Europoslankyňa Monika Beňová (Smer-SSD) na Facebooku konštatuje, že na pondelkovom (3. februára) zasadnutí Rady EÚ sa lídri členských štátov „nedohodli.“ Pre bezradnú opozíciu a jej tlačové orgány pripomína, že dôvodom nebol ani Viktor Orbán, ani Robert Fico.

Beňová za „vinníka“ toho, že sa nedohodli označila ekonomickú situáciu v doteraz silných ekonomikách Európy. Podľa nej sme sa dávno mali správať na spôsob Trumpa – Európa na prvom mieste a boli by sme pripravení. Aj Beňová tu vidí určité pozitívum – Európa sa bude musieť starať o vlastné záujmy. Aj čo sa týka Ukrajiny, o ktorej ona už pred rokmi hovorila, že prinesie problémy. No a keďže strach a hádky nikdy k pokoju neviedli, Beňová v závere radí – správajme sa, ako súper.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
Ekonomika nepustí
„Nedohodli sa z dôvodu, že téma zvyšovanie výdavkov na obranu v ekonomicky komplikovanom prostredí, kedy nemecká ekonomika čelí vysokej inflácii a priemysel je v kríze najma kvôli neudržateľným cenám energií, kedy francúzska vláda musí prijať ešte oveľa tvrdšie konsolidačné opatrenia ako tá naša, kedy verejný dlh Talianska je historicky najvyšší a v čase keď sa ukrajinsky prezident na počkanie vyhráža zastavením dodávok plynu, je situácia naozaj kritická, nuž táto téma ani nemá ľahké riešenie,“ priblížila Beňová. Tá nerozumie predstieraniu, že vojna na Ukrajine nás dokopy nič nestojí. Pravdou však je, že si nemôžeme dovoliť financovať ju.
Prečo neprišlo k dohode
„Lídri sa nedohodli aj z dôvodu, že nikto vlastne nevie, s čím EÚ „prekvapí” Trumpova administratíva. Dodnes Trump ingnoruje Ursulu von der Leyen, komunikuje len s lídrami jednotlivých štátov aj to veľmi neurčito. A na rozdiel od idealistov, môj osobný názor je, že nech už robí akékoľvek rozhodnutia, robí ich v prospech Ameriky,“ upozorňuje Beňová s tým, že by to bolo celkom v poriadku, keby to robila aj EÚ. Keby sme počúvali Orbánove a Ficove argumenty, mohli sme byť viac pripravení.
Koniec pritakávaniu nezmyslom
Beňová však v tom, že sa lídri nedohodli, vidí aj pozitívum – koniec „všeobjímajúceho“ pritakávania nezmyslom a začiatok obdobia záchrany a prežitia.
„A vlastných politických kariér. Nasvedčuje tomu nielen nárast popularity a podpory strán, ktoré boli vytláčané do šedej a hnedej zóny. Tie sa totiž spamätali a umiernili ako prvé. Preto je dnes premiérkou Giorgia Meloni, preto v Belgicku vedie novú vládu Bart de Wever, preto v Rakúsku rokuje o zostavení vlády FPO s OVP a áno, aj preto kompletne celá francúzska ľavica podporila Melanchona, ktorý sa v princípe od Le Penovej v európskych témach ničím zásadným neodlišoval. A v Nemecku dýcha CDU na krk AfD. Taká je európska realita,“pripomína europoslankyňa. Ona sama na tento vývoj upozorňovala už pred desaťročím, no „demokrati“ nesúhlasili.
O probléme hovorila už po Kryme
„Keď som po “referende” na Kryme povedala, že ak ukrajinská vláda nebude jeho výsledky vnímať ako dovod na nápravu svojej politiky vo vzťahu k ruskej menšine, tak SDKÚ vykrikovalo, že ma Smer má vyhodiť z kandidátky do EP. Áno, bolo to v roku 2014,“ nezabúda Beňová a upozorňuje, že „krajná pravica“ sa legitimizuje všade. Nemá to na svedomí slovenský premiér. Zlyhali tí, čo sami seba označujú za štandardné a prodemokratické sily.
