Slovanské Noviny

28. marca 2024

K porozumeniu Čelovekom

Zníženie dodávok ruského plynu sa nedotkli Maďarska a Srbska. Budapešť oznámila, že sa o plyn s nikým v rámci EÚ nebude deliť, napriek princípom solidarity.

Toky ruského plynu cez plynovod Nord Stream 1 sa vo štvrtok (21. 7.) po dokončení plánovanej údržby obnovia. TASR o tom informuje na základe správy Reuters, ktorá sa odvoláva na dva zdroje oboznámené s plánmi exportu.

Plynovod, cez ktorý Rusko transportuje viac ako tretinu dodávok zemného plynu do Európskej únie, bol 11. júla odstavený na desať dní pre pravidelnú, každoročnú údržbu.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Americké noviny Wall Street Journal pritom v utorok s odvolaním sa na európskeho komisára pre rozpočet Johannesa Hahna napísali, že Európska komisia neočakávala opätovné spustenie plynovodu po údržbe.

Ale zdroje, pod podmienkou zachovania anonymity, agentúre Reuters povedali, že sa očakáva obnovenie prevádzky plynovodu načas, len s kapacitou menšou, ako je jeho približne 160 miliónov metrov kubických denne.

Ruský štátny energetický gigant Gazprom minulý mesiac znížil export plynu cez toto potrubie len na 40 percent kapacity, pričom to odôvodnil nedodaním turbíny, ktorú nemecký Siemens Energy poslal na opravu do Kanady.

„Oni (Gazprom) sa vrátia na úrovne pred 11. júlom,“ uviedol jeden zo zdrojov o objemoch plynu očakávaných cez Nord Stream 1 od štvrtka.

Ruské noviny Kommersant v pondelok s odvolaním sa na ľudí oboznámených so situáciou informovali, že Kanada poslala turbínu do Nemecka lietadlom 17. júla po dokončení opravných prác.

Podľa zdrojov je nepravdepodobné, že by bola turbína inštalovaná do 21. júla.

Európska komisia nečaká, že vo štvrtok sa znovu spustí plynovod Nord Stream 1

Európska komisia neočakáva, že plynovod Nord Stream 1 bude po plánovanom ukončení údržby znovu spustený.

Novinárom v Singapure to povedal eurokomisár pre rozpočet Johannes Hahn. Nord Stream 1 vedie po dne Baltského mora z Ruska do Nemecka a je hlavnou trasou pre dodávky ruského zemného plynu do EÚ.

„Pracujeme s predpokladom, že sa do prevádzky nevráti,“ povedal Hahn podľa denníka The Wall Street Journal.

Hahnov komentár prišiel po tom, ako ruská plynárenská spoločnosť Gazprom najmenej jednému významnému zákazníkovi v Európe oznámila, že pre mimoriadne okolnosti nemôže zaručiť dodávky plynu.

To zvýšilo v Európe obavy, že prevádzkovateľ plynovodu po pravidelnej údržbe možno prepravu plynu už neobnoví.

Prevádzkovateľom plynovodu Nord Stream 1 je konzorcium Nord Stream AG, ktoré sídli vo Švajčiarsku. Viac ako polovičný podiel drží v Nord Streame AG práve Gazprom. Nad ním má kontrolu Kremeľ.

Spoločnosť Gazprom v júni znížila tok plynu v Nord Streame 1 zhruba na 40 percent pôvodnej kapacity.

Zdôvodnila to technickými problémami, respektíve oneskoreným návratom kompresorovej turbíny zo servisu, ktorý v Kanade vykonávala nemecká spoločnosť Siemens Energy.

Zdržanie zavinili sankcie, ktoré západné krajiny uvalili na Rusko za jeho inváziu na Ukrajinu. Kanada uviedla, že pred pár dňami odoslala po oprave turbínu do Nemecka. Ak teda nebudú žiadne problémy, mala by turbína doraziť do Ruska za ďalších päť až sedem dní.

