Slovanské Noviny

24. septembra 2023

K porozumeniu Čelovekom

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) už niekoľko rokov za sebou tvorí dlh. Navyše to nie je jediný jej problém. Tým je aj nemocnica Bory, s ktorou VšZP nemá uzatvorené zmluvy, následkom čoho kolabuje zdravotná starostlivosť v Bratislave. Problémy sú však po celom Slovensku a ak sa prezidentkina vláda čím skôr „nezobudí“, čakajú pacientov veľké problémy.

Dlh Všeobecnej zdravotnej poisťovne je dlhodobou záležitosťou, preto nie je nič zvláštne, že ministerstvo zdravotníctva musí konať. Tlačí ho do toho aj reálna situácia v rezorte. Problém s VšZP má však aj Saska, ktorej predstavitelia si na nej podľa hovorkyne poisťovne robia predvolebnú kampaň. Faktom však je, že naťahovanie sa politikov situáciu so zdravotnou starostlivosťou nevyrieši – po Malackách sa ruší ďalšia, tentokrát detská pohotovosť v Námestove.

VčZP v dlhu

Záporné hospodárenie štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) spôsobilo podľa Úradu pre dozor nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) to, že dotuje súkromné zdravotné poisťovne.

“VšZP by mala razantne upraviť cenové podmienky voči poskytovateľom zdravotnej starostlivosti a znížiť tak náklady,” podotkla predsedníčka ÚDZS Renáta Bláhová. Úrad podľa jej slov nemôže nariadiť ozdravný plán, pretože mu na to odňali právomoc. Avizuje, že budú na mesačnej báze sledovať plnenie finančno-obchodného plánu aj platobnú schopnosť VšZP. Ku koncu marca bola v strate 50,2 milióna eur.

Kumulatívna strata štátnej poisťovne má od roku 2020 predstavovať 405 miliónov eur. Pritom len vlani skončila VšZP v strate 153,8 milióna eur. Do marca tohto roka sa dlh vyšplhal na viac ako 50 miliónov eur, na čo Čaputovej minister zdravotníctva Michal Palkovič vydal pokyn dozornej rade poisťovne, ktorá mu má doručiť stabilitačné návrhy. Tie potom prerokuje s Útvarom hodnoty za peniaze a ÚDZS.

„Po tom, ako sa s nimi oboznámi manažment poisťovne a dozorná rada, bude následne vydané rozhodnutie jediného akcionára (ministerstva zdravotníctva, pozn. red.), ktorým sa vedeniu poisťovne prikáže, aby schválené opatrenia bezodkladne aplikovala v praxi. Nie je však vylúčené, že súčasťou ich implementácie budú aj personálne zmeny. Dozorná rada je zaviazaná opatrenia zapracovať ešte tento týždeň,” informuje ministerstvo zdravotníctva s tým, že problém vidia v cenovej regulácii v zdravotníctve, ktorá musí byť zreformovaná.

„Nová Nemocnica Bory je často jediná možnosť pre pacientov, avšak z dôvodu byrokracie im nemôže byť poskytnutá okamžitá zdravotná starostlivosť, aj keď nemocnica je na to už dnes plne pripravená a vybavená,” konštatuje Juraj Droba, pričom zdôraznil, že Bratislavčania sa stali rukojemníkmi politiky.

Nemocnice Bory chce od júna spustiť gynekologicko-pôrodnícky program. Dostanú sa doň však len poistenky súkromných poisťovní, prípadne tie, čo by boli ochotné si zákrok hradiť z vlastného vrecka. VšZP má totiž s Penta Hospitals zazmluvnené len ambulantné zákroky. Tie operačné sú podľa denníka Pravda v rokovaní.

Nemocnica od VšZP chce, aby pacientom neodopierala modernú zdravotnú starostlivosť, poisťovňa nemieni podľahnúť mediálnemu tlaku a od Penty vraj ešte stále čaká nevyhnutné dokumenty, aby operácie mohli zazmluvniť.

Štát Bory prehliada

Štát s touto súkromnou nemocnicou zrejme veľmi neráta – nie je zahrnutá do plánov kategorizácie a nefiguruje ani v rozpočte. Zato minulá vláda donekonečna omieľala projekt nemocnice Rázsochy, kým Penta „svoje“ Bory postavila, niekoľko týždňov funguje a stále nemôže poskytovať služby poistencom štátnej poisťovne. Lebo chýba zmluva …

Zdravie, ako predvolebný boj

„Svoje úsilie by sme však radšej venovali profesionálnej práci v záujme toho, aby bolo postarané o poistencov na celom Slovensku, a to aj s ohľadom na súčasné problémy sektora, nie do vyvracania nezmyselných tvrdení, ktoré sa nezakladajú na pravde a sú účelové,“ skonštatovala Ivana Štefúnová z oddelenia komunikácie VšZP. Podľa Štefúnovej ide o predvolebný boj.

