Slovanské Noviny

2. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Na 81. výročie invázie nacistického Nemecka do Sovietskeho zväzu (22.júna 2022) významný nemecký protivojnový aktivista pri tejto príležitosti verejne spochybnil, prečo teraz nemecká vláda podporuje neonacistické organizácie na Ukrajine.

V dôsledku toho teraz tomuto aktivistovi hrozí trest odňatia slobody až na tri roky.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Heinrich Bücker prevádzkuje populárnu berlínsku kaviareň Coop Antiwar Cafe, ktorá je od roku 2005 miestom stretávania sa aktivistov pracujúcich na širokej škále problémov.

Od roku 2019 kaviareň spoluorganizuje týždenné podujatie „Frente Unido América Latina“ pred Veľvyslanectvom USA. Je členom „Kommunistische Platform“ v strane DIE LINKE; člen Ligy antifašistov; a predstavuje svetovú organizáciu World Beyond War v Berlíne so sídlom v USA.

Kaviareň tiež reprezentuje iniciatívu „Aufstehen“ v Berlíne Mitte, ktorá podporuje ľavicovú političku Sahru Wagenknechtovú a organizuje ľavicové podujatia proti sankciám a za mier.

Bücker mal 22. júna prejav na podujatí, ktoré usporiadala berlínska Friedenskoordination (Koordinácia mieru) pri pamätníku sovietskej vojny v berlínskom Treptower Parku, v ktorom podľa vyhlásenia na internetovej stránke protivojnovej kaviarne povedal, že

… zdá sa mi nepochopiteľné, že nemecká politika by mala opäť podporovať tie isté šovinistické a najmä rusofóbne ideológie, na základe ktorých si Nemecká ríša našla ochotných pomocníkov v roku 1941. SS a Wehrmacht využívali ukrajinské nacionálno-fašistické organizácie ako represívne a vražedné čaty proti ich vlastným krajanom, vrátane miliónov židovských mužov, žien a detí.

Spolupráca ultranacionalistických ukrajinských organizácií s nacistickou okupáciou je historickou záležitosťou. A pred súčasnou vojnou západné mainstreamové médiá bežne informovali o existencii súčasných fašistických organizácií na Ukrajine, ako je prápor Azov, Pravý sektor, Národná milícia, C-14 a mnohé ďalšie. (pozri toto ). Ale toto pokrytie už skončilo.

Dňa 19. októbra dostal Bücker list od Úradu štátnej kriminálnej polície v Berlíne, v ktorom ho informovali, že je vyšetrovaný pre možné porušenie paragrafu 140 nemeckého trestného zákona, ktoré súvisí s rušením verejného pokoja.

Porušenie zákona môže byť potrestané peňažným trestom alebo odňatím slobody až na tri roky. Vyšetrovanie zrejme podnietila sťažnosť berlínskeho advokáta, ktorý bol naštvaný na Bückerov prejav.

V Nemecku v súčasnosti zažívame zúženie priestoru na diskusiu a masívne obmedzenia slobody prejavu spôsobené jednostranným spravodajstvom v mainstreamových médiách

píše Bücker. „Teraz je v centre pozornosti nemeckých orgánov činných v trestnom konaní niekoľko osôb. Podobné tendencie sú hlásené aj z iných krajín EÚ.

Útokom sa stala aj samotná kaviareň Coop Antiwar. Okrem výhražných mailov boli nedávno rozbité aj predné okná kaviarne.

Spolu s prejavom z 22. júna Bücker inicioval aj vyhlásenie o vojne na Ukrajine, ktoré spochybnilo oficiálnu líniu, že ide jednoducho o akt nevyprovokovanej ruskej agresie.

Namiesto toho vyhlásenie zverejnené na webovej stránke kaviarne poukazuje na neustále rozširovanie NATO smerom na východ až k samotným hraniciam Ruska a podporu USA a Európy prevratu v roku 2014, ktorý vyhnal zvoleného prezidenta Ukrajiny a priniesol právo- krídlo vlády túžiace po vstupe do NATO a nepriateľské voči Rusku aj etnickej ruskej menšine v krajine.

Ďalším dôvodom záujmu polície o Bückera by mohla byť významná úloha, ktorú zohral pri presadzovaní antiimperialistického vyhlásenia o vojne na Ukrajine, ktoré iniciovala kampaň solidarity v Odese, projekt organizácie Virginia Defenders for Freedom, Justice & Equality.

Toto vyhlásenie, podobné tomu, ktoré iniciovala kaviareň Coop Antiwar Cafe, podporilo viac ako 230 organizácií a jednotlivcov v 22 krajinách, pričom takmer dve tretiny podporovateľov pochádzali z Nemecka.

Africká ľudová socialistická strana medzitým v Spojených štátoch žiada o podporu vzhľadom na očakávané obvinenia štyroch jej vodcov a prominentných podporovateľov, ktorí aktívne vystupujú proti americkej podpore Ukrajiny. APSP je panafrická organizácia, ktorá sa posledných 50 rokov stavia proti vojnám USA doma aj v zahraničí.

V reakcii na tlak polície Bückerovi spojenci a priaznivci v Nemecku pripravujú jednotné obranné úsilie. Zostaňte naladení na nový vývoj a výzvy k solidarite.

Phil Wilayto

O autorovi: Phil Wilayto je dlhoročný aktivista proti vojne a sociálnej spravodlivosti so sídlom v Richmonde vo Virgínii (USA). Je redaktorom štvrťročníka The Virginia Defender; spoluzakladateľ Virginia Prison Justice Network; a koordinátor antifašistickej Odeskej Solidarity Campaign. Wilayto je autorom niekoľkých kníh, vrátane „Kŕmneho žľabu“, vyšetrovania Nadácie Lyndeho a Harryho Bradleyovcov; “Nevrátime sa!” výpoveď očitého svedka o uhoľnom štrajku v Pittstone v roku 1989; a „Na obranu Iránu: poznámky z cesty americkej mierovej delegácie cez islamskú republiku“.

Viac informácií o represiách namierených proti protivojnovým aktivistom a snahách o ich podporu nájdete na: Coop Antiwar Cafe: http://coopcafeberlin.de a na Africká ľudová socialistická strana: https://apspuhuru.org či Odessa Solidarity Campaign: https://odessasolidaritycampaign.org

skspravy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d