Slovanské Noviny

24. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Rusko podľa jeho prezidenta Vladimira Putina chápe rozdiel medzi ľudom a elitami a rešpektuje kultúru každého národa.

Rusko nemá v úmysle zakazovať kultúru iných krajín povedal v stredu ruský prezident Vladimir Putin počas pracovnej cesty v Tverskej oblasti. Moskva podľa neho chápe rozdiel medzi ľudom a elitami a rešpektuje kultúru každého národa a aj tú svoju považuje za súčasť svetového dedičstva, dodal.

Prezident sa rozprával s regionálnymi umelcami, keď sa otvorila otázka pokusov o „zrušenie“ ruskej kultúry zo strany niektorých západných krajín. Podľa Putina Moskva nemá v pláne reagovať podobnou formou.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Nemáme žiadne nepriateľské národy, máme nepriateľské elity v týchto krajinách,“ povedal prezident a dodal, že ruská vláda sa „nikdy nepokúšala zrušiť“ žiadnych zahraničných umelcov alebo kultúrne predstavenia. „Naopak, veríme, že ruská kultúra je súčasťou tej svetovej, a sme na ňu [na túto skutočnosť] hrdí.“

Ruské orgány sa snažia zohľadňovať globálny kultúrny kontext a „nič nevylučujú“, pokračoval. Tí, ktorí sa snažia zrušiť kultúru národa obývaného približne 190 miliónmi ľudí, „nie sú múdri“, povedal šéf Kremľa, pričom mal na mysli kroky Západu počas konfliktu na Ukrajine.

Západné krajiny sa opakovane snažili zakázať vystúpenia ruských umelcov a hudobníkov, ako aj tých, ktorí sú považovaní za podporovateľov Moskvy. Naposledy bolo zrušené nadchádzajúce vystúpenie známeho talianskeho speváka Enza Ghinazziho, známeho pod menom Pupo, v Litve kvôli jeho marcovému koncertu v Kremli.

Pupo pricestoval do Ruska, aby „odovzdal posolstvo, že do sveta sa vráti mier,“ povedal vtedy pre agentúru TASS. Zároveň sa vyslovil proti „embargu na kultúru akéhokoľvek národa“ a takýto postoj označil za „nesprávny“. Litovské kultúrne zariadenie, kde sa malo konať jeho vystúpenie, následne oznámilo, že sa ruší, a označilo to za „dobrú správu“ pre odporcov ruskej vojenskej kampane na Ukrajine.

Južná Kórea zrušila začiatkom marca sériu vystúpení Svetlany Zacharovovej, známej baletky z moskovského divladla Boľšoj teatr, po tom, ako Ukrajina vyjadrila hnev nad plánovanými podujatiami.

Mnohé západné kultúrne inštitúcie sa od vypuknutia konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou vo februári 2022 snažia úplne odstrániť zo svojich galérií a divadiel diela spojené s Ruskom.

Cardiffská filharmónia vo Walese zrušila koncert s hudbou ruského skladateľa Pjotra Čajkovského, britská Kráľovská opera zrušila turné baletu Boľšoj teatr a newyorská Carnegie Hall a Metropolitná opera neumožnili vystúpiť väčšine ruských hudobníkov a organizácií.

Protiruská kampaň následne vystupňovala až do takej miery, že vyvolala kritiku niektorých západných lídrov. V apríli 2023 ju taliansky prezident Sergio Mattarella označil za „chybné gesto“. V auguste toho istého roku sa proti takýmto krokom ohradil nemecký kancelár Olaf Scholz, ktorý označil ruskú kultúru za súčasť „našej spoločnej európskej histórie“.

Stretnutie Vladimira Putina s ruskými umelcami a pracovníkmi z kultúrnej oblasti:

infovojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d