V bývalej sideritovej bani v Nižnej Slanej v okrese Rožňava banskí záchranári minulý týždeň začali s prácami, ktorých cieľom je zastaviť výtok banských vôd do znečistenej rieky Slaná.

Pre TASR to uviedol riaditeľ Hlavnej banskej záchrannej stanice (HBZS) Stanislav Paulík s tým, že v bani budú pracovať pravdepodobne do konca roka.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
,,Postupne sa robí na jednotlivých stavebných objektoch. Rozpracovaná je pribierka spodku banského diela v štôlni Jozef, pripravuje sa pre pokládku koľaje, ktorá by tam mala byť položená. V štôlni Marta sme zas začali práce na výstavbe hrádze, ktorá bude zachytávať kontaminovanú vodu, tá bude následne odvádzaná mimo rieku Slaná,“ priblížil Paulík.
V bani v Nižnej Slanej v tomto období pracuje približne päť banských záchranárov. Práce na stavebných objektoch, ktoré má HBZS na starosti, by mali podľa slov riaditeľa trvať asi do konca roka. Nadväzovať by na ne malo budovanie záchytných nádrží, technológie na čistenie banských vôd a zaistenie banských diel. ,,Výberové konanie na tieto činnosti bude robiť štátny podnik Rudné bane,“ dodal Paulík.
Kontaminácia vody
Kontamináciu vody v rieke Slaná v dôsledku vytekania banských vôd zo železorudnej bane v areáli bývalého banského podniku Siderit v obci Nižná Slaná potvrdili na začiatku roka 2022. Výsledky prvotných rozborov vody preukázali prekročenú hodnotu železa, mangánu, síranov či výskyt arzénu. Ešte pred letom 2022 zrealizovali v bani práce s cieľom prispieť k zníženiu vytekania silne mineralizovaných vôd do rieky.
Na riešenie znečistenia rieky Slaná vyčlenila vláda začiatkom júna 1,5 milióna eur. Financie majú byť použité najmä na obmedzenie vtekania banských vôd do hlbokých častí bane, a tým zabránenie ich následnej kontaminácii a vytekaniu na povrch a do rieky Slaná. Pre okresy Rožňava, Revúca a Rimavská Sobota, cez ktoré Slaná preteká, vyhlásila vláda mimoriadnu situáciu.
/ ereport.sk /
O zatajovaní artefaktov v oficiálnej histórii a archeológii
Degradácia bielej rasy v Európe nie je prirodzeným procesom
Pentagon odtajnil nové materiály o UFO
Magyar pohrozil začatím procesu impeachmentu proti maďarskému prezidentovi
Poľsko nezabudne na zločiny ukrajinských nacionalistov, sľúbil Nawrocki
Svet ešte nie je pripravený na vyzbrojené Nemecko
Odignorovaný Magyar? Tešte sa, kým môžete. Potom všetci zmiznete!
Naozaj bude veľká vojna?
Irán uzavrel Hormuzský prieliv
Jeffrey Sachs odpálil kritiku NATO: „Aliancia je v chaose. Vedú nás najneschopnejší ľudia“
VIDEO: Robert Fico prehovoril! Vyjadril sa k Pohode, protivládnym médiám aj k veterným parkom
Kto pozval Mamulašviliho na Pohodu? Organizátori odhalili, kto stál za programom
VIDEO: Klaus a Mečiar varujú- „Niekto chce meniť našu budúcnosť!“ Padli ostré slová na adresu progresívcov
Zničili Rusi počas nočného útoku ukrajinské centrálne veliteľské stredisko protivzdušnej obrany?
Tešil sa že Rusi umierajú: Zomrel jeden z najväčších vojnových štváčov súčasnosti
VIDEO: Na Slovensku sa vzmáhajú fašisti, vytvorili zoznam nepohodlných a vyhrážajú sa fyzickým likvidovaním
“Ak vyznávaš banderovcov – vypadni z Krakowa”: ukrajinskí nacisti nebudú v Poľsku tolerovaní
VIDEO: „Špeciálna vojenská operácia sa kvôli priamemu zapojeniu západných krajín rozrástla do plnohodnotnej vojny.
Bratislavské letisko hlási historický míľnik. V júni jeho bránami prešlo viac ako pol milióna cestujúcich, čo je o vyše 80 percent viac ako v roku 2025
VIDEO: Ako Brusel zničil európsky automobilový priemysel a prečo prídu o prácu státisíce ľudí
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
Posun v znečistení rieky Slaná: Banskí záchranári už začali s prácami v Nižnej Slanej
Posun v znečistení rieky Slaná: Banskí záchranári už začali s prácami v Nižnej Slanej
Posun v znečistení rieky Slaná: Banskí záchranári už začali s prácami v Nižnej Slanej