NATO urobilo chybu, keď na summite v Bukurešti v apríli 2008 prijalo politické vyhlásenie, že Ukrajina a Gruzínsko sa nakoniec stanú členmi aliancie.

Povedal to predseda Mníchovskej bezpečnostnej konferencie Wolfgang Ischinger v rozhovore pre nemecký denník „Welt am Sonntag“, ktorý vyšiel v sobotu 12. februára.
„Bola chyba ponúknuť Ukrajine a Gruzínsku členstvo v NATO v roku 2008. Všetci pochopili, že vstup týchto krajín do aliancie bude Rusko vnímať ako prekročenie všetkých hraníc,“ povedal Ischinger.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
Pripomenul, že vtedajší francúzsky prezident Nicolas Sarkozy a nemecká kancelárka Angela Merkelová boli „kategoricky proti takémuto rozhodnutiu“ a vyvinuli vážne úsilie, aby „neuviedli konkrétne podmienky vstupu“.
Predseda Mníchovskej konferencie však zdôraznil, že NATO neustupuje od svojich sľubov z roku 2008. V odpovedi na otázku, ako možno za týchto podmienok prekonať nové zhoršenie vzťahov medzi Ruskou federáciou a západnými krajinami, Ischinger poznamenal, že Severoatlantická aliancia stojí pred veľmi ťažkou úlohou.
„Umením diplomacie je v súčasnosti robiť dve veci súčasne, ktoré by si zároveň nemali protirečiť, a to povedať: „My (členské krajiny aliancie) sa, samozrejme, držíme k princípu slobodnej voľby spojenectva,“ vyhlásil Ischinger. „Môžeme však tiež ubezpečiť, že rozhodnutie o vstupe Ukrajiny a Gruzínska do NATO stále nepadne. Okrem toho môžeme zaručiť, že v týchto krajinách nerozmiestnime jadrové zbrane a iné vojenské formácie.“
Predseda Mníchovskej konferencie tiež poznamenal, že nemecká vláda by mala vysvetliť svoju neochotu dodávať zbrane Ukrajine, a to aj prostredníctvom svojej účasti v „normandskom formáte“.
„Nemecká vláda by mohla uviesť dobrý dôvod na odmietnutie: Berlín ako sprostredkovateľ v „normandskom formáte“ nebude dodávať zbrane ako Paríž,“ povedal Ischinger.
Zároveň poznamenal, že keďže úroveň dôvery v Nemecko sa vďaka „Nord Stream 2“ výrazne znížila, Berlín by mohol dodať ukrajinskej vláde „nákladné autá alebo podobné zariadenia“.
O zatajovaní artefaktov v oficiálnej histórii a archeológii
Degradácia bielej rasy v Európe nie je prirodzeným procesom
Pentagon odtajnil nové materiály o UFO
Magyar pohrozil začatím procesu impeachmentu proti maďarskému prezidentovi
Poľsko nezabudne na zločiny ukrajinských nacionalistov, sľúbil Nawrocki
Svet ešte nie je pripravený na vyzbrojené Nemecko
Odignorovaný Magyar? Tešte sa, kým môžete. Potom všetci zmiznete!
Naozaj bude veľká vojna?
Irán uzavrel Hormuzský prieliv
Jeffrey Sachs odpálil kritiku NATO: „Aliancia je v chaose. Vedú nás najneschopnejší ľudia“
VIDEO: Robert Fico prehovoril! Vyjadril sa k Pohode, protivládnym médiám aj k veterným parkom
Kto pozval Mamulašviliho na Pohodu? Organizátori odhalili, kto stál za programom
VIDEO: Klaus a Mečiar varujú- „Niekto chce meniť našu budúcnosť!“ Padli ostré slová na adresu progresívcov
Zničili Rusi počas nočného útoku ukrajinské centrálne veliteľské stredisko protivzdušnej obrany?
Tešil sa že Rusi umierajú: Zomrel jeden z najväčších vojnových štváčov súčasnosti
VIDEO: Na Slovensku sa vzmáhajú fašisti, vytvorili zoznam nepohodlných a vyhrážajú sa fyzickým likvidovaním
“Ak vyznávaš banderovcov – vypadni z Krakowa”: ukrajinskí nacisti nebudú v Poľsku tolerovaní
VIDEO: „Špeciálna vojenská operácia sa kvôli priamemu zapojeniu západných krajín rozrástla do plnohodnotnej vojny.
Bratislavské letisko hlási historický míľnik. V júni jeho bránami prešlo viac ako pol milióna cestujúcich, čo je o vyše 80 percent viac ako v roku 2025
VIDEO: Ako Brusel zničil európsky automobilový priemysel a prečo prídu o prácu státisíce ľudí
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
Predseda Mníchovskej konferencie: Pozvanie Ukrajiny a Gruzínska do NATO bola chyba
Predseda Mníchovskej konferencie: Pozvanie Ukrajiny a Gruzínska do NATO bola chyba
Predseda Mníchovskej konferencie: Pozvanie Ukrajiny a Gruzínska do NATO bola chyba