Odborníci sa zhodujú, že Rusko po konci súčasnej plánovanej odstávky plynovodu Nord Stream 1 dodávky plynu do Európy zrejme naplno neobnoví.

Ak Gazprom dodávky obnoví aspoň v obmedzenom množstve, nedá sa podľa nich vylúčiť, že sa môžu kedykoľvek zastaviť.

Zníženie dodávok ruského plynu sa nedotkli Maďarska a Srbska. Budapešť sa o plyn s nikým v rámci nebude deliť, napriek princípom solidarity

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó v pondelok vyhlásil, že Maďarsko rokuje s Ruskom, aby na základe dlhodobého kontraktu presmerovalo všetky svoje dodávky plynu cez plynovod TurkStream.

Dodávky ruského plynu prepravovaného do Európy cez hlavné trasy vedúce cez Ukrajinu, Bielorusko či po dne Baltského mora klesli. Obmedzenia sa nedotkli len trasy privádzajúcej plyn výlučne európskym priateľom Ruska – Maďarsku a Srbsku, píše Euractiv.

Žiadne tranzitné kapacity navyše

Z výsledkov pondelkovej aukcie totiž vyplýva, že ruský energetický gigant Gazprom si na august nerezervoval tranzitnú kapacitu na export plynu cez plynovod Jamal-Európa, ktorým zvyčajne do Európy a Turecka prúdi 15 percent ruského exportu zemného plynu.

Jamal nevedie cez Ukrajinu, ale cez Bielorusko privádza plyn do Poľska a Nemecka. 

Gazprom si na august takisto nerezervoval dodatočnú tranzitnú kapacitu cez Sudžu na ukrajinsko-ruských hraniciach alebo Veľké Kapušany na ukrajinsko-slovenských hraniciach.

Ukrajina zostáva hlavnou tranzitnou trasou privádzajúcou ruský plyn do Európy aj po tom, čo Rusko 24. februára napadlo svojho západného suseda a odvtedy tam vedie agresívnu vojnu, ktoré tamojšie oficiálne kruhy označujú ako „špeciálna vojenská operácia“.

Zásah vyššej moci neumožní Rusku plniť si záväzky dodávok plynu do Nemecka

Gazprom v liste vysvetľujúcom súčasný stav dodávok plynu do Európy, a to najmä do Nemecka, ktoré je na starom kontinente jeho najväčším odberateľom, vysvetlil „vyššou mocou“.

 V liste Gazpromu, ktorý má monopol na prepravu ruského plynu potrubím, sa uvádza, že spoločnosť si nemôže plniť zmluvné záväzky v dôsledku „mimoriadnych“ okolností, ktoré nemôže ovplyvniť.

List sa podľa agentúry Reuters týka dodávok plynu cez plynovod Nord Stream 1, ktorým táto komodita prúdi do Nemecka, ako aj za jeho hranice.

Stabilné však zostávajú dodávky plynu do Maďarska a Srbska, ktorý do týchto krajín prúdi plynovodom TurkStream. Ten privádza plyn z Ruska do európskej časti Turecka a odtiaľ do Bulharska, Srbska a Maďarska.

Bulharsko si záväzky plní

Rusko medzičasom ukončilo dodávky plynu do Bulharska, ale to si svoje záväzky plní a cez svoje územie aj naďalej zabezpečuje tranzit ruského plynu do susedného Srbska.

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó v pondelok vyhlásil, že Maďarsko rokuje s Ruskom, aby na základe dlhodobého kontraktu presmerovalo všetky svoje dodávky plynu cez plynovod TurkStream.

Podľa Szijjártóa je to nevyhnutné pre zaistenie energetickej bezpečnosti Maďarska, pretože dodávky plynu do tejto krajiny z Rakúska sú ovplyvnené neistotou v západoeurópskej distribučnej sieti.

Maďarsko už vyhlásilo, že sa s ostatými členskými štátmi EÚ o svoj plyn nebude deliť aj napriek tomu, že si to vyžadujú únijné princípy solidarity.

Zdroj: trend.sk (1)(2) / sme.sk


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d