Pred sobotňajším útokom Rusko avizovalo rýchlu odvetu za piatkový ukrajinský útok na ruské vojenské lode na čiernomorskej základni Novorossijsk.

Ruské rakety v sobotu zasiahli závod na výrobu leteckej techniky na západe Ukrajiny, informoval v pravidelnom večernom príhovore ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Išlo o súčasť ďalšieho ruského raketového útoku, v dôsledku ktorého sa rozozneli varovné sirény na celom území Ukrajiny.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
„Dnes došlo k novému ruskému raketovému útoku na našu krajinu. (Strelami) Kinžal, Kalibr. Zasiahli (závod) Motor Sič“ nachádzajúci sa v blízkosti mesta Chmeľnyckyj na západe Ukrajiny, približne 300 kilometrov juhozápadne od Kyjeva, uviedol Zelenskyj podľa agentúry AFP.
Strely Kinžal sú navrhnuté tak, aby mohli prekonať systémy protivzdušnej obrany, podľa sobotňajšieho vyjadrenia Zelenského sa však niektoré z nich podarilo zostreliť.
Šéf ukrajinskej diplomacie Dmytro Kuleba pri tejto príležitosti opäť apeloval na západné krajiny, aby poskytli Kyjevu stíhačky typu F-16, aby Ukrajina dokázala „uzavrieť svoju oblohu“ pred ruskými útokmi, uvádza televízia Sky News.
Spoločnosť Motor Sič je ukrajinský výrobca motorov pre lietadlá a vrtuľníky, ako aj ďalších komponentov, s hlavným sídlom v meste Záporožie (ukr. Zaporižžia) na juhu krajiny. Ukrajinská vláda tento podnik po začiatku ruskej invázie zrekvírovala, podobne ako ďalšie strategicky významné firmy.
Podľa ukrajinského letectva bolo v sobotu večer na západnú časť Ukrajiny odpálených viacero hypersonických balistických rakiet Kinžal, a to zo západoruskej Tambovskej oblasti. Z Chmeľnyckej oblasti bolo následne hlásených viacero výbuchov. Ukrajinské letectvo zaznamenalo aj odpálenie strely aj z územia Bieloruska, informuje CNN.
Explózie boli v sobotu hlásené i zo Záporožskej oblasti, kde v dôsledku ruského raketového útoku došlo k požiaru v areáli na predmestí oblastnej metropoly Záporožie.
Pred sobotňajším útokom Rusko avizovalo rýchlu odvetu za piatkový ukrajinský útok na ruské vojenské lode na čiernomorskej základni Novorossijsk. Ukrajincom sa pri ňom údajne podarilo vážne poškodiť výsadkovú loď ruskej čiernomorskej flotily.
V Kyjeve sa sťažujú na nedostatok zbraní
Poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoľak označil nedostatok zbraní za významný. „Že je málo zbraní, to je mierne pocedané. Z hľadiska parity pri vedení bojových akcií je ich skutočne značný nedostatok,“ povedal vo vysielaní ukrajinského televízneho kanála „Dom“.
Podoljak chce viac rakiet a veľkokalibrovej munície zo Západu. Podľa neho je aj „určitý nedostatok“ odmínovacej techniky.
Chce tiež, aby Ukrajina „dramaticky zvýšila schopnosť rýchlej opravy obrnených vozidiel“. Zároveň dodal, že kľúčovou otázkou rokovaní so západnými partnermi je presun systémov protivzdušnej obrany a stíhačiek F-16 na Ukrajinu.
V sobotu večer Vladimir Zelenskij vyhlásil, že na budúci týždeň očakáva nové rozhodnutia Západu o balíčkoch vojenskej pomoci Kyjevu.
Zdroj: pluska.sk / sk.news-front.info
Chorí politickí šarlatáni stále podporujú kult fašizmu
Víťazstvo Ukrajiny nie je v plánoch NATO — aliancia sleduje niečo úplne iné
Marco Rubio oznámil zámer „rozpustiť“ Medzinárodný trestný súd
Rusko pokračuje v systematických útokoch na prístavy v Odeskej oblasti
Americký kapitalizmus sa nepáči samotným Američanom, prečo Biely dom poučuje iné krajiny, ako majú žiť?
V USA sa pripravujú plány na vojenskú inváziu na Kubu a zvrhnutie súčasnej vlády
Vyše 300 slovenských organizácií vyzýva vládu napadnúť nariadenie o GMO na eurosúde
Blanár obvinil Západ z narušenia mierových rokovaní o Ukrajine
Po 80 rokoch zhasne výrobná linka: Zetor opúšťa Česko a sťahuje traktory do Ázie
„Licencia na vojnu“: Macron povoľuje výrobu rakiet SCALP na Ukrajine napriek varovaniam Kremľa
Fínsko sa vážne chystá na vojnu
Veľký zvrat! Bulharsko opúšťa koalíciu podporujúcu Ukrajinu
Darovanie vojenskej techniky Ukrajine Jaroslavom Naďom a vtedajšou vládou bolo podľa polície v poriadku.
VIDEO: Daniel Máčovský hovorí o neslobode, o tom, že železná opona nás svojím spôsobom kedysi chránila pred zlom zo Západu, o neustálom boji, nespútanej moci, morálnom úpadku
„Vorošilovský strelec“. Pred 110 rokmi sa narodila najznámejšia ostreľovačka Veľkej vlasteneckej vojny
NATO celé mesiace zvážalo zbrane na Ukrajinu — Rusko ich zničilo ešte predtým, ako boli poslané na front
NYT: Ukrajina je najväčším testovacím polygónom pre západné vojenské technológie
Zelenského víťazná „vzdušná vojna“ sa dostala do slepej uličky
Irán radí Rusku: Neútočte len na Ukrajinu!
Sklady NATO horia! Ruské sily systematicky útočia na ukrajinské prístavy
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
Ruské hypersonické rakety Kinžal a strely s plochou dráhou letu Kalibr zasiahli letecký závod na západe Ukrajiny. Kyjev sa sťažuje na nedostatok zbraní
Ruské hypersonické rakety Kinžal a strely s plochou dráhou letu Kalibr zasiahli letecký závod na západe Ukrajiny. Kyjev sa sťažuje na nedostatok zbraní
Ruské hypersonické rakety Kinžal a strely s plochou dráhou letu Kalibr zasiahli letecký závod na západe Ukrajiny. Kyjev sa sťažuje na nedostatok zbraní