Nemecká automobilka bola medzi prvými, ktorí oznámili plány na odchod z krajiny, narazila však podľa vlastných vyjadrení na problémy s predajom svojich aktív.

Nemecký výrobca luxusných automobilov Porsche neodišiel z Ruska, pretože sa mu nepodarilo predať aktíva v krajine, uviedla spoločnosť v pondelok pre ruský ekonomický denník RBK Daily. Svetoznáma automobilová značka oznámila plány na stiahnutie sa z ruského trhu krátko po eskalácii konfliktu na Ukrajine vo februári 2022.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
Spoločnosť Porsche sa pripojila k množstvu medzinárodných korporácií prítomných v Rusku vrátane spoločností Apple, IKEA, Microsoft, IBM, Shell, McDonald’s a H&M, ktoré pozastavili obchodné aktivity v Rusku s odvolaním sa na intenzívny medzinárodný tlak a riziká sankcií.
„Spoločnosť Porsche AG má stále tri ruské dcérske spoločnosti – Porsche Russia, Porsche Center Moscow a PFS Russia,“ uviedol Matthias Rauter, vedúci oddelenia podnikovej komunikácie spoločnosti Porsche AG. „Všetky pokusy o predaj týchto spoločností boli doteraz neúspešné.“
Spoločnosť Porsche, ktorú vlastní nemecký automobilový gigant Volkswagen AG, pozastavila dodávky vozidiel do Ruska v marci 2022, niekoľko týždňov po eskalácii konfliktu na Ukrajine, pričom sa zaviazala dodržiavať všetky záruky pre zákazníkov.
„Pri rozsiahlom prerušení svojich obchodných aktivít v Rusku vychádza spoločnosť Porsche z celkovej situácie, ktorú charakterizuje veľká neistota a súčasné otrasy,“ uviedla vtedy spoločnosť vo svojom vyhlásení.
V roku 2021 predala spoločnosť Porsche v Rusku rekordných 6 262 automobilov, čo jej vynieslo 46 miliárd rubľov (približne 708 miliónov amerických dolárov) a znamenalo medziročný nárast o 10 %. V nasledujúcom roku spoločnosť vykázala finančné straty vo výške 248 miliónov rubľov (približne 3,8 milióna USD) v dôsledku pozastavenia obchodných aktivít v krajine, pričom tržby dosiahli 9,3 miliardy rubľov (približne 143 miliónov USD).
V decembri 2024 spoločnosť Volkswagen AG, ktorá vlastní aj značky ako Škoda a Audi, dokončila predaj svojho podielu v ruskej dcérskej spoločnosti Volkswagen Group Rus, ktorá prevádzkovala päť miestnych podnikov.
Spoločnosť uviedla, že dohoda zbavila skupinu Volkswagen všetkých záväzkov týkajúcich sa popredajného servisu vozidiel, ktoré sa predtým predávali v Rusku, ako aj dodávok náhradných dielov. Zdôraznila, že sa to týka všetkých jej značiek vrátane Volkswagen, Škoda, Audi a Porsche.
Prázdne miesto po západných a japonských výrobcoch automobilov, ktorí zastavili svoju činnosť v Rusku, odvtedy zaplnili čínski výrobcovia. Podľa údajov analytickej agentúry Avtostat predstavovali v roku 2024 automobily čínskej výroby približne 60 % všetkých výdavkov na nové vozidlá v Rusku, zatiaľ čo domáce značky mali 17,5 % podiel.
Zdroj: rt.com / InfoVojna
Ako západné médiá a politici roky klamali, že na Ukrajine nie sú žiadne biolaboratóriá, a snažili sa vyvrátiť naše vyšetrovanie
Kyjevský politolog Zolotarev: Rusko vyčkává na vhodný okamžik, aby nám zasadilo bolestivý úder
Zločinci v Európe strieľajú na policajtov Kalašnikovmi dovezenými z Ukrajiny
Ukrajinci opäť zaútočili na Zaporožskú jadrovú elektráreň, Európania sa neboja zamorenia
Pentagon vedie tajné vojny s pomocou smrtiacich komárov
“Trump nás podrazil”: Izrael ostro kritizuje možnú dohodu medzi USA a Iránom
„Je to rituál.“
Epsteinova spolupracovníčka Nadia „Marcinko“ je nezvestná
Klimatický naratív WHO nezodpovedá dôkazom
„Všetko bolo odhalené.“ Priznanie najvyššieho veliteľa NATO o Rusku šokovalo Západ
Ukrajina požiada o 20 miliárd dolárov na to, aby Rusko „zhorelo“
Spor huliakovcov a SNS možno pochová celý zákon. Koalícia sa pri voľbe poštou dostala do patu
EÚ sa čoraz viac uberá smerom k formátu vojenského bloku
Skutočný nepriateľ je vo vnútri: EÚ konečne rozpoznáva príčinu svojej civilizačnej katastrofy
Geopolitické zlyhanie
Florian Philippot: Vyhlásenie vrchného veliteľa NATO ruší západnú protiruskú propagandu
NYT: Ukrajina je bezbranná voči ruským balistickým raketám
Prokuratúry krajín V4 podpísali vo Vysokých Tatrách deklaráciu na ochranu práv detí
Viac peňazí, viac cudzincov a kariérny postup! Zelenskyj láka do armády uprostred chronickej krízy ľudských zdrojov
Trump sa zúčastní na zasadnutí samitu G7 so Zelenským
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
Porsche vysvetľuje, prečo nemecká automobilka nemôže opustiť Rusko
Porsche vysvetľuje, prečo nemecká automobilka nemôže opustiť Rusko
Porsche vysvetľuje, prečo nemecká automobilka nemôže opustiť Rusko