Slovanské Noviny

28. marca 2024

K porozumeniu Čelovekom

Čierna reďkovka nemá v našich jedálničkoch až také pevné miesto, ako jej o niečo známejšia sestra červenej farby. To je však rozhodne veľká chyba! Môžeme totiž povedať, že svojimi liečivými účinkami aj obsahom telu prospešných látok ju hravo dobehne. Reďkev siata čierna v sebe ukrýva napríklad horčičné silice, vďaka ktorým má nielen výraznú pikantnú chuť, ale aj pozitívny vplyv na ľudský organizmus. 

Táto zelenina je ďalej plná vitamínov aj minerálnych látok. Doplní vám niektoré z vitamínov skupiny B a rovnako je bohatá na vitamín C. Okrem toho sa v nej ukrývajú železo, horčík, vápnik či draslík. Taktiež obsahuje mnohé fytoncídne látky, vďaka ktorým má antibiotické účinky. Je veľmi účinným bojovníkom proti mnohým mikroorganizmom. V nasledujúcom článku vám prezradíme, aké sú účinky čiernej reďkovky a prečo sa ju oplatí zaradiť do jedálnička.

Pomoc pri tráviacich ťažkostiach

Čierna reďkovka a jej účinky sú známe už celé tisícročia. Na začiatku musíme spomenúť jej blahodarný vplyv na proces trávenia. Zvyšuje tvorbu žalúdočných štiav a podporuje správnu činnosť žalúdka, žlčníka i pečene. Rovnako priaznivo vplýva na metabolické procesy v tele. Pri jej pravidelnej konzumácii môže dopomôcť k pravidelnému vyprázdňovaniu či odstráneniu zažívacích problémov, napríklad plynatosti.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Táto reďkovka však v tele zaháji aj kompletné prečistenie celého tráviaceho traktu. Toxíny a nečistoty odstraňuje najmä z našej pečene. Do jedálnička je ju vhodné zaradiť aj pri nedostatočnej činnosti tohto orgánu. Čierna reďkovka taktiež vplýva na odvodnenie tela a čistenie močových ciest. Okrem toho pozitívne ovplyvňuje nervový systém človeka. Dokonca napomáha z tela odstraňovať cholesterol. 

Účinný domáci liek proti kašľu

Čierna reďkovka blahodarne vplýva aj na dýchaciu sústavu človeka. Dokáže byť nápomocná pri liečbe viacerých respiračných ťažkostí. Už od nepamäti je táto zelenina akýmsi prírodným liekom na kašeľ. Jej použitie je vhodné pri zahlienení priedušiek, zachrípnutí, chrípke či nádche. Čierna reďkovka je účinná pri bakteriálnych infekciách dýchacích ciest. Práve vďaka spomínaným fytoncídnym látkam pomáhať v tele eliminovať baktérie. Pri ochorení ju nakrájajte na tenšie kolieska alebo nastrúhajte a oslaďte medom. Tento prírodný liek môžete podať i deťom.

Z medu a čiernej reďkovky si však môžete vytvoriť aj skvelý domáci sirup proti kašľu. Z vrchnej časti väčšej reďkovky kúsok zrežte a do dužiny vyrežte hlbšiu jamku. Do nej nalejte 2 až 3 polievkové lyžice kvalitného medu. Otvor prikryte zrezanou časťou reďkovky. Buľvu následne položte na tanierik s trochou vody a nechajte odstáť aspoň 4 až 5 hodín. Pripravený sirup môžete po malých lyžičkách užívať až 6-krát denne. Deťom podávajte polovičné dávky. Tento tradičný recept s čiernou reďkovkou prinesie úľavu od spomínaných ťažkostí už do dvoch dní.

Vyskúšajte šťavu z čiernej reďkovky

Čiernu reďkovku môžete použiť rozličnými spôsobmi. Ideálne je ju konzumovať v surovom stave. Predstavuje tak účinného bojovníka proti baktériám, ktoré sa nachádzajú v ústnej dutine či na jazyku. Zdravie však dokáže výrazne podporiť aj šťava z čiernej reďkovky. Tú si môžete zaobstarať v lekárňach a internetových či kamenných predajniach so zdravými potravinami. Pripraviť si ju však môžete aj v pohodlí domova, a to odšťavením čiernych reďkoviek. Prípadne ich tiež môžete nastrúhať a šťavu z nich jednoducho vylisovať.

Takto pripravenú šťavu však vždy konzumujte čerstvú. V chladničke ju nechávajte len zopár dní. Počas zdravotných problémov si doprajte okolo 20 ml reďkovkovej šťavy 1 až 2 razy denne. Ak vám prekáža jej chuť, konzumujte ju spolu s medom. Tento prírodný liek si doprajte pri tráviacich ťažkostiach, infekciách močových alebo dýchacích ciest či nedostatočnej funkcii pečene. Šťava z čiernej reďkovky sa neodporúča užívať tehotným ženám a osobám so žalúdočnými vredmi.

tvoje zdravie

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d