Slovanské Noviny

19. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Okrem pohonných látok rovnako na štvrť roka výrazne zlacnela aj regionálna doprava. Mesačný lístok, ktorý platí v celej krajine, stojí deväť eur.

Motoristi sú už zúfalí. Ceny pohonných hmôt trhajú historické rekordy a zdražovaniu ešte nie je koniec. Najnovšie sa pokúšajú tento trend zvrátiť v Nemecku a Česku znížením spotrebnej dane. V oboch krajinách už tankujú lacnejšie ako na Slovensku.

Ešte v posledný májový deň nemeckí motoristi tankovali v priemere za dve eurá aj pätnásť centov. Aj na miestne platové pomery išlo o výraznú záťaž na rodinné rozpočty. Berlín sa preto rozhodol od 1. júna znížiť na tri mesiace spotrebnú daň.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Mnohí pumpári zo dňa na deň zareagovali, pričom ceny výrazne poklesli. A to niektorých prípadoch až o 35 centov na liter. Nemeckí motoristi tak môžu teraz tankovať v priemere za euro osemdesiat. Nafta po zavedení opatrení stojí euro osemdesiatsedem.

Okrem pohonných látok rovnako na štvrť roka výrazne zlacnela aj regionálna doprava. Mesačný lístok, ktorý platí v celej krajine, stojí deväť eur.

Aj koalícia chce znížiť ceny, zatiaľ sa však len háda

Obdobný krok ako Nemci spravili aj Česi. Od júna znížili spotrebnú daň, no oproti svojim západným susedom ide len o kozmetickú úpravu. Po zavedení do praxe totiž ceny benzínu klesli z priemerných euro osemdesiatsedem na euro osemdesiat. Nafta stojí plus-mínus rovnako.

Z pohľadu slovenského motoristu teraz tankujú tí nemeckí a českí lacnejšie. Na Slovensku sa pohybuje liter benzínu na úrovni euro osemdesiatšesť. Nafta je stále lacnejšia. Liter sa predáva za euro sedemdesiatpäť.

Aj slovenská vláda rozmýšľa, ako znížiť cenu pohonných hmôt. Zatiaľ to stojí na politických prekáračkách. Kabinet doposiaľ schválil dodatočné zdanenie lacnej ruskej ropy, no bez súhlasu koaličnej SaS.

Dôležité bude teraz hlasovanie v parlamente. To odložili na júnovú schôdzu, lebo Richard Sulík chce za vybraté peniaze kompenzovať zníženie DPH z 20 na 8 percent. V praxi by to znamenalo okamžitý pokles cien o takmer 20 centov.

Igor Matovič na to reagoval, že takéto zníženie DPH nie je podľa Európskej komisie možné, aj keď to vo februári urobili Poliaci. Sulík chce preto vylobovať výnimku v Bruseli. Ak nebude úspešný, SaS navrhne zníženie spotrebnej dane. Výsledok by sme mali čoskoro spoznať.


Čoskoro dve eurá za liter

Ceny pohonných hmôt nerastú týždeň, dva, ale už niekoľko mesiacov po sebe. Môže za to oživenie celosvetovej ekonomiky po pandémii koronavírusu, pričom zdražovanie zrýchlila aj vojna na Ukrajine a s ňou prijaté sankcie. Veď len na Slovensku od januára vzrástla ich cena o 40 centov na liter.

Teraz navyše hrozí reálny scenár, že ceny budú opäť stúpať. Spôsobí to embargo na ruskú ropu, ktoré uvalila Európska únia. Odborníci odhadujú, že by mohli stúpnuť až k dvom eurám za liter.

Ako prví v našom regióne začali s vysokými cenami pohonných hmôt bojovať Maďari, a to ešte v novembri minulého roka. Už vtedy ich zastropovali na úrovni euro dvadsaťšesť. Štátom regulované ceny by mali skončiť začiatkom letných prázdnin.

K Maďarom sa vo februári pridali aj spomínaní Poliaci, ktorí sa zasa vybrali cestou znižovania DPH. V porovnaní so Slovenskom tankujú benzín o 20 až 30 centov lacnejší. Opatrenie by sa taktiež malo skončiť k 1. júlu.

Zdroj: tvnoviny.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d