Slovanské Noviny

6. apríla 2025

Slovenské Noviny

K porozumeniu Čelovekom

Odkiaľ pochádza slovo „smrť“?

Nechcú na ňu myslieť, boja sa jej. Zároveň však študujú mnoho storočí. Filozofi a vedci sa vždy hádali o živote a smrti, o tom, čo sa stane, keď duša človeka opustí jeho telesnú schránku.Jedným z najstrašnejších slov je smrť. Ako k tomu došlo? Je známe, že slovo je pôvodne slovanské. Stalo sa to zlúčením dvoch slov: samotné slovo „smrť“ znamená odchod zo života a predpona „s“. Lingvisti veria, že sa to doslova prekladá ako „dobré“. To znamená, že „smrť“ sa prekladá ako nezávislý odchod zo života, zvädnutie, nenásilná smrť človeka.

Slovo tma a pochmúrnosť je zase rovnaký koreň. Tma  – niečo, čo nebolo medzi Slovanmi známe a desivé, sa spájalo so smrťou. Vracia sa do mytológie. V postoji starých Slovanov boli smrť a temnota všeobecne považované za totožné pojmy, takmer synonymá. 

V mytológii starých Slovanov bola smrť zosobnená v bohyni Morene, patrónke zimy a smrti. U Slovanov bola zima stotožňovaná aj so smrťou, pretože zabíjala divú zver, ktorú Slovania uctievali. Morena bola jednou z najmocnejších bohýň. V slovanskej mytológii a kultúre zaujímala výnimočné miesto. Slovania venovali veľkú pozornosť smrti človeka – vykonávali rituály odpočinku, ale ľudská smrť bola častým javom a nezvratná. Ale ešte významnejšia bola pre starých Slovanov smrť v prírode: západ slnka, nástup noci, príchod zimy, hurikány a vetry: všetky tieto javy podliehali Morene.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Mimochodom, slovo „mráz“ je tiež historicky rovnaký koreň ako slovo „mor“.