Slovanské Noviny

5. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Krajne pravicoví politici v celej Európe sa chopili občianskych nepokojov vo Francúzsku a žiadali EÚ, aby sprísnila svoju migračnú politiku, píše portál POLITICO.

V Poľsku premiér Mateusz Morawiecki využil udalosti vo Francúzsku ako príležitosť na ospravedlnenie odmietnutia Varšavy navrhovaného migračného paktu EÚ, ktorý minulý mesiac schválila väčšina členských krajín, ale Maďarsko a Poľsko ho zablokovali na minulotýždňovom summite Európskej rady.

„Vyrabované obchody, podpálené policajné autá, barikády v uliciach – to sa teraz deje v centre Paríža a mnohých ďalších francúzskych mestách,“ napísal Morawiecki počas summitu na Twitteri. „Nechceme takéto scény na poľských uliciach. Takéto scény nechceme v žiadnom meste v Európe.”

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Morawiecki tiež kritizoval Brusel na sobotňajšej tlačovej konferencii za „snahu prinútiť Poľsko“ prijať migračný pakt, ktorý by zaviedol povinné vstupné kvóty pre žiadateľov o azyl a vyžadoval od členov EÚ, ktorí ich odmietnu prijať, aby zaplatili do fondu EÚ na ich ubytovanie. inde.

“Toto sú dôsledky politiky nekontrolovanej migrácie, ktorú sme nútení prijať,” povedal po tweetovaní videa s apokalyptickými scénami z Francúzska, ktoré sú spojené s bukolickými zábermi natočenými v Poľsku.

Poľský premiér nebol sám, kto využil nepokoje vo Francúzsku – ku ktorým došlo po tom, čo policajt minulý utorok počas policajnej zastávky v Nanterre zastrelil francúzskeho tínedžera severoafrického pôvodu – na to, aby na domácej pôde upozornil.

Taliansky námestník ministra vnútra Nicola Molteni, člen pravicovej strany Liga, uviedol, že nepokoje vo Francúzsku sú „potvrdením zlyhania nekontrolovanej migrácie a varovaním pre zvyšok Európy“.

Molteni povedal, že je potrebné, aby Európa urobila viac pre „riadenie, plánovanie, usmerňovanie migračnej vlny“ a ako vzor uviedol tvrdý postoj svojej krajiny k migrácii.

“Musíme sa sústrediť na prácu a na rovnováhu medzi právami a povinnosťami,” povedal Molteni. “Nemôžete prísť do Talianska a robiť, čo chcete: Je potrebné rešpektovať identitu.”

Hans Kundnani, európsky analytik z Chatham House, uviedol, že reakcie Morawieckiho a Molteniho na nepokoje vo Francúzsku boli „presne také, aké by ste očakávali“ od krajnej pravice, ktorá si v posledných rokoch neustále získava na sile voličov a upevňuje si moc.

Protiimigrantský populista Viktor Orbán je v úrade v Maďarsku od roku 2010, zatiaľ čo Morawieckiho Právo a spravodlivosť riadi Poľsko od roku 2015. Vo Francúzsku sa Marine Le Penová z Národného zhromaždenia tešila dostatočnej podpore, aby sa kvalifikovala do druhého kola prezidentských volieb v krajine v r. 2017 a 2022 a v Taliansku je predsedníčkou vlády od minulého roka krajne pravicová horliváka Georgia Meloniová.

Kundnani povedal, že krajná pravica bola obzvlášť efektívna pri tom, aby stredopravica zmenila svoj postoj k migračnej politike.

“Od utečeneckej krízy v roku 2015 sa krajná pravica chopila týchto epizód a požadovala tvrdšie opatrenia,” povedal Kundnani. “A v mnohých častiach Európy boli celkom úspešní pri získavaní podpory od pravého stredu: za posledné desaťročie zašli oveľa ďalej v sprísňovaní migračných zákonov a azylovej politiky.”

Kampaň proti francúzskym nepokojom

Kundnani z Chatham House povedal, že je pravdepodobné, že krajne pravicové strany využijú posledné nepokoje vo Francúzsku na vyburcovanie nespokojnosti verejnosti a prinútenie stredopravých strán, aby prijali extrémnejšie pozície.