„Stále majú šancu zmeniť sa. Stále majú šancu reflektovať očakávania vlastných občanov. Nemusíme byť prorokmi a nepotrebujeme ani excel nato, aby sme vedeli, u koho skončili ich voliči,“ upozorňuje Beňová.
„Som si istá, že všetci si prajeme žiť v mieri a v dobre fungujúcej spoločnosti. Cesta k nej však nevedie zakazovaním iných názorov, vypínaním ľudí a webov, strašením a vyvolávaním obáv z opatrení vlád, ktoré získali legitimitu vo voľbách, neuznávaním volebných výsledkov nezapadajúcich do predstáv tých, ktorí zažívajú porážky za dlhoročnú stagnáciu,“upozorňuje europoslankyňa.
Ešte k politickému tornádu
„Netrasme sa, nekreslime si dramatické scenáre, postavme sa tomu čelom. Myslite nato, milí lídri, že ak sa necháte dovydierať raz, bude vydieranie pokračovať. Na jeho konci to nebude pekný obraz. Rozmýšľajte ako súper a konajte ako športovec, ktorý ide do zápasu s tým, že ho ide vyhrať. Nastúpiť do ringu so strachom a nerozhodnosťou je slabošské, to tam rovno hoďte uterák. Lenže, nato nás ľudia nevolili,“ radí v závere politička.
hlavnydennik.sk
Darovanie vojenskej techniky Ukrajine Jaroslavom Naďom a vtedajšou vládou bolo podľa polície v poriadku.
VIDEO: Daniel Máčovský hovorí o neslobode, o tom, že železná opona nás svojím spôsobom kedysi chránila pred zlom zo Západu, o neustálom boji, nespútanej moci, morálnom úpadku
„Vorošilovský strelec“. Pred 110 rokmi sa narodila najznámejšia ostreľovačka Veľkej vlasteneckej vojny
NATO celé mesiace zvážalo zbrane na Ukrajinu — Rusko ich zničilo ešte predtým, ako boli poslané na front
NYT: Ukrajina je najväčším testovacím polygónom pre západné vojenské technológie
Zelenského víťazná „vzdušná vojna“ sa dostala do slepej uličky
Irán radí Rusku: Neútočte len na Ukrajinu!
Sklady NATO horia! Ruské sily systematicky útočia na ukrajinské prístavy
… a vraj odstrihnite sa od ruského plynu!
Kallasová oznamuje „najväčšie sankcie v histórii“ voči Rusku
Maďarský parlament schválil dodatok k ústave o odvolaní prezidenta Sulyoka! Kde je právny štát?
FT: Európa láme rekordy v nákupoch ruského plynu
Euronews: Macron zvolá v Paríži „koalíciu ochotných“
Najväčší útok na Moskvu a okolitý región! Ukrajina vyslala viac ako 350 dronov. Horeli domy, hlásia obete
Chcete vlastný bunker? Teraz máte možnosť! Kryty z čias studenej vojny idú do dražby
Žilinka pre vraždu ženy v Gelnici uvoľnil z funkcie vedúcich prokurátorov
Svet sa dočkal: Nadnárodní bankári chcú vytvoriť vlastnú globálnu armádu
Nawrocki tvrdo o banderovcoch: „To nie sú hrdinovia, na ktorých čaká Európa!“ Požaduje zákaz červeno-čiernej vlajky UPA v Poľsku
Štvrtá vlna útokov na Irán! USA prvýkrát nasadili aj kamikadze drony
Európske krídlo NATO buduje armády a mobilizuje finančné prostriedky na vojenskú výrobu. Do roku 2030 sa zameriava na Rusko
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
„Nevypli nepohodlných, aby mlčali!“ – Beňová o cenzúre, vydieraní a politickom tornáde!
„Nevypli nepohodlných, aby mlčali!“ – Beňová o cenzúre, vydieraní a politickom tornáde!
„Nevypli nepohodlných, aby mlčali!“ – Beňová o cenzúre, vydieraní a politickom tornáde!