Slovanské Noviny

5. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Vedci zistili, že denný prirodzený pohyb je jedným z najúčinnejších spôsobov, ako predĺžiť život.

Najdlhšie žijúci ľudia sveta nikdy nebehali na simulátoroch vo fitnes centrách a nebehali maratóny. Žijú iba v podmienkach, ktoré ich nútia neustále sa pohybovať a dokonca o tom ani nepremýšľajú. To znamená, že sa starajú o svoju záhradu, chodia počas dňa a minimálne používajú rôzne mechanické prostriedky na uľahčenie fyzickej práce.

Vedci zistili, že denný prirodzený pohyb je jedným z najúčinnejších spôsobov zvýšenia dĺžky života. Splnenie tejto podmienky sa, samozrejme, môže mnohokrát javiť ako nemožné v súčasnej ekonomickej realite, keď sa celý deň cítime byť priviazaní k stolu s počítačom. Je zaujímavé, že pred 100 rokmi sedelo pri práci iba 10 % obyvateľstva a dnes tento počet dosiahol 90 %. Stále však existujú pomerne jednoduché spôsoby, ako pridať viac pohybu do vášho spôsobu života.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Jedným z najlepších spôsobov, ako to dosiahnuť, je použitie režimu aktívneho presunu. To znamená, že ak potrebujete vziať deti do školy, dostať sa do obchodu s potravinami, navštíviť priateľa, je vhodnejšie použiť bicykel alebo chodiť pešo. V ideálnom prípade sa tak môžete dostať do práce a späť domov, alebo aspoň o zastávku menej, ak bývate príliš ďaleko od kancelárie.

Štúdie ukázali, že v ideálnom prípade by sa kancelária mala nachádzať do 15 minút chôdze od domu, ale akákoľvek práca v pešej dostupnosti je vítaná. Cestovanie autom je jednou z dvoch vecí, ktoré Američania podľa prieskumu najviac nenávidia. Viac nenávisti cítia iba pri upratovaní domu, ale možno by zmenili svoj postoj k nej, ak by pochopili, že upratovanie vytvára prirodzený pohyb, ktorý predlžuje život.

Ak z akéhokoľvek dôvodu nie je aktívny presun u vás možný, skúste si nájsť čas aspoň na prechádzku.

Nedávna štúdia spoločnosti American Cancer Society ukázala, že chôdza počas šiestich hodín týždenne významne znižuje riziko úmrtia na kardiovaskulárne a respiračné choroby, ako aj na rakovinu. Štúdia tiež ukázala, že môžete predĺžiť svoju dĺžku života, aj keď na prechádzkach trávite iba dve hodiny týždenne.

Podľa Andersa Hansena, psychiatra z Karolinskeho inštitútu vo Švédsku, je chôdza okrem iného vynikajúcim preventívnym nástrojom pri ochoreniach mozgu. Napríklad denné prechádzky môžu znížiť riziko demencie o 40 %.

Ak denné dlhodobé cvičenie nie je vôbec podľa vášho gusta, rozdeľte ho na niekoľko malých prechádzok, napríklad po päť minút počas jednej hodiny. Ak je to možné, odporúča sa pracovať pri stole v stoji, alebo sa aspoň snažiť počas pracovného dňa častejšie vstať a ísť von na čerstvý vzduch.

Pointa je v tom, že naše telá sú určené na pohyb.

Zároveň môžete žiť dlhý a zdravý život bez dvíhania „železa“ a intenzívneho tréningu. Jednoduchý, prirodzený pohyb vám pomôže dosiahnuť pôsobivý efekt.

zdroj a preklad: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.