Minister obrany Robert Kaliňák v nedeľnej relácii O 5 minút 12 nešetril kritikou na predchádzajúce vlády. Otvorene prehovoril o devastujúcom dedičstve Matovičovej éry, finančnom rozvrate štátu a zneužívaní právomocí. Podľa jeho slov je najvyšší čas vyvodiť zodpovednosť za pochybenia počas pandémie a prešetriť kontroverzné kauzy vrátane Lučanského prípadu. Minister zároveň upozornil na pretrvávajúci vplyv „čurillovcov“ a pripravované trestné oznámenie na šéfku Úradu na ochranu oznamovateľov. Napriek tejto záťaži podľa neho máme lepšie výsledky, ako mali tieto vlády počas svojho pôsobenia.

„To čo objektívne považujem za najväčší problém je, že sme sa doteraz efektívne nedokázali vysporiadať s celým tým režimom rokov 20-23. Zlyháva to predovšetkým v otázke vyvodenia zodpovednosti za vedenie pandémie covid,“ hovorí Kaliňák a pripomína, že tu je aj otázka rozdávania štátneho majetku v rozpore s našou obranyschopnosťou, či otázka finančného rozvratu, ktorý dnes musíme riešiť konsolidáciou.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
„Také veci ako premrhanie peňazí v rámci Expa, opätovné vyšetrenie kauzy Lučanský, ešte stále nám tu úradujú prokurátori ako Lipsic,“ pokračoval Kaliňák.
A stále čurillovci
„Včera som bol šokovaný vyjadrením pani poslankyne Holečkovej o tom, že Úrad na ochranu oznamovateľov rozhodol o pokute a aké je to zásadné. No tesne predtým si pani poslankyňa nevšimla, že súdy rozhodli, že na to nemali právo. Pani šéfka úradu zneužila svoju právomoc a na ňu tiež bude smerovať trestné oznámenie, pretože im podvodne dala štatút, ktorý nemali mať. To konštatoval súd,“ konštatuje minister s tým, že sa tu tri roky dialo mimoriadne ohýbanie práva. Preto sa k týmto veciam podľa neho treba vrátiť a znova tieto veci vyšetriť, aby sa napravili krivdy páchané počas troch rokov.
Dve prehry, jeden atentát
Minister obrany hovorí, že dianie po dvoch prehraných voľbách vyústilo do atentátu na premiéra, čo fungovanie vlády výrazne zabrzdilo. Pripomenul, že v minulom volebnom období sa neprokurátor mohol cez nástup na funkciu špeciálneho prokurátora pomstiť vtedajšej opozícii a podobne sa spolitizovala aj polícia.
„Pretože Hamran by neprešiel výberovým konaním, tak ste museli zmeniť zákon a za to hlasovali,“ pripomenul Kaliňák Valáškovi. Tomu pripomenul aj slová Michala Šimečku voči premiérovi, aby sa zastavil, lebo narazí.
„A áno, pán premiér narazil do štyroch 9-milimetrových projektilov a to naozaj nie je sranda. Napriek tejto udalosti, ktorá by za normálnych okolností ochromila každú krajinu, táto vláda podáva výkony a podáva výsledky a to je rozhodujúce,“ upozorňuje Kaliňák a pripomína, že aj následky po zemetrasení pri Vranove nad Topľou riešila až súčasná vláda, kým Ódorova nechala ľudí postarať sa o seba samých.
Popri tom všetkom…
„Schválili sme okamžite 13 dôchodok, zastavili sme 14-ty balík zbraňovej pomoci Ukrajine. My sme sa vysporiadali s takými vecami, ako bola migrácia, ktorá tu bola obrovský problém,“ pokračuje Kaliňák, pričom pripomína aj nedávne (v rámci Európy) najlepšie zvládnuté povodne. Pripomenul aj podporu pre poľnohospodárov, aby neboli drahšie potraviny; pracuje sa na nemocniciach v Banskej Bystrici a Martine a finišuje sa aj na príprave posledného úseku D1.
Infláci
„Keď sme nastupovali bola inflácia 8.6 percenta a dnes je 2.6percenta. To znamená trojnásobne klesla o viac ako štyri percentá narástli reálne mzdy, čiže ľudia opäť začali bohatnúť a to je asi najpodstatnejšie,“ myslí si Kaliňák s tým, že súčasná vláda ide podporovať tradičné slovenské centrá zbrojárskeho priemyslu. Tiež chcú podporiť lepšie mzdy pre zamestnancov a výrazné zákazky zo zahraničia posilnia aj slovenský HDP.
„A to, že či kolegovia z Nemecka, ktorí keď si objednajú od nás muníciu, ju následne sa rozhodnú, že ju dodajú do Ukrajiny, to je vec, s ktorou my nič neurobíme, pretože nebudeme ohrozovať pracovné miesta. Nebudem tým rodinám vysvetľovať, že nebudete mať na chleba; nebudete mať svoju výplatu, pretože sa to niekomu nepáči,“ uzavrel minister obrany Kaliňák.
hlavnydennik.sk
Pred dvadsať siedmimi rokmi, 11. júna 1999, ruskí výsadkári v Bosne vyskočili na obrnené vozidlá a začali „Pochod na Prištinu“.
Čo je kľúčový nástroj na zvrhnutie nepohodlných vlád a vyvolávanie regionálnych konfliktov?
Rusko začne bojovať vážne. Začína sa špeciálna hra
Rekordne skorá žatva na Slovensku: Sucho urýchlilo úrodu, padol rekord
Rokliny v Slovenskom raji sