Slovanské Noviny

22. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Od médií sa očakáva, že budú predovšetkým informovať. Už Ján Vojtaššák upozornil na bulvárny charakter tlače v USA a po roku 1989 sa médiá využívajú ako nástroj moci či získania moci.

Médiá majú zvláštne postavenie na trhu. Nikto iný nemá také prostriedky na vlastnú obhajobu ako ony. Navyše, majú schopnosť osloviť medzinárodné inštitúcie, ktoré sú voči médiám vždy ústretové. Z jednoduchého dôvodu: nejestvuje rovnocenný nástroj na usvedčenie médií z nekalých úmyslov. Ak sa tak predsa len stane, dávno dosiahli svoj cieľ.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Z médií často zaznieva, že politici musia zniesť oveľa viac „kritiky“ ako bežní občania. Náhodou som v slovníku spišského nárečia natrafila na slovo zlodej, ktorého preklad do slovenčiny slovník uvádzal, že sa rovná Robert fico. Áno s malým písmenom, zrejme z alibizmu. Kam vedie neobmedzená sloboda slova voči politikom sme mali možnosť vidieť v priamom prenose na atentáte premiéra. Nie je to pravda, že politici musia zniesť viac kritiky.

V nemeckom tlačovom zákone naopak, postihujú nepravdivé výroky voči politikom oveľa tvrdšie než u bežných ľudí s odôvodnením, že politici majú väčší vplyv na obyvateľstvo.

Ibaže pri akomkoľvek pokuse vniesť do našej mediálnej legislatívy ochranné prvky voči dehonestujúcim nepravdivým výrokom smerom k politikom, médiá hlavného prúdu sa tvrdo ohradzovali a ohradzujú.

Prekážalo im aj právo na odpoveď či opravu, lebo vraj politici majú dosť možností vyjadriť sa na verejnosti. A tak sa mediálny priestor stal ringom vulgárneho kreativizmu jeho tvorcov.

Po parlamentných voľbách sa stalo pravidlom, že opozičné strany zvolávali mítingy proti vláde. Vraj preventívne, aby vláda neprijala také zákony, ktoré by sa opozícii nepáčili. Podobný trend sme zaznamenali vo Francúzsku.

Brussels Signal priniesol správu: „Viac ako 200 štátnych zamestnancov vo francúzskom školstve pred nadchádzajúcimi predčasnými parlamentnými voľbami prejavilo odpor voči tvrdej pravicovej strane Národné združenie (RN). Francúzski verejní zamestnanci “nebudú poslúchať” tvrdú pravicu RN, ak sa dostane k moci.“

“Preventívne protesty”

Ibaže tento trend nie je vôbec nový. V prvej polovici 90. rokov minulého storočia som od vtedajšieho predsedu KDH Jána Čarnogurského dostala podobnú odpoveď na otázku, prečo organizujú mítingy za slobodu slova, keď ju nikto neohrozuje. Vraj preventívne.

Čo teda v rámci „preventívnej“ politiky môžu občania očakávať zo strany RTVS? Samozrejme, že súčasné personálne obsadenie verejnoprávneho telerozhlasu sa bude voči novému zákonu brániť všetkými prostriedkami. A využije na to aj medzinárodné organizácie.

Veď šéfkou spravodajstva je bývalá redaktorka Rádia Slobodná Európa Mária Hlucháňová, ktoré v 90. rokoch šírilo nepravdivý naratív a obviňovalo vtedajšiu politickú reprezentáciu z toho, že neumožnilo referendum o zotrvaní či nezotrvaní spoločného štátu s Čechmi.

Z (ne)slovenských médií nikdy nezaznela informácia, že federácia ako vznikla prijatím zákona o federácii, tak hlasovaním vo federálnom parlamente aj zanikla.

Za boli poslanecké kluby HZDS a SNS, proti KDH a SDĽ. Bez podpory dvoch poslancov z klubu SDĽ by zákon nebol prešiel. Jeden z nich, Štefan Nižňanský, sa neskôr stal generálnym riaditeľom STV.

Preto (ne)slovenská vláda musela zrušiť STV a vytvoriť telerozhlas, aby dostala slovenského riaditeľa preč z inštitúcie.

Je najvyšší čas urobiť z verejnoprávneho média médium zastávajúce národno-štátne záujmy a nie byť propagandistom liberalizmu.

Len si treba dať pozor na šťuky vo vlastnom rybníku. Záujem o post riaditeľa STVR prejavil poslanec za SNS Karol Farkašovský. V nedávnej diskusnej relácii sa dokonca pochválil, že on z Mečiarovho rádia urobil rádio Slovensko. Inými slovami, z vtedajšieho slovenského rozhlasu s najkvalitnejším Rádiožurnálom urobil rozhlas (ne)slovenský…

Pozor na silu médií, aj nedávno ma jeden známy upozornil na tých dvoch zlých pánov z vily Tugendhat…

Eva Zelenayová / skspravy.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.