Slovanské Noviny

20. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Morawiecki reagoval na prípad osemročného chlapca Kamila z Čenstochovej, ktorý v pondelok skonal v nemocnici v Katoviciach v dôsledku zranení, aké mu zapríčinil jeho nevlastný otec.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki sa v stredu vyslovil za obnovenie trestu smrti pre „najbrutálnejších páchateľov“. TASR o tom informuje na základe správ agentúr PAP a DPA.

Morawiecki príspevkom na Facebooku reagoval na prípad osemročného chlapca Kamila z Čenstochovej, ktorý v pondelok skonal v nemocnici v Katoviciach v dôsledku zranení, aké mu zapríčinil jeho nevlastný otec.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Chlapec bol niekoľko týždňov hospitalizovaný s rozsiahlymi popáleninami, pričom lekári sa mu snažili zachrániť život tak, že ho uviedli do umelého spánku. Napokon mu zlyhalo viacero orgánov a v pondelok zomrel. Prípad pobúril poľskú verejnosť.

Chlapec bol do nemocnice prijatý začiatkom apríla na podnet svojho biologického otca. Prípad sa vyšetruje, pričom chlapcova matka a jeho nevlastný otec, ktorý dieťa údajne týral, boli zadržaní.

Premiér Morawiecki vyjadril v stredu v príspevku na Facebooku svoj hnev v súvislosti s touto udalosťou. Tvrdil, že súčasné tresty udeľované za spáchanie hrozných zločinov sú príliš mierne. Zároveň trval na tom, že trest musí primerane zodpovedať spáchanému činu, aby tak bol účinným odstrašujúcim prostriedkom.

„Čo je to za svet, v ktorom sa za týranie dieťaťa ide do väzenia na kratší čas ako za podvod? Preto som osobne za opätovné zavedenie trestu smrti pre najnásilnejších zločincov!“ napísal Morawiecki. DPA pripomína, že tento konzervatívny nacionalistický premiér sa za obnovenie trestu smrti vo svojej krajine vyslovil už aj začiatkom roka.

„Trest musí byť prísny, odstrašujúci a primeraný (spáchanému) zločinu!“ dodal Morawiecki na Facebooku. Uviedol tiež, že len „netvor“ je schopný spôsobiť dieťaťu strašné utrpenie.

Za znovuzavedenie trestu smrti sa už v utorok vyjadril aj námestník poľského ministra spravodlivosti Marcin Romanowski. Taktiež reagoval na prípad zmieneného chlapca. Zákaz trestu smrti v EÚ pritom označil za „absurdný“ a vyslovil sa za to, aby sa od neho upustilo.

Poľsko oficiálne zrušilo trest smrti 1. septembra 1998. V roku 2013 ratifikovalo protokol k Európskemu dohovoru o ľudských právach, ktorým sa trest smrti zakazuje.

skspravy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d