Slovanské Noviny

23. februára 2024

K porozumeniu Čelovekom

Návrh na predĺženie dočasných kontrol na vnútorných hraniciach s Maďarskom na ďalších 30 dní, a to od 24. decembra 2023 do 22. januára 2024 predložil na rokovanie vlády minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok v stredu 6 decembra 2023.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Dôvodom je dlhodobo nepriaznivá situácia s nelegálnou migráciou v Európskej únii, a teda aj na území Slovenskej republiky, ako aj novovzniknuté riziká v súvislosti s konfliktom v Izraeli, ktorý môže iniciovať ďalšie migračné vlny.

Rovnaké opatrenia uplatnila aj väčšina štátov Európskej únie, Česká republika, Poľská republika, Rakúska republika, Spolková republika Nemecko a Slovinská republika.

Taktiež Talianska republika, Dánske kráľovstvo, Nórske kráľovstvo a Švédske kráľovstvo. Pričom niektoré štáty majú obnovené kontroly svojich vnútorných hraníc až do 11. mája 2024.

Dôležitá je aj prevencia

„Zavedenie kontrol na vnútorných hraniciach, spolu s obdobnými opatreniami susedných štátov má aj preventívny charakter. Aj keď sa počet nelegálnych migrantov na našom území výrazne znížil, je potrebné kontrolovať vnútornú hranicu s Maďarskom. Ktorá je vstupnou bránou pre nelegálnych migrantov, aj naďalej.

V prípade okamžitého skončenia kontroly vnútornej hranice Slovenska s Maďarskom možno predpokladať kumulovanie väčšieho počtu nelegálnych migrantov na našom území.

Čo v spojení aj s potrebou viazať početné sily a prostriedky Policajného zboru na riešenie nelegálnej migrácie môže spôsobiť ohrozenie bezpečnosti Slovenskej republiky,“ informoval minister vnútra.

Kontroly prinášajú ovocie

Matúš Šutaj Eštok ďalej skonštatoval, že zavedené kontroly už prinášajú svoje ovocie. Aj preto je dôležité v nich pokračovať.

„Výsledkom zavedených kontrol na vnútornej hranici Slovenskej republiky s Maďarskom je výrazné zníženie počtu nelegálnych migrantov. Za mesiac november bolo zadržaných už len 34 osôb. Zatiaľ čo v mesiaci október to bolo 6 809 osôb.

Kontroly sa budú vykonávať rovnako ako doteraz. Teda kontinuálne po celej dĺžke vnútornej hranice Slovenskej republiky s Maďarskom. A to flexibilným spôsobom primerane aktuálnej hrozbe. A v závislosti na vývoji bezpečnostnej situácie,“ uviedol.

Kódex Únie

Návrh nariadenia vlády je v súlade s článkom 25 ods. 3 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/399, ktorým sa ustanovuje kódex Únie o pravidlách upravujúcich pohyb osôb cez hranice (Kódex schengenských hraníc) v platnom znení.
Slovensko pristúpilo k dočasným kontrolám na hraniciach s Maďarskom 5. októbra 2023 .

Zdroj: TS MV SR/ereport.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d