Slovanské Noviny

19. septembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

V 14. storočí františkán z Oxfordu napísal cestopisné poznámky o objavoch v severnom Atlantiku, nazval ich Inventio Fortunata („Objav Fortunaty“) a v roku 1360 ich daroval anglickému kráľovi. Táto kniha sa stratila. Jacobus Cnoyen (James Cnoyen, Jakob van Knoyen) z mesta ‚s Hertogenbosch (v súčasnom Holandsku) však zhrnul obsah Inventia, ktorý mu dal v roku 1364 v Nórsku iný františkán, ktorý sa s autorom stretol. Knoyenova vlastná cestopisná kniha sa volá Itinerarium.

Táto kniha sa tiež stratila, ale je známa z rozsiahlych citátov z Itineraria v liste flámskeho kartografa Gerharda Mercatora svojmu priateľovi, anglickému vedcovi, okultistovi a kráľovskému poradcovi Johnovi Deeovi. Tento list, napísaný v roku 1577 a teraz nachádzajúci sa v Britskom múzeu, uvádza nasledovné:

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Uprostred štyroch krajín je vír, do ktorého prúdia štyri moria, ktoré rozdeľujú Sever. A voda sa rúti okolo a padá do Zeme, ako keby sa naliala cez lievik. Z každej strany pólu má šírku štyri stupne, celkovo teda osem stupňov. Až na to, že priamo pod pólom, uprostred mora, leží holá skala. Jej obvod je takmer 33 francúzskych míľ a celý je z magnetického kameňa (…) Toto je slovo za slovom všetko, čo som pred mnohými rokmi skopíroval od autora (t. j. Knoyena).

Obrovský magnetický kameň Rupes Nigra na severnom póle by vysvetlil, prečo všetky kompasy ukazujú na sever. Magnet je v liste opísaný ako „čierny a lesklý“ a „vysoký ako oblaky“. Koncom 16. storočia námorníci často zisťovali, že ich kompasy sa vzďaľujú od „skutočného severu“, keď sa k nemu blížili. Ale až neskôr bolo známe túlavé usporiadanie magnetických pólov.

Rupes Nigra alebo Čierna skala, štyri krajiny a vír sú známe aj z glóbusu Martina Behaima (1492), ktorý predchádza Mercatorovej mape. V okrajovej poznámke na jednej z máp Johannesa Ruyscha (1508) holandský kartograf dokonca spomína, že dva kontinenty obklopujúce severný pól sú obývané.

Mercatorova mapa Arktídy z konca 16. storočia (Septentrionalium Terrarum, „Northern Lands“) bola prvá, ktorá sa sústredila na samotný severný pól. Bola to zmes faktov a fikcií?, zobrazujúca niektoré nedávne objavy, ako aj štyri krajiny alebo krajiny obklopujúce arktický vír Rupes Nigra et Altissima („Čierna a veľmi vysoká skala“) v jeho strede, údajne zodpovedný za správanie kompasov námorníkov.

V roku 1604 získal kartograf Jodocus Hondius vytlačené dosky Mercatorovho atlasu a v priebehu rokov vylepšil arktickú mapu, keď sa prieskumníci a veľrybári vracali s presnejšími popismi pobrežia. Mercatorov opis severného pólu sa zachoval až do 19. storočia. Na mape je Rupes Nigra obklopená štyrmi krajinami podpísanými latinskými textami, z ktorých niektoré sa môžete pokúsiť rozoznať:

Ostrov vpravo dole je označený: Pygmei hic habitant & ad summum pedes longi quem admodum illi quos in Gronlandia Screlingers vocant. Čo zhruba znamená: „Tu žijú trpaslíci a niekto s dlhými nohami, ako v Grónsku, ktorí sa volajú Skraelinger.“

Na ostrove na severe je nápis: Hic euripus habet ostia et propter angustiam ac celerem fluvium nunquam congelatur. Čo znie asi ako: „Tento úzky kanál má prístav a vďaka svojemu úzkemu a rýchlemu prúdu nikdy nezamŕza.“

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.