„Z diania uplynulých dní je zrejmé, že pre SASKU a jej predstaviteľov s neskrývanými politickými ambíciami je štátna zdravotná poisťovňa zaujímavou témou, ktorú si vybrali ako súčasť politickej predvolebnej kampane. Uvedomujeme si, že mnohé kroky, ktoré podniklo súčasné vedenie VšZP sú síce v prospech poistenca a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ale nie sú v súlade s predstavami finančnej skupiny, ktorá roky diktovala podmienky fungovania v sektore zdravotníctva v záujme vytvárania a prerozdeľovania zisku. A robí tak stále o čom svedčí aj to, kto organizuje brífingy v uplynulých dňoch, vytvára tak mimoriadny mediálny tlak a zavádza verejnosť nepravdivými vyhláseniami,”rozvádza tému Štefúnová, ktorá na záver zdôraznila, že poisťovňa dlhodobo upozorňuje na nedostatočné financovanie zdravotníctva.

VšZP kritizoval Juraj Droba, ale aj Jana Bittó Cigániková, ktorá situáciu v štátnej poisťovni považuje za alarmujúcu a žiada okamžité opatrenia na jej vylepšenie.

„Oceňujeme, že ministerstvo zdravotníctva si od Dozornej rady VšZP vyžiadalo hĺbkový audit zmlúv VšZP s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti. Odporúčame, aby trvalo na tom, že predstavenstvo predloží všetky zmluvy dopredu na schválenie ministerstvu zdravotníctva,”nechal sa počuť kandidát Sasky na ministra zdravotníctva Tomáš Szalay.

Strana tiež tvrdí, že problémom je to, že štát dovoľuje štátnym nemocniciam vytvárať dlh tým, že VšZP dáva nemocniciam lepšie ceny, ako súkromné poisťovne.

„Vedenie VšZP nesie čiastočne zodpovednosť. Niektorým poskytovateľom ako laboratóriám Medirex navyšovalo zmluvy bez opodstatnenia,“ podotkla Bittó Cigániková a ako príklad uviedla covid testy – zazmluvnené sú ich desiatky tisíc, pričom sa ich robí možno dvesto denne.

Cigániková štátnej poisťovni vyčíta rast nákladov na propagáciu. Kým v roku 2020 to bolo 1,6 milióna eur, začiatku tohto roka to bolo už 4,3 milióna. Takisto sa jej nepáčia náklady pre tzv. „prepoisťovacích agentov“, ktorí robia podľa Bittó Cigánikovej nábory hlavne v rómskych osadách.

Saska kritizuje aj vysoký počet kamenných pobočiek VšZP. Tie má poisťovňa v každom okresnom meste.

„Za normálnych okolností nemá pacient dôvod ísť do klientskeho centra. Pri dlhodobo stratovej inštitúcii sa to nedá nazvať inak ako nezodpovedný postup,“myslí si poslankyňa a upozornila, že problémom sú aj nedoriešené dlhy nemocníc. Tie sú podľa nej nonstop v dlhu a dodávatelia práve preto navyšujú ceny.

„Oddlžovanie nemocníc nie je nič iné, ako že politici sľubujú ľuďom niečo, čo nezaplatia. Dokedy sa bude štát tváriť, že pacient má všetko zadarmo,“ kladie otázku bývalá šéfka zdravotníckeho parlamentného výboru.

Kým politici sa správajú, ako handliari na trhu, zdravotná starostlivosť na Slovensku rapídne upadá. K 1. júnu je zrušený urgent v Malackách, takže všetky sanitky sa sústredia na dvoch urgentoch v Bratislave – Kramáre a Antolská už aj tak hlásia niekoľkohodinové čakania. Odborníci sa zhodujú, že to, čo sa deje v Bratislave, sa čoskoro bude diať po celom Slovensku a situácia v Námestove im dáva za pravdu.

Hovorkyňa Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Eva Lacová uviedla, že akútna pohotovostná starostlivosť pre deti a dorast je dlhodobý problém ovplyvnený významným nedostatkom pediatrov na celom Slovensku, a teda aj v ŽSK.

