Slovanské Noviny

17. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Predstavujem vám jeden z najdôležitejších vedeckých objavov v oblasti inteligentného poľnohospodárstva – nákladovo efektívny spôsob, ako vrátiť organickú hmotu z plodín odcudzenú do pôdy.

Je známe: preprava surového hnoja (80 % vody) na vzdialenosť viac ako 10 km už nie je rentabilná. Jeho organická hmota je však mimoriadne dôležitá. Na rozdiel od slamy – takmer čistej vlákniny, hnoj a trus sú komplexným koncentrátom sacharidov, dusíkatých organických látok, enzýmov, vitamínov a bohatej mikroflóry. Fekálie nie sú len potravou, ale aj biologickým štartérom, štartérom a urýchľovačom pôdnej biológie. Bez nich je plná plodnosť nemožná.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Riešením je premena hnoja a trusu na technologicky vyspelé suché granule. Vyzerá to ako utópia. V skutočnosti si veda takúto úlohu jednoducho nikdy nestanovila. Ale tento problém si nevyžaduje ani obrovské investície. Technologicky to bolo vyriešené už koncom 80. rokov.

Myslím, že O.V. Tarchanov, riaditeľ a hlavný dizajnér Bashkirského inovačného centra pre organické spracovanie (BITSOR), Ufa, to urobil najlepším spôsobom. Na základe výsledkov testov sformuloval teoretické základy poľnohospodárstva, ktoré sa stali základom pre všetko uvedené.

Tu je výňatok z článkov Tarchanova:

Uvedený prírodný zákon kolobehu organickej hmoty a jej vplyvu na ekonomiku sú doteraz očividne nepochopené poľnohospodárskou vedou pre dominanciu množstva ustanovení, ktoré nezodpovedajú mechanizmom živej prírody. Zákon bol odhalený v prácach štátnej inštitúcie BITSOR (Ufa) a bol úspešne preukázaný vo výrobe.

Vzhľadom na technickú a ekonomickú nemožnosť vrátiť všetku vyprodukovanú surovú organickú hmotu z chovu hospodárskych zvierat do pôdy, v Štátnej inštitúcii BITSOR, ktorá bola vizionársky vytvorená za účasti súčasného prezidenta Baškirskej republiky a vlády v roku 1992, manželia Tarchanovci vyvinuli a úspešne otestovali unikátnu technológiu spracovania čerstvého hnoja na suchú granulovanú organickú hmotu – minerálne hnojivá (OMH) so zachovaním všetkej hodnotnej čerstvej organickej hmoty pri jej úplnej neutralizácii. OMH je organické minerálne hnojivo, ktoré neprešlo oxidáciou a je v konzervovanom a dezinfikovanom stave.

Výrobné testy nových organických minerálnych hnojív sa uskutočnili v mnohých zónach krajiny v rokoch 1980 – 90. Na základe výsledkov týchto testov a na základe pokynov ministra poľnohospodárstva bol vypočítaný ekonomický efekt. Ak vezmeme do úvahy budúcnosť, je stokrát vyšší ako náklady na technológiu. Podľa záverov vedcov z Akadémie Timiryazev a podľa výpočtov Ministerstva poľnohospodárstva Bieloruskej republiky táto technológia robí poľnohospodárstvo energeticky efektívnym: výsledné produkty obsahujú viac energie, ako sa spotrebuje na ich pestovanie. Zavedenie techniky spolu s pôdohospodárskou technikou, ktorej základy sa v poľnohospodárstve dlhodobo úspešne využívajú, zaručuje progresívnu reprodukciu úrodnosti, zvýšenie úrody a zvýšenie rentability.

Technológia OMH BITSOR už bola dovedená do štádia fungujúceho poloprevádzkového závodu, takže je možné ju zvládnuť v sériovej výrobe prostredníctvom nevyhnutného štádia poloprevádzkového priemyselného závodu v jednom zo štátnych komplexov hospodárskych zvierat.

Potrebu zvládnuť technológiu uznali všetky popredné inštitúcie krajiny a komisia Ministerstva poľnohospodárstva Ruskej federácie v roku 1996. Inštitucionálne pasce, ktoré sa nahromadili počas perestrojky, však bránia rozvoju tejto technológie, čo je prospešné všetkým farmárom už viac ako dvadsať rokov.

Experimenty s výrobou OMH sa uskutočnili na niekoľkých farmách a na rôznych plodinách. V rokoch 1990 – 93 ich riadil vedúci odboru rastlinnej výroby Ministerstva poľnohospodárstva Bieloruskej republiky, agronóm republiky V.I. Kornilov. Dlho pochyboval o OMH, takže experimenty boli porovnávacie: OMH sa porovnávali s humusom, zmesou humusu a minerálnych hnojív, alebo jednoducho s normou NPK.

Výsledok bol prekvapujúci a zmätený: vo všetkých variantoch s rovnakou výživnou hodnotou NPK zaznamenali OMH najväčší nárast. Navyše pretrvával 4 roky po jedinej aplikácii. Počas tohto obdobia sa 1 tona OMH ukázala byť účinnejšia ako 40 ton prášku, dávky N100P25K75 a zmesi 20 ton prášku s polovicou minerálneho hnojiva. Vedci nedokázali vysvetliť toto „podivné správanie“ OMH.

A vysvetlenie je jednoduché: čerstvý, suchý organický hnoj je pre plodnosť rádovo účinnejší ako humus. Povinné kompostovanie je zbytočné ničenie organických látok. Táto norma sama o sebe aktívne poškodzuje poľnohospodárstvo. To však „protirečilo teórii poľnohospodárstva“ – a projekt bol jednoducho uzavretý.

Účinok bol však spoľahlivý, opakovateľný a nákladovo efektívny. Preto V.I. Kornilov urobil jednoduché výpočty. Tona čerstvého hnoja „spod chvosta“ je 180 kg sušiny (zvyšok je voda), ktorá obsahuje 18 kg NPK a 162 kg sušiny organickej hmoty.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.