„Dôvod, prečo sa stredopravica od roku 2015 snaží sprísniť imigračnú politiku, je práve ten, že vidí, že krajne pravicové argumenty týkajúce sa identity, imigrácie a islamu majú medzi verejnosťou záujem,“ povedal Kundnani.

“Toto je lekcia, ktorú sa naučili z nárastu “populizmu”: že musia byť “tvrdší” v otázke prisťahovalectva,” povedal. “A tento posun je tiež základom ich rastúcej spolupráce s krajnou pravicou, najmä v koaličných vládach.”

Krajne pravicové strany sú už súčasťou koaličných vlád v krajinách ako Fínsko a poskytujú vonkajšiu podporu vládam, ako je švédska.

V Španielsku, kde by krajná pravica mohla po národných voľbách koncom tohto mesiaca potenciálne vládnuť so stredopravou Ľudovou stranou, využil líder krajne pravicovej strany Vox nepokoje, aby vyzval na tvrdšiu imigračnú politiku.

Španielsky krajne pravicový líder Santiago Abascal predniesol prejav počas volebného stretnutia v Madride 24. júna | Thomas Coex/AFP cez Getty Images.

Európu ohrozujú davy antieurópanov, ktorí rozbíjajú policajné stanice, pália knižnice a bodajú, aby ukradli mobilný telefón, ktorí nie sú ochotní prispôsobiť sa nášmu spôsobu života a našim zákonom

povedal predseda strany Santiago Abascal. “Myslia si, že my sme tí, ktorí sa musia prispôsobiť.”

Abascal poprel myšlienku, že chudoba alebo policajná brutalita by mohli byť hlavnými príčinami nepokojov, argumentoval, že podobne marginalizovaní kresťania sa nikdy nedopustili násilných činov a obvinil „radikálnych moslimov“ z toho, že stoja za nepokojmi, ktoré by mohli viesť k vypuknutiu „skutočnej občianskej vojny“. Francúzsko.

Dodal, že menšinové skupiny, ako napríklad komunita LGBTQ+, boli na tom lepšie s homofóbnymi krajne pravicovými stranami ako s centristickými politickými silami, ktoré sa rozhodli ignorovať „to, čo sa deje vo Francúzsku“.

“Homosexuáli sa cítia viac chránení mojou stranou… ako pánom Macronom: Ľudia, ktorých Francúzsko importovalo, im sťažujú možnosť chodiť po ulici,” povedal Abascal. “Naproti tomu v Maďarsku a Poľsku [členovia komunity LGBTQ+] môžu ísť na pokojné prechádzky, pretože v týchto krajinách skutočne sledujú, kto prichádza.

Európa nemôže naďalej prijímať imigrantov z moslimských krajín,“ uzavrel.

Medzitým v Belgicku, kde sa budúci rok uskutočnia regionálne a celoštátne voľby, Tom van Grieken, predseda ultranacionalistickej strany Vlaams Belang, hovoril tento víkend o nepokojoch vo Francúzsku a kopírovacích incidentoch v Belgicku.

Krajne pravicový líder povedal, že nepokoje odrážajú „multikultúrny sen ľavice je pre občanov multikultúrnou nočnou morou“.

„Toto sú oblasti, v ktorých bola naša spoločnosť odtiahnutá masovou imigráciou a vláda má malú kontrolu,“ argumentoval a dodal, že belgické úrady „nemajú guráž“ riešiť tento problém. “Skutočnú zmenu je možné zaručiť len s Vlaamsom Belangom za volantom.”

Kundnani z Chatham House povedal, že okrem ovplyvňovania domácej politiky už krajná pravica formuje EÚ.

„Skutočnosť, že centristická komisia Ursuly von der Leyenovej má európskeho komisára pre podporu nášho európskeho spôsobu života hovorí za všetko,“ poznamenal Kundnani. “Úlohou tohto komisára je v podstate zabrániť migrantom a existencia tohto postu zdôrazňuje, že migrácia sa už nepovažuje za zložitú politickú otázku, ale skôr za priamu hrozbu pre európsky spôsob života.”

 AITOR HERNÁNDEZ-MORALES

skspravy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d