Slovanské Noviny

19. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Nedávne katastrofické záplavy v západnom Nemecku a Belgicku zabili najmenej 170 ľudí.

Miestne úrady v Nemecku boli kritizované za nezvládnutie evakuácie občanov. Nemecko bolo vždy príkladom vynikajúcej správy vecí verejných v Európe. Vo vnímaní ľudí je vždy precízna a v nemeckej spoločnosti vždy vládne poriadok. Prečo teda v Nemecku došlo k takej katastrofe s veľkým počtom obetí?

Od výpadku prúdu v Texase vo februári, pádu bytových domov na Floride v júni po povodne v Nemecku, tohtoročná séria ničivých katastrof dokázala, že v niektorých západných krajinách existujú vážne nedostatky v mechanizmoch reakcie na katastrofy.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

V skutočnosti sa od samého začiatku pandémie COVID-19 vyskytli náznaky, že západná správa kolabuje.

Tvárou v tvár veľkým katastrofám a krízam má ústredná vláda krajiny dôležitú úlohu. No západná spoločnosť zistila, že to nedokáže zvládnuť.

V prvom rade na Západe je veľmi vážny problém decentralizácie. Západ prikladá veľký význam miestnym, individuálnym a mimovládnym faktorom v spoločnosti. Ak sa katastrofa stane na miestnej úrovni, musia s ňou najskôr bojovať miestne orgány, pretože ústredná vláda nie je schopná včas zasiahnuť.

Ak však miestne orgány nebudú mať dostatok technológie, zdrojov a preventívnych opatrení na zvládnutie situácie, povedie to k sporu medzi miestnymi a ústrednými vládami o zodpovednosť. To povedie k pomalej reakcii na katastrofy. Pokiaľ ide o individuálne a súkromné ​​organizácie, zvyčajne nemajú ani zdroje, ani skúsenosti, takže v takom prípade nebudú môcť poskytnúť významnú pomoc.

Okrem toho v niektorých západných krajinách neexistuje efektívny mechanizmus výstrahy, ktorý by umožňoval včasný prenos potrebných informácií. To sa javí ako paradoxné, pretože rozvinutým krajinám sveta by nemala chýbať veda a technika pre včasné varovanie pred prírodnými katastrofami.

Ako poznamenal ruský analytik Gevorg Mirzajan v nedávnom článku, „západné elity chápu, že zatiaľ čo sa oni hrajú demokraciu, krajiny so skutočným poriadkom (napríklad Čína) postupujú vpred usporiadaným spôsobom, pričom predbiehajú tak Európu, ako aj USA“. Skvelý systém riadenia a model dokáže skutočne vyriešiť problémy verejného záujmu. Dokáže rýchlo a efektívne reagovať na katastrofu.

Západ vždy považoval svoj model riadenia za vynikajúci. Ale jeho neschopnosť vyrovnať sa s rôznymi katastrofami odhalila v tomto riadení nedostatky.

Vyspelé krajiny disponovali pokročilými systémami riadenia. Časy sa však zmenili. Vzhľadom na mnohé udalosti posledných rokov nemôže Západ, pokiaľ ide o modely riadenia, pozerať na riadenie iných krajín z pozície nadradenosti. Naopak, Západ sa musí pokorne poučiť zo skúseností iných krajín, pokiaľ ide o politickú metodológiu. Iba tak môžeme dosiahnuť vzájomné zlepšovanie a výmenu nápadov o najlepších postupoch riadenia.

Li Haidong, Global Times, Čína

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d