Spojenom kráľovstve, kde sa školia na obsluhu 120 obrnených vozidiel, ktoré im poskytol Londýn. Dodal, že ďalšia skupina britských expertov cvičí ozbrojené sily ukrajiny v Poľsku v používaní protilietadlovej techniky.

Britský premiér v piatok pripustil, že existuje „reálna možnosť“, že Rusko dosiahne na Ukrajine vojenské víťazstvo, a zdôraznil, že dodávky zbraní Kyjevu by sa mali zvýšiť.

Poľský generál obvinil premiéra Spojeného kráľovstva z prezradenia vojenských tajomstiev

Britský premiér Boris Johnson svojimi vyhláseniami o výcviku ukrajinských jednotiek v zahraničí počas konfliktu s Ruskom sú „pokušením pre zlo“, uviedol v piatok poľský generál Waldemar Skrzypczak.

Skrzypczak, ktorý v polovici roku 2000 viedol jednu z mnohonárodných divízií v Iraku, pre poľské noviny Fakt povedal, že „keď sme boli na misiách v zahraničí, bolo ťažké si predstaviť, že by niekto z politikov hovoril o našich plánoch alebo výcviku v televízii“.

Tým, že to Johnson vyhlásil „prezradil Rusku vojenské tajomstvá“, povedal generál. „Výcvik je vojenská záležitosť a musí byť utajený. Ten človek by sa mal… zamyslieť, než povie takéto veci.“

Bývalý veliteľ poľských pozemných síl označil správanie britského ministerského predsedu za „mimoriadne nezodpovedné“ a varoval, že môže viesť ku „katastrofálnym následkom“.

„Premiér si to možno neuvedomuje, ale takýmito výrokmi ohrozuje úspech celej vojenskej operácie, ako aj bezpečnosť vojakov,“ vysvetlil Skrzypczak.

Británia je jedným z hlavných podporovateľov Ukrajiny a dodávateľov zbraní počas prebiehajúceho konfliktu. Londýn už Kyjevu okrem iného poslal protitankové a protilietadlové raketové systémy a obrnené vozidlá.

Moskva opakovane odsúdila dodávky zbraní Kyjevu, ktoré posielajú krajiny NATO, a uviedla, že len destabilizujú situáciu na mieste a bránia vyhliadkam na mier. Trvá tiež na tom, že západné konvoje sa po prekročení ukrajinského územia stanú legitímnym cieľom ruských síl.

Zdroj: rt.com (1)(2)
Preklad: InfoVojna


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d