Slovanské Noviny

4. októbra 2023

K porozumeniu Čelovekom

Nový variant ochorenia covid 19 sa postupne dostane aj k nám. Odborníci však už nepredpokladajú žiadne masívne opatrenia, hoci nemocnice ho určite pocítia. Z covidu sa tak stáva štandardné vírusové ochorenie, o čom hovoria aj vedci a epidemiológovia. Ľudia sa napriek tomu boja monštruóznych opatrení.

Zatiaľ sa covid Slovenskom veľmi nešíri, no odborníci ani nečakajú, že bude nasledujúca vlna taká silná, na aké si pamätáme z minulosti. Napriek tomu napríklad v Chorvátsku už uzavreli nemocnice pre návštevy. Aj WHO však tvrdí, že z covidu sa stáva bežné infekčné ochorenie. Slovenskí odborníci očakávajú nárast od konca septembra a počas októbra. Nebezpečné by to mohlo byť len pri kolízii niekoľkých ochorení. Napriek tomu na epidemiológov apeluje doktor Bukovský.

Zatiaľ šesť krajín

Informácie TV Markíza hovoria o tom, že nový variant covidu sa zatiaľ vyskytuje v šiestich krajinách, pričom najrozšírenejší je vo Veľkej Británii a USA. Nemocnice však pre návštevy zavreli už aj v Chorvátsku. Riaditeľka infekčnej kliniky v Záhrebe konštatuje, že korona je stále tu a my si na jej prítomnosť musíme zvyknúť. Aj americká epidemiologička Maria Van Karhove upozorňuje, že covid v súčasnosti infikuje množstvo ľudí.

Ďalšia mutácia sa šíri rýchlejšie, ako tie predchádzajúce, navyše voči nej nie sú imúnni ani tí, ktorí covid už prekonali. Infektológ Peter Sabaka hovorí, že novú vlnu „posilní“ návrat detí do škôl a nárast prípadov budeme vidieť už niekedy koncom septembra až v októbri.

Anketa televízie svedčí o tom, že ľudia už si zvykli na to, že covid už bude braný ako bežná choroba. A potvrdzujú to aj štatistiky. Pri minimálnom testovaní (v auguste 284 testov týždenne) bolo 39 pozitívnych testov a 66 hospitalizovaných.

„Oproti minulému roku, kedy sa testovalo vyše 40-tisíc laboratórnych testov a pozitivita bola z toho 40 percent, tak aktuálne hovoríme v rovnakom čase o tisíc tristo laboratórnych testoch, kde je pozitivita 12-13 percent,“ hovorí Veronika Daničová, hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).

(Zrejme) bez plošných opatrení

Epidemiológ Martin Pavelka hovorí, že slovenská populácia je imunizovaná, mnohí ochorenie prekonali aj niekoľkokrát. Prízvukuje, že minimálne raz do roka aj Slovenskom prejde covidová vlna.

„My v nemocniciach tú vlnu pocítime, ale spoločnosť ako taká by vplyv ďalšej pandemickej vlny nemala pocítiť,“ myslí si Peter Sabaka, pričom stále platí, že covid najviac ohrozuje ľudí s viacerými diagnózami.

Problém môže podľa vedcov nastať, keď sa v populácii stretne covid, chrípkový vírus a detský RSV vírus.

Eris v USA už vyvoláva hystériu

Doktor Igor Bukovský sa obáda, že v istej časti verejnosti prevládajú obavy z nastolenia novej šikany a opatrení.

„Tie boli politicky a policajne vnútené slobodným občanom v ostatných 3 rokoch,“ pripomína Bukovský s tým, že ani ich bezpečnosť, nie to ešte účinnosť nie sú vedecky podložené.

Bukovský preto Bražinovú žiada, aby sa zo svojej pozície Prednostky Ústavu epidemiológie LF UK v Bratislave a bývalej menovanej členky tzv. Permanentného krízového štábu, v prípade úvah o použití rovnakých opatrení na jeseň 2023, brala do úvahy fakty, že účinnosť rúšok, či respirátorov nebola proti vírusu Sars-COV-2 dokázaná. Pripomína tiež devastačný účinok dlhotrvajúcich lockdownov na spoločnosť.

hlavnydennik.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d blogerom sa páči toto: