Slovanské Noviny

27. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

10.11.2020 

V článku 3 pribudla veta, ktorá ovplyvní vyjadrovanie policajtov na sociálnych sieťach Facebook, Twitter, Instagram či iných.

Praktická ”stopka” na vyjadrovanie osobných názorov na sociálnych sieťach. Takto vnímajú niektorí policajti najnovšie nariadenie ministra vnútra Romana Mikulca. Ten včera v tichosti zmenil etický kódex policajta.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Aj policajti majú svoj etický kódex, ktorý je platný od roku 2002. Podľa informácií TVKRIMI.SK sa rozhodnutím ministra vnútra 9. novembra 2020 zmenil. V článku 3 pribudla veta, ktorá ovplyvní vyjadrovanie policajtov na sociálnych sieťach Facebook, Twitter, Instagram či iných. Podľa najnovšieho nariadenia bude musieť policajt vystupovať na internete nestranne a zdžanlivo tak, aby nevyvolal pochybnosť o svojej nestrannosti.

Nariadenie ministra vnútra zo dňa 9.11.2020. Na stránke www.minv.sk som takýto dokument nenašiel. Zdroj: tip/Richard Bolješik

Nové nariadenie dostali policajní funkcionári i radoví policajti na služobné emaily. Niektorí policajti vyjadrujú obavy z možného postihu, ak odteraz vyjadria na sociálnej sieti akýkoľvek súkromný názor. Otázkou zostáva, kto a ako si vágnu formuláciu o nestrannosti vyloží.

Veď OK, ja beriem, že máme vystupovať nejakým spôsobom, ale pokiaľ vyjadrím svoj názor niekde a nebude korešpondovať oponentovi, resp. sa niekto s ním nestotožní, tak ma môžu riešiť???”, znejú logické obavy policajtov na nejednoznačné a široko definované nariadenie ministra o nestrannosti.

Niektorí policajti to vnímajú ako zásah do slobody prejavu, sú z nariadenia prekvapení a považujú ho za zastrašovanie. Prekáža im najmä široko poňatý článok 3, ktorý nedefinuje, o akú nestrannosť ide. Politickú? Alebo akékoľvek názory, napríklad na priebeh a formu hromadného testovania? Ak policajt na fanúšikovskej stránke vyjadrí svoj názor, že napríklad nesúhlasí s testovaním celého Slovenska, je to názor a pokojne môže byť vnímaný ako “priklonenie sa” na nejakú stranu?

Aktualizácia 10.11.2020 o 14:00 o stanovisko Ministerstva vnútra SR

,,Podľa zákona o štátnej službe príslušníkov PZ je policajt povinný v službe i mimo služby zdržať sa konania, ktoré by mohlo narušiť vážnosť či dôveru v Policajný zbor. Zásady etického správania policajtov aj pred novelizáciou vyžadovali, aby policajt bol pri vyjadrovaní svojich názorov na verejnosti nestranný a zdržanlivý tak, aby nevyvolal pochybnosť o svojej nestrannosti. Doplnením článku III. Etického kódexu príslušníka PZ sa táto požiadavka precizuje, keďže komunikácia sa v čoraz väčšej miere presúva do digitálneho prostredia,” uvádza ministerstvo vnútra v odpovedi na otázky TVKRIMI.SK, týkajúce sa prílišnej všeobecnosti nariadenia.

Fankluby polície na sociálnych sieťach

Je známe, že na neoficiálnych stránkach často niektorí policajti otvorene kritizujú stav a fungovanie policajného zboru. Prispieva to však k diskusii o problémoch v zbore, ktoré sa otvárajú a naopak nezametajú pod koberec spôsobom, že keď sa o nich nehovorí, tak neexistujú. Skupina policajtov má tak legitímne obavy, že svoj názor nebudú môcť odteraz beztrestne vyjadriť. Pochopiteľne sa teda cítia tak, akoby dostali od ministra vnútra “náhubok.”

Autor: Richard Bolješik

Zdroj: tvkrimi.sk

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d