Slovanské Noviny

5. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

14. júna si pripomíname 150. výročie narodenia sovietskeho dizajnéra, ktorý vytvoril asi 150 modelov ručných zbraní Fedor Vasilievič  Tokarev sa narodil 14. júna 1871 v dedine Jegorlyskskaja (oblasť Donskej armády, Ruská ríša, teraz na území okresu Jegorlyk v Rostovskej oblasti Ruskej federácie) v kozáckej rodine.

Vyštudoval farskú školu. V rokoch 1885-1887. pracoval vo výcvikovej a zámočníckej dielni na dvojročnej základnej škole v dedine Jegorlyskskaja, kde zvládol základy zbrojárskej profesie pod vedením Alexandra Černolikova, konštruktéra šesťranovej kozáckej pušky rokov Model 1859-1860. V rokoch 1887-1891. študoval na Novočerkasskej vojenskej škole remesiel.

Fedor Vasilievič  Tokarev

V roku 1900 absolvoval kadetskú školu v Novočerkassku, v roku 1907 navštevoval jednoročný kurz na Dôstojníckej streleckej škole v Oranienbaume neďaleko Petrohradu.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

V roku 1891 bol vyslaný k 12. kozáckemu pluku kniežaťa Potemkina-Tavrišského donského kozáckeho pluku dislokovaného v meste Radzivilov vo Volynskej provincii (dnes mesto Radivilov, oblasť Rivne na Ukrajine). V rokoch 1896-1898 učil zbrane na Novočerkasskej vojenskej škole remesiel.

Po absolvovaní kozáckej kadetskej školy v roku 1900 bol povýšený do hodnosti korneta, a bol vymenovaný za šéfa zbraní v 12. kozáckom pluku. V rokoch 1908-1914. bol pridelený do Sestroretského zbrojného závodu. Počas prvej svetovej vojny, od augusta 1914 do januára 1916, bol v aktívnej armáde. Pôsobil ako plukovnícky pokladník, potom – veliteľ stovky 29. kozáckeho pluku na západnom a juhozápadnom fronte, zúčastňoval sa nepriateľských akcií neďaleko Varšavy a Haliče. Bol dvakrát zranený a dostal päť vojenských vyznamenaní.

V roku 1916 sa vrátil do Sestroretského zbrojného závodu, kde viedol oddelenie overovania a montáže hotových výrobkov, vyvíjal a zavádzal nové technológie pre výrobu zbraní. Po októbrovej revolúcii 1917 bol vedúcim príkladnej dielne závodu, asistent hlavného inžiniera, asistent riaditeľa podniku.

V lete 1919 bol poslaný do Iževsku, aby obnovil Iževskú zbrojovku (dnes súčasť koncernu Kalašnikov), zničenú v bojoch medzi robotníckou a roľníckou červenou armádou a ruskou armádou admirála Kolčaka. Napriek tomu, že sa v závode podarilo rýchlo etablovať výrobu pušiek Mosin, kvalita výrobkov bola nižšia ako v predrevolučných exemplároch. Tokarev bol uväznený a 30. augusta 1920 bol revolučným tribunálom odsúdený na trest smrti za sabotáže a sabotáže. Trest smrti však čoskoro nahradilo 15 rokov väzenia a po odvolaní bol trest zrušený. V lete 1921 bol Tokarev prepustený z kazanského väzenia a pokračoval v práci v Iževskej zbrojovke.

V rokoch 1921-1941. pracoval v zbrojárskej továrni Tula ako dizajnér zbraní, vedúci experimentálnej zbrojárskej dielne. So začiatkom Veľkej vlasteneckej vojny v rokoch 1941-1945 bol evakuovaný spolu so zvyškom personálu konštrukčnej kancelárie ručných zbraní a vybavenia závodu na Ural, kde viedol zbrojársku dielňu závod číslo 66 v Zlatouste (Čeľabinská oblasť).

V roku 1943 bol zo zdravotných dôvodov preložený do Moskvy do OKB-16 kde viedol špeciálne laboratórium. V roku 1946 prešiel na administratívne práce. Bol ženatý s Dominikou Fedorovnou Tokarevovou (1871-1926). Jeho syn – Nikolaj Tokarev (1899-1972), bol tiež zbrojným dizajnérom. Neskôr Fedor žil v Moskve. Zomrel 7. júna 1968 v Moskve vo veku 96 rokov. Pochovaný je na cintoríne Všechsvätých v Tule.

Ocenenia 
Zástupca výboru Najvyššieho sovietu ZSSR I a II (1937-1950).
Kapitán ruskej cisárskej armády (1916).
Doktor technických vied (1940, bez obhajoby dizertačnej práce).
Hrdina práce (1928), Hrdina socialistickej práce (1940), laureát Stalinovej ceny, 1. stupeň (1940).
Bol ocenený štyrmi Leninovými rádmi (1939, 1940, 1946, 1966), Radom Suvorova II čl. (1944), prvá svetová vojna čl. (1945), dva rády červeného praporu práce, rád červenej hviezdy (1931), medaily značené s osobným poďakovaním predsedu Výboru obrany štátu Josifa Stalina.
Mal ceny Ruskej ríše – Rád svätého Vladimíra IV. s mečmi a lukom, Rád svätého Stanislava II. s mečmi, Rád sv. Anny III. s mečmi a lukom, rád svätého Stanislava III. s mečmi a lukom, Rád sv. Anny IV. s nápisom „Za statočnosť“.
Čestný občan Tuly.
Po Fedorovi Tokarevovi sú pomenované ulice v Tule, Lomonosove, Sestroretsku (Petrohrad) a v dedine Mečetinskaja v okrese Zernogradskij v Rostovskej oblasti.

.

Tokarevove zbrane
V roku 1907 v Oranienbaume vyvinul na základe pušky Mosin modelu z roku 1891 automatickú pušku, ktorá bola v rokoch 1908 až 1914 potom vylepšená v závode v Sestroretsku (v roku 1910 získala cenu od Delostreleckého výboru vojny). Opakovane vyhrával otvorené výberové konania na vývoj ručných zbraní. Celkovo za roky dizajnérskych prác vytvoril Fedor Tokarev asi 150 modelov ručných zbraní, ktoré sa sériovo vyrábali v ZSSR a ďalších krajinách sveta v miliónoch kópií.

Medzi zbraňami, ktoré navrhol boli:
Ľahký guľomet MT („Maxima – Tokarev“, 1925, založený na stojanovom guľomete Maxima),
Prvý sovietsky samopal (Tokarev samopal, 1927),
Samonabíjacia puška SVT-38 (1938), jej úpravy SVT-40 (1940) atď.
Samonabíjacia pištoľ TT (“Tula, Tokarev”, 1930) – jeho najslávnejšia a zároveň prvá samonabíjacia pištoľ vo výzbroji ruskej armády. Na Slovensku je pre zberateľov k dispozícii TU.

Maroš Šolc

armádny magazín

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.