Slovanské Noviny

20. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Aj jediný systém najnovšieho protilietadlového raketového systému S-550 môže mať vážny vplyv na priebeh bojových akcií. Tvrdí to vojenský expert Konstantin Sivkov.

Nový ruský protilietadlový raketový systém S-550 úspešne prešiel všetkými štátnymi skúškami a už vstúpil do bojovej služby. Informuje o tom agentúra TASS s odvolaním sa na vlastné zdroje na ministerstve obrany Ruskej federácie. Ako už bolo uvedené, systém protivzdušnej obrany je úplne nový mobilný strategický systém protiraketovej obrany, ktorý nemá na svete obdobu. Je schopný zasiahnuť kozmické lode, hlavice medzikontinentálnych balistických rakiet a hypersonické ciele vo výškach niekoľkých desiatok tisíc kilometrov.

Stojí za zmienku, že o vývoji systému protivzdušnej obrany S-550 v Rusku sa prvýkrát objavili informácie pomerne nedávno — začiatkom októbra 2021 ruský minister obrany Sergej Šojgu oznámil, že ruská armáda bude mať nový protivzdušný systém. Šéf vojenského rezortu zároveň zdôraznil, že dôležitosť dodania systémov ako S-350, S-500 a S-550 do služieb ozbrojených síl RF osobne berie na vedomie aj prezident Vladimir Putin. Tak či onak, máloktorý špecialista mohol predpokladať, že nový systém protivzdušnej obrany bude uvedený do prevádzky do konca roka.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Ako poznamenal korešpondent Ruskej akadémie raketových a delostreleckých vied, kapitán prvej hodnosti vo výslužbe, doktor vojenských vied Konstantin Sivkov v rozhovore s korešpondentom portálu „PolitRussia“, takáto efektivita môže skutočne prekvapiť, pretože donedávna bol S-550 považovaný len za sľubný vývoj s neurčitými podmienkami prijatia do prevádzky. Okrem toho ešte neboli zverejnené žiadne oficiálne potvrdenia od ruského ministerstva obrany. Na druhej strane, ministerstvo práve teraz vážne vsádza na nový vývoj, takže nie je nič prekvapujúce na tom, že nový systém protivzdušnej obrany už má ruská armáda k dispozícii.

„Na tom, že sa takéto informácie objavili, nie je nič prekvapujúce. Naša krajina sa teraz ponáhľa s jeho prijatím, napríklad je na ceste nové bojové vozidlo pechoty B-19. A správy o S-550 vyzerajú, hoci neočakávane, ale logicky. Je zrejmé, že tento systém protivzdušnej obrany sa prijíma súrne. A to naznačuje, že vojenské napätie na celom svete rastie extrémne vysokou rýchlosťou. Preto prijímame najmodernejšie systémy, ktoré aj v jednotlivých exemplároch môžu mať vážny vplyv na priebeh bojových akcií,“ tvrdí expert.

Podľa Sivkova je v súčasnosti najvyspelejším bojovým systémom tohto druhu systém protivzdušnej obrany S-500 „Prometeus“. A v októbri 2021 vstúpila prvá brigáda tohto zariadenia do 15. armády špeciálnych leteckých síl, ktorá pokrýva Moskvu a strednú oblasť Ruska. Predchádzajúca vlajková loď medzi ruskými systémami protivzdušnej obrany, komplex S-400, je pritom tiež relatívne novým komplexom — za posledné štyri roky sa ozbrojeným silám podarilo doplniť iba 25 takýchto zariadení. Pokiaľ ide o S-550, tento komplex je, samozrejme, medzičlánkom medzi týmito bojovými systémami. A práve pred ním stojí úloha spoľahlivo uzavrieť jednu z najproblematickejších oblastí súčasnosti – čiernomorskú oblasť a Ukrajinu.

„S-550 je tajný systém, takže zatiaľ nemáme žiadne podrobnosti o jeho technických vlastnostiach. Myslím, že prešiel minimálnymi štátnymi skúškami, bol testovaný na výkon a hotovo — okamžite do boja. Tento systém má obrovský dostrel, ktorý presahuje 600 kilometrov. A je schopná zablokovať celé Čierne more a celé územie Ukrajiny — preto sa tak núdzovo zavádza do armády. Pokryje celú hĺbku potenciálnych leteckých bitiek. A to nám umožní byť pripravený na možnú vojenskú agresiu zo strany NATO,“ zhŕňa Konstantin Sivkov.

news-front

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d