Slovanské Noviny

27. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Keď je breza vo dvore, netreba sa báť blesku. Naši predkovia si všimli, že do brezy nikdy neudrie blesk. Pokiaľ rastie breza v blízkosti domu, tak tí, ktorí v ňom žijú, sa búrky neboja. No ak v blízkosti domu breza nerastie, je zvykom držať v podkroví brezové konáre. Starí ľudia hovoria, že aj samotné brezové konáre sú schopné chrániť pred bleskami.


1, Keď sa na breze otvoria listy, o týždeň môžeš vysádzať. Táto pranostika je založená na mnohoročných pozorovaniach našich predkov. Pokiaľ sa začína breza zelenať, tak o päť alebo šesť dní sa teplota zvýši o desať stupňov a ochladenie sa neočakáva.
2, Pokiaľ napadol sneh a na višniach sú listy, dlho nevydrží. Dlhoročnými pozorovaniami si ľudia na dedinách všimli, že pokiaľ napadal skoro sneh a višňa ešte nezhodila listy, potom príde rýchlo odmäk. Pravá zima príde iba vtedy, keď z višne opadne posledný list a nie skôr.
3, Nerúbajte stromy počas novolunia, pretože drevo zhnije. Toto príslovie je spojené s osobitosťami lunárneho cyklu a jeho vplyvu na vodu. Predkovia si všimli, že práve na novolunie drevo viac ťahá do seba vodu a pokiaľ sa aj nechá toto drevo schnúť, tak skoro hnije.
4, Pokiaľ sa na dube otvára list, je čas loviť šťuky.Šťuky nezaberajú vždy, ale je nutné poznať vhodnú dobu na lov. Starí rybári si všimli, že v okamihu, keď začnú pučať listy na duboch, šťuky dobre zaberajú.
5, Pokiaľ je veľa orechov a huby nie sú, bude zima bohatá na sneh. Pokiaľ sa očakáva chladná zima, tak aj orechov bude veľa. Orech sa snaží dať maximálnu úrodu, keď cíti, že je pred nami krutá zima.
6, Keď sa trasie osika, dobytok bude sýty. Dlhé roky ľudia pozorovali stromy a všimli si, že keď sa trasú listy topoľa osiky, bude dobrá úroda pšenice, jačmeňa a ovsa.
7, Keď je trieska z topoľa osiky v kapuste, tak neskysne. Predpokladá sa, že je to vďaka antiseptickým vlastnostiam dreva z topoľa osiky, ktoré umožňujú spomaliť proces kazenia potravín. Práve túto vlastnosť využili naši predkovia, aby kapusta dlho vydržala v dobrom stave.
8, Pokiaľ je drevo z dubu v dome, bude zdravie v dome. Dubové drevo rozložené rovnomerne v dome umožňuje efektívnu ochranu človeka pred vplyvom negatívnych energií a napomáha rýchlej obnove síl.

zdroj: somslovan.sk

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d