Slovanské Noviny

24. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Policajný prezident Štefan Hamran zvolal tlačovú konferenciu, na ktorej sa nevyhol vážnej chybe.

Dočasne poverený policajný prezident Štefan Hamran zvolal začiatkom týždňa tlačovú konferenciu, na ktorej vysvetľoval postup polície pri dvoch protestných zhromaždeniach. Išlo o protest zdravotných záchranárov pred parlamentom a autoprotest organizovaný stranou Smer, pri ktorom bol predvedený Robert Fico.

Obidva tieto policajné zásahy, policajné predvedenie a následné trestné stíhanie ich organizátorov vzbudili pomerne veľké kontroverzie a emócie. Oprávnene.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Sloboda zhromažďovania je základným právom a úzko súvisí so slobodou prejavu, na ktorú sa v demokratických spoločnostiach pozerá ako na superslobodu. Teda ako na jeden zo základných pilierov takéhoto spoločenského usporiadania.

V núdzovom stave je síce možné zhromažďovacie právo obmedziť, ale vynucovanie takéhoto opatrenia predpokladá istú citlivosť.

Zmyslom núdzového stavu je ochrániť nemocnice pred preťažením a kolapsom. Z tohto pohľadu sa nedajú všetky protesty hodiť do jedného koša. Je rozdiel medzi agresívnou demonštráciou, počas ktorej sa nedodržiavajú žiadne hygienické opatrenia, a pokojným protestom pred parlamentom s rúškami a odstupmi alebo protestovaním v kolóne automobilov. Vírus sa síce môže šíriť aj pri takýchto akciách, ale riziko je celkom určite nižšie ako napríklad pri zhromažďovaní ľudí v nákupných centrách.

Polícia by mala byť schopná takéto protesty vyhodnocovať od prípadu k prípadu a svoj postup podrobovať testu proporcionality a potrebnosti. S ohľadom na cieľ, kvôli ktorému bol núdzový stav zavedený.

Nie je to pre políciu ľahká situácia, a preto boli mnohí určite zvedaví, ako sa policajný prezident s touto výzvou na tlačovej konferencii popasuje. Nuž, nepopasoval sa nijako a vystačil si s floskulou, že polícia pod jeho vedením bude konať v duchu „padni, komu padni“.

Veď v poriadku, policajný prezident nemusí byť práve právny filozof. Štefan Hamran však na svojej tlačovke urobil aj jednu vážnu chybu. Pustil sa do politického komentovania protestov. Čo je poloha, ktorá mu určite neprislúcha.

Konkrétne povedal, že v núdzovom stave nie je vhodné organizovať protesty, a ak niekto „lavíruje na hrane zákona“ a využíva „právne kľučky“ na obídenie zákazu zhromažďovania, tak je to podľa neho chrapúnstvo a politický hyenizmus. Priamo tým narážal na predsedu Smeru.

Takýto slovník je zo strany policajného prezidenta nešťastný a nepatričný. Z dvoch dôvodov.

Zabudnime teraz na osobu Roberta Fica. Ale naozaj je to tak, že ak nejaká politická strana alebo občianska iniciatíva bude lavírovať na hrane zákona a hľadať možnosti, ako prostredníctvom verejného protestu s minimálnym epidemiologickým rizikom vyjadriť svoj názor, pôjde nutne o chrapúnstvo a politický hyenizmus? Nedá sa na to pozerať aj ako na legitímnu politickú či občiansku aktivitu? Síce na hrane zákona, ale za istých okolností možno aj užitočnú.

Veď verejný život sa ani počas núdzového stavu nezastaví a môže sa vyskytnúť množstvo vecí, ktoré oprávnene zdvihnú ľudí zo stoličiek.

V každom prípade, hodnotenie takýchto aktivít v politických kategóriách (politický hyenizmus) nepatrí do úst policajného prezidenta.

S tým súvisí aj druhý dôvod. Policajný prezident je vysoký úradník, nie politik s mandátom od voličov. Mal by sa držať striktne trestného práva a nazývaniu volených politikov chrapúňmi a politickými hyenami by sa mal vyhýbať ako čert krížu.

Ak by takýto slovník na adresu opozičného politika zvolil jeho šéf, minister vnútra Mikulec, tak by sme to ešte mohli brať ako bežnú súčasť politického folklóru.

V prípade Štefana Hamrana však v takýchto situáciách platí to staré latinské príslovie: „Čo je dovolené bohovi, nie je dovolené volovi.“

Autor: Jozef Majchrák


Zdroj: postoj.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d