“Spôsobuje to stav, že v APS slúži málo lekárov. Napríklad niekde sa strieda iba sedem lekárov celý mesiac v službách, čo je popri dennom ordinovaní v ambulancii dlhodobo neudržateľné,” povedala Lacová.

hlavnydennik.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

 • Zvestovanie Vekov SvätoŽitia!

  Zvestovanie Vekov SvätoŽitia!

  Ako tajomne znie tento Hostinského text: Slovo úprimnô znie i k tebe, ľudu slovenský! Svet ťa haní, že v baniach kopeš, na poli mozolíš, na dvore dobytok...
 • AUDIO: Čo je Slovanstvo ? Čo s ním v posledných storočiach  parazitickí agresori robili ?

  AUDIO: Čo je Slovanstvo ? Čo s ním v posledných storočiach  parazitickí agresori robili ?

  Všetkými možnými spôsobmi sa pokúšali vymazať minulosť našich veľkých predkov, našich rodičov. Pokúšali sa vymazať nás a naše duše. Napriek všetkým technológiám a všetkému úsiliu tých, ktorí...
 • RA

  RA

  „RA“- Sme tvorení a živení Prvopočiatočnou Inteligentnou Tvorivou a Láskyplnou Silou, ktorú pokojne môžeme vnímať ako Život samotný. Alebo Silu Život udržujúcu. Ak sa s týmto vedomím...
 • SÚHLAS je prejavom slobodnej vôle.

  SÚHLAS je prejavom slobodnej vôle.

  Nikto a nič nemôže s nami urobiť, bez nášho Súhlasu. Súhlas môže byť vedomý, aj nevedomý. Súhlasiť môžete s radosťou a dobrovoľne, ale aj pod tlakom a...
 • My všetci sme jeden celok.

  My všetci sme jeden celok.

  Všetci vieme, že existujú hodnoty materiálne a hodnoty nebeské. Nebeské hodnoty sa nedajú kúpiť. To je nemožné. Ale paraziti vymysleli ako ich predať. Ako predať Svedomie, ako...
 • História rytierskeho Rádu Hospitalierov Svätého Jána Jeruzalemského, Rodoského, Maltézskeho. Časť 2.

  História rytierskeho Rádu Hospitalierov Svätého Jána Jeruzalemského, Rodoského, Maltézskeho. Časť 2.

  Vplyv križiackych výprav na Bratstvo sv. Jána. V októbri 1096 v malom francúzskom mestečku Clermont rímsky pápež vyzval všetkých veriacich kresťanov v Európe, aby išli do ťaženia...
 • Tri pranázory starej Vieronauky Slovenskej

  Tri pranázory starej Vieronauky Slovenskej

  Starú vieronauku Slovenskú tvoria tri pranázory Slovenov:1. Pranázor na SVET2. Pranázor na BOŽSTVO3. Pranázor na ČLOVEKA Štruktúra náuky odzrkadľuje realitu bytia z pohľadu Človeka.1. Pranázor na svet...
 • Človek, Tvorca a dnešná doba

  Človek, Tvorca a dnešná doba

  Človek. Keby človek vedel, kto je, žil by svoj život úplne inak. No nevie. Žije v nevedomosti, bez vedomia toho, kto je. Žije sám za seba, bohužiaľ...
 • Vytratenie a návrat Starej Vieronauky Slovenskej

  Vytratenie a návrat Starej Vieronauky Slovenskej

  STARÁ VIERONAUKA SLOVENSKÁ sa dočasne úplne vytratila z nášho duchovného a kultúrneho dedičstva. Nezanikla. Len sa vytratila. Nebolo totiž možné začať ju pokrytecky svojvoľne interpretovať, úmyselne a...
 • … vtedy bol vytvorený Rád Hospitaliérov.

  … vtedy bol vytvorený Rád Hospitaliérov.

  Toto je dôležité vedieť. Objavilo sa tu Rímske právo. Prečo… Pretože, keď je deň Svaroga, máme mier (MIR), keď je noc Svaroga je RIM, A keď je...
 • Obrátenie k RODu.

  Obrátenie k RODu.

  “Sláva Rodu” sú slová, ktoré veľmi často používam. Sláva RODu. So Slávou RODu to všetko ide. S LÁVOU RODu, chápete, čo myslím, LÁVA. S LÁVOU. Keď s...
 • MOC v Dobrom Slove, Pravde a v Dobrom Skutku

  MOC v Dobrom Slove, Pravde a v Dobrom Skutku

  V našej národnej duchovnej tradícii sa od nepamäti pripisoval Slovu osobitý význam, ako pre život jedinca, tak aj pre život národa. Tento vzťah k Slovu pramení u...
 • Večne Živý Strom

  Večne Živý Strom

  Medzi Tatrami a Dunajom vyrástol jeden veličizný strom. Korene jeho ťahajú sa na tri strany žulami Karpatov. Víly a Rusalky kropievali ho každý deň, no nebolo mu to dosť...
 • Vnútro Človeka

  Vnútro Človeka

  Každý človek sa niekedy nachádza pod ťarchou krivdy. Krivda na krivde preložená krivdou. Proste taká fáza života sa spustila z nejakého dôvodu v živote človeka. A človek...
 • Stará Vieronauka Slovenská – niečo na začiatok…

  Stará Vieronauka Slovenská – niečo na začiatok…

  Tri kľúče otvárajú nám svätyňu vieronauky starobylých Slovenov. Prvým kľúčom vstupujeme do chrámu, kde na sklepení, na stĺpoch, oblokoch, po stenách a dverách zobrazenú vidíš celú oblohu nebeskú...
 • ČO SÚ TO VLASTNE TRUST-y? (1/2)

  ČO SÚ TO VLASTNE TRUST-y? (1/2)

  Aby sme pochopili koncepciu jednotného riadenia sveta, na základe existujúcich pravidiel (tovarovo – peňažných a tovarovo – ekonomických vzťahov medzi subjektami a územiami), je potrebné poznamenať, že...
 • Globalisti a My – Človekovia

  Globalisti a My – Človekovia

  Človekom je možné manipulovať pomocou klamstva. To je známy fakt. Známy je hlavne tým, ktorí vytvorili tento inštrument manipulácie. Na tom je postavený celý systém. Tento systém...
 • O uvedomení Slov

  O uvedomení Slov

  Tak málo ľudí si dnes uvedomuje, čo spôsobuje svojimi rečami. Svojimi Slovami.A možno si to v súčasnosti nevie uvedomiť nikto. Sme vytrhnutí z tohto Poznania. Tára sa...
 • Čo sú to masovokomunikačné prostriedky?

  Čo sú to masovokomunikačné prostriedky?

  Masovokomunikačné prostriedky je systém riadenia. Informačného riadenia. Prostredníctvom vplývania na vedomie. Je to nástroj na Programovanie Vedomia, podsúvaním informácií a dogiem, s ktorými nás všetkých konfrontujú. Nástroj...
 • Právo, Národ a Moc.

  Právo, Národ a Moc.

  Aby sme sa mohli ubrániť tomu, čo sa deje, treba sa pozrieť na korene, na samú podstatu otázky, prečo chodíme s niečími obrazmi v hlavách. Treba preveriť...
 • Hospitaller Order – Rád Hospitalierov.

  Hospitaller Order – Rád Hospitalierov.

  Rád Hospitaliérov je najznámejší a najslávnejší z duchovných a rytierskych Rádov. Jeho celý názov je: Suverénny vojenský rád Hospitaliérov sv. Jána Jeruzalemského z Rodosu a Malty. To,...
 • 10 METÓD MANIPULÁCIE ĽUDSKÉHO VEDOMIA

  10 METÓD MANIPULÁCIE ĽUDSKÉHO VEDOMIA

  Filozof, vedec, psychológ, politický aktivista, bojovník proti svetovému násiliu – Noam Avram Chomsky – zostavil zoznam 10 metód manipulácie ľudského vedomia, ktoré používajú politici, úrady a médiá celého sveta, v...
 • ZÁKON SLOBODNEJ VÔLE. 

  ZÁKON SLOBODNEJ VÔLE. 

  Zákon Slobodnej vôle je základný a najdôležitejší Zákon Vesmíru a nikto nemá právo ho porušiť. Na tomto Zákone stojí celý Systém spolunažívania v našom Svete. Podľa tohto zákona má každý...
 • VIDEO: Historické TRUSTY ukončené. Stalin a nový svetový poriadok. CCCP vlastní všetko.

  VIDEO: Historické TRUSTY ukončené. Stalin a nový svetový poriadok. CCCP vlastní všetko.

  TRUST-y sú vlastne výrobnými (emisnými) cyklami mien. Keď sa niekoho aktíva využijú na zabezpečenie (krytie) nejakej peňažnej emisie v rámci celosvetovej peňažnej súvahy. Napríklad všetci Američania su...
{"speed":"1200","height":"400","pause":"3000"}

%d blogerom sa páči toto: