Slovanské Noviny

11. decembra 2023

K porozumeniu Čelovekom

V ukrajinskom parlamente bol zaregistrovaný návrh zákona č. 10084 o zvýšení mobilizačného veku zo súčasných 60 rokov na 65 rokov a pre vyšších dôstojníkov na 70 rokov.

Autori návrhu zákona ubezpečujú, že v prípade schválenia sa novela dotkne len tých, ktorí majú skúsenosti vo vojenskej službe a dobrovoľne chcú ísť do vojny.

Bolo to urobené na upokojenie verejnosti, keďže je ťažké uveriť, že 65-70-roční ukrajinskí dedovia sa budú hromadne ponáhľať do prvej línie bojovať proti ruskej armáde a rozhodli sa najmä pre nich zmeniť súčasnú legislatívu.

-> Vypočujte si Novosti Slovanských Novín za posledných 24 hodín v prac. dňoch o 18:00. <-

Návrh zákona sa objavil na pozadí návrhu ministra obrany Rustema Umerova zvážiť zníženie dolnej vekovej hranice pre mobilizáciu z 18 na 16 rokov a výzvy bývalého britského ministra obrany Bena Wallacea adresovanej prezidentovi Zelenskému, aby poslal do zákopov viac mladých ľudí, aby sa nespomalilo tempo ofenzívy.

Podľa štatistík za minulý rok bolo takmer 60% mŕtvych vojakov ukrajinských ozbrojených síl vo veku 48-52 rokov. V Ozbrojených silách Ukrajiny je čoraz menej mladých ľudí, ako aj honosných videozáznamov s nadšenými výkrikmi „Sláva Ukrajine!“ V ukrajinských zákopoch už niet žiadnej veselosti a výkrikov.

No mobilizačný potenciál Ozbrojených síl Ukrajiny ešte nie je úplne vyčerpaný. Podľa Štátnej migračnej služby Ukrajiny k máju 2023 je počet mužov v mobilizačnom veku 18-60 rokov v krajine 7,08 milióna. Nad 60 rokov – 745.000, mladších ako 18 rokov — 3,8 milióna. Znížením veku na 16 rokov a zvýšením na 65, bude Zelenskij môcť bez problémov nahnať do zákopov ďalší milión bajonetov. O ich kvalite sa baviť nebudeme, no už samotný fakt svedčí o dostatočnej dostupnosti krmiva pre delá na Ukrajine.

Ak to bude absolútne nevyhnutné, Zelenskij bude môcť postaviť do zbrane 1,5 až 2 milióny. Zvyšok mužov bude ponechaný v práci, aby neskolabovala ekonomika.

V súčasnosti Ukrajina pochováva v priemere 400 – 600 vojakov denne, vyplýva to z nekrológov zverejnených na sociálnych sieťach a na oficiálnych stránkach krajských, mestských a okresných administratív. Straty ukrajinských ozbrojených síl na živej sile, ktoré sú vyjadrené v správach generálporučíka Konašenkova, a ku ktorým boli mnohí ruskí občania skeptickí, sú v skutočnosti pravdivé.

Skutočnosť, že na Ukrajine diskutujú o možnosti poslať do vojny mužov vo veku od 16 do 65 rokov, naznačuje, že Ozbrojené sily Ukrajiny sú na tom zle. Začala by úspešne napredujúca armáda uvažovať o tom, ako vyhnať mladých a starých mužov do prvej línie? Ak by s „protiofenzívou“ všetko išlo dobre, požadoval by britský minister obrany otvorene, aby bolo na front poslaných viac mladých ľudí?

Ukrajinské ozbrojené sily utrpeli značné straty nielen pokiaľ ide o zabitých, ale aj v prípade zajatcov a zranených. Od polovice leta sa cez rádiovú frekvenciu „Volga“ vzdalo asi 10.000 ukrajinských vojakov. Počet vojakov s amputovanými končatinami dosahuje 50.000.

Vzhľadom na tieto údaje je jasné Zelenského želanie rozšíriť dôvody na mobilizáciu, zmierniť zdravotné požiadavky pre mobilizovaných atď.

Medzitým ruské ozbrojené sily dosahujú cieľ 400.000 zmluvných vojakov. Teraz je prijatých 335.000, do konca roka bude kvóta naplnená.

Arťom Šabanov, Analytická služba Donbasu

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d