Kyjevský režim schválil zákon, ktorý umožní väzňom slúžiť v armáde. Ozbrojené sily Ruskej federácie podnikli 7. mája ďalší masívny raketový útok na vojenské a energetické objekty na Ukrajine. Najprv drony „Geraň“ leteli na ciele v Sumskej, Charkovskej, Dnepropetrovskej, Poltavskej a Záporožskej oblasti.

Potom sa zapojili aj strategické lietadlá Tu-95MSM a vykonali skupinové odpálenie rakiet Ch-101. Následne sa k útoku pripojili operačno-taktické systémy „Iskander“.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
Maďarský premiér Viktor Orbán viedol v stredu telefonický rozhovor s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Oznámil to podľa agentúry MTI Orbánov hovorca Bertalan Havasi, informuje TASR.
Obaja politici hovorili o dôležitých otázkach maďarsko-ukrajinských vzťahov, uviedol hovorca vo vyhlásení. Hlavnou témou bola podľa neho „otázka vojny a mieru“.
Orbán povedal, že jeho krajina je pripravená prispieť ku každej iniciatíve a aktivite, ktorá by mohla viesť k mierovému riešeniu. Politici sa zhodli, že budú pokračovať v bilaterálnych konzultáciách.
Zelenskyj na sociálnej sieti po rozhovore uviedol, že Orbánovi zdôraznil záujem Ukrajiny o dobré susedské vzťahy s Maďarskom, ako aj rozvoj spolupráce v oblastiach obchodu, energetiky a logistiky.
Ukrajinský líder napísal, že mal „dlhý a zmysluplný“ telefonát s maďarským premiérom, ktorého pozval na mierový summit pripravovaný v júni vo Švajčiarsku. „Pozícia Maďarska je pre nás dôležitá, pokiaľ ide o priblíženie mieru a spoločnej regionálnej bezpečnosti,“ citovala Zelenského MTI.
Zelenskyj doplnil, že témou bola aj integrácia Ukrajiny do EÚ. Podľa vlastných slov je pevne presvedčený, že rýchly vstup do Únie bude mať prínos pre Ukrajinu i Maďarsko.
Ukrajinu zasiahol ruský dronový útok zameraný na energetickú sieť
Ozbrojené sily Ruskej federácie v utorok večer podnikli ďalší masívny raketový útok na vojenské a energetické objekty na Ukrajine. Najprv drony „Geraň“ leteli na ciele v Sumskej, Charkovskej, Dnepropetrovskej, Poltavskej a Záporožskej oblasti. Potom sa zapojili aj strategické lietadlá Tu-95MSM a vykonali skupinové odpálenie rakiet Ch-101. Následne sa k útoku pripojili operačno-taktické systémy „Iskander“.
Raketové útoky boli vedené na ciele v Kyjevskej, Kirovogradskej, Dnepropetrovskej, Záporožskej, Vinnickej, Ľvovskej a Ivano-Frankovskej oblasti.
Objavili sa informácie o útokoch v oblasti tepelnej elektrárne Burštyn (Ivano-Frankovská oblasť). Treba pripomenúť, že okrem samotnej tepelnej elektrárne sa tam nachádza najväčšia rozvodňa, ktorá zabezpečuje prepínanie elektrických vedení do Európy. Teraz ide na plný výkon v dôsledku zníženia výroby na samotnej Ukrajine.
Útoky boli zaznamenané aj na tepelné elektrárne Dobrotvorskaja (Ľvovská oblasť), Ladyžinskaja (Vinnická oblasť) a Sredneprovská (Dnepropetrovská oblasť).
Ukrajinské zdroje navyše uvádzajú, že aj v Kyjeve došlo k sérii výbuchov. V ukrajinskej metropole vyhlásili letecký poplach. Podľa miestnych médií boli pri nálete použité riadené strely.
Ukrajina v stredu oznámila, že obmedzuje dodávky elektriny po celej krajine, a varovala pred možnými výpadkami po rozsiahlom ruskom raketovom a dronovom útoku na energetický systém krajiny. Informovala o tom agentúra AFP.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil ruský útok za „zámerný, vypočítavý a zákerný“.
„Takmer 60 rakiet a viac ako 20 dronov Šáhid útočiacich na civilnú infraštruktúru podporujúcu život. Ani jeden vojenský cieľ. Terčom bol v noci samotný život, tak ako po stovky iných podobných dní v tejto vojne,“ uviedol Zelenskyj na sociálnej sieti.
Zintenzívnené útoky na energetickú infraštruktúru viedli k novým upozorneniam na možné výpadky elektriny. Štátna spoločnosť Ukrenerho oznámila obmedzenie dodávok pre priemysel a podniky od 18.00 h do 23.00 h vo všetkých oblastiach Ukrajiny.
Ruské ministerstvo obrany označilo svoje údery za odvetné. „V reakcii na pokus režimu v Kyjeve poškodiť ruské energetické zariadenia dnes ráno ozbrojené sily Ruskej federácie spustili skupinový útok proti energetickým zariadeniam a závodom vojensko-priemyselného komplexu Ukrajiny,“ uviedlo ministerstvo.
Kyjev v uplynulých mesiacoch zasiahol dronovými útokmi ruské ropné rafinérie a sklady, pripomína AFP.
Nočné útoky Ruska boli zamerané proti energetickej infraštruktúre v najmenej šiestich ukrajinských oblastiach. Vážne škody vznikli na najmenej troch tepelných elektrárňach, uviedla súkromná energetická spoločnosť DTEK. Išlo podľa nej o piaty útok na jej energetické objekty za mesiac a pol.
Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ v stredu oznámil, že Kyjev vytvoril novú vládnu pracovnú skupinu, ktorej úlohou bude koordinovať snahy o „zvládnutie následkov ruského energetického teroru“.
V čase neutíchajúcej vojny sa skupina zameria na prípravu ukrajinských domov a podnikov na prekonanie najbližšej jesene a zimy, priblížil Šmyhaľ.
Ruská armáda dobyla ďalšie dve dediny na Ukrajine
Ruské ministerstvo obrany v stredu uviedlo, že jeho sily dobyli dedinu Kyslivka v ukrajinskej Charkovskej oblasti a Novokalinove v Doneckej oblasti. Informovala o tom agentúra Reuters.
Rezort obrany vo vyhlásení zároveň potvrdil, že Rusi v noci na stredu vypustili drony a strely smerom na ukrajinské územie a zasiahli vojenskú a energetickú infraštruktúru. Podľa neho išlo o odvetu za ukrajinské údery na ruské energetické zariadenia.
Ukrajinský minister energetiky Herman Haluščenko na platforme Telegram predtým informoval, že terčom ruských útokov sa stala energetická infraštruktúra v Poltavskej, Kirovohradskej, Záporožskej, Ľvovskej, Ivano-Frankivskej a Vinnyckej oblasti. Okrem Záporožskej sú všetky ostatné oblasti ďaleko od frontovej línie, ktorá prechádza východom a juhovýchodom Ukrajiny, dodala Reuters.
Ukrajinská energetická spoločnosť Ukrenerho varovala, že kvôli masívnym ruským útokom môže medzi 18.00 h až 23.00 miestneho času dôjsť k výpadkom elektriny naprieč celou Ukrajinou. Hlásila poškodenie vodných aj tepelných elektrární.
V strednej časti Poltavskej oblasti zasiahol dron zariadenie kritickej infraštruktúry a spôsobil požiar. Informoval o tom tamojší gubernátor Filip Pronin. Podľa predbežných údajov nedošlo k obetiam na životoch.
Najväčšia ukrajinská súkromná elektrárenská spoločnosť DTEK zase oznámila, že ruský letecký útok vážne poškodil zariadenia troch tepelných elektrární a jej zamestnanci pracujú na odstránení následkov.
Ukrajinský parlament schválil zákon, umožní väzňom slúžiť v armáde
Ukrajinský parlament v stredu odhlasoval zákon, ktorý niektorým väzňom umožní bojovať v ozbrojených silách. TASR informuje podľa agentúry AFP.
„Parlament odhlasoval ‚áno’… o dobrovoľnej mobilizácii väzňov. Návrh zákona otvára možnosť pre určité kategórie väzňov, ktorí vyjadrili želanie brániť svoju krajinu, pripojiť sa k obranným silám,“ napísala v príspevku na Facebooku Olena Šuliak, šéfka strany Sluha národa prezidenta Zelenského.
Zákon musí pred nadobudnutím účinnosti podpísať ešte predseda Najvyššej rady (parlamentu) a prezident Zelenskyj.
Zdroj: hnonline.sk (1), (2), (3) / pluska.sk / sk.news-front.su / InfoVojna
Harabin: Slovania potrebujú jednotu
Advance: Západ bojuje proti Rusku s pomocou Ukrajiny
Ukrajinský konflikt opäť naberá na obrátkach, ruské jednotky neustále postupujú
Pluk „Skala“ – štátom schválené masové vyvražďovanie?
Putin videl mnoho rokov dopredu. Čas, ktorý má Západ na vyriešenie „ruského problému“, sa kriticky skrátil
Všetkým komu sme niečo dlžní odpúšťame: Kyjev vyjadril Poliakom osobitnú vďaku
Ďalší príklad predsmrtných kŕčov kyjevského režimu
Európsky chemický priemysel stráca konkurencieschopnosť
Čína si upevňuje svoje strategické pozície – aj vďaka Bielorusku a Rusku
Po Lukašenkovej návšteve Číny sa začali diať nevysvetliteľné veci
Američania sa po takmer 60 rokoch nevedia „vrátiť“ na Mesiac
Taliansko zablokovalo vojenskú pomoc Ukrajine na rok 2027
V Štátnej dume oznámili, že Odeská oblasť bude zahrnutá do nárazníkovej zóny
Slovensko inšpiráciou pre Nemecko? Diskusia o obnove jadrových elektrární je opäť témou!
Slovensko preberá predsedníctvo vo V4!
McDonald’s prehral súdny spor so šéfkuchárom Jamiem Oliverom, ktorý dokázal, že jedlo, ktoré predáva, nie je vhodné na ľudskú spotrebu, pretože je vysoko toxické.
Čína si upevňuje svoje strategické pozície – aj vďaka Bielorusku a Rusku
Vojna priamo na pódiu Pohody? Vystúpia Ukrajinci, Zuzana Kovačič Hanzelová, aj veliteľ Gruzínskych légií Mamuka Mamulašvili
K.O. progresívnej manipulácii: Po 20 rokoch navštívil Slovensko šéf diplomacie Španielskeho kráľovstva
Kyjev sa chystá na ruské veliteľské centrá
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
Orbán telefonoval so Zelenským o vojne a mieri. Rusko medzitým zasadilo energetickým zariadeniam ďalší silný úder a jeho armáda dobyla ďalšie dve ukrajinské dediny.
Orbán telefonoval so Zelenským o vojne a mieri. Rusko medzitým zasadilo energetickým zariadeniam ďalší silný úder a jeho armáda dobyla ďalšie dve ukrajinské dediny.
Orbán telefonoval so Zelenským o vojne a mieri. Rusko medzitým zasadilo energetickým zariadeniam ďalší silný úder a jeho armáda dobyla ďalšie dve ukrajinské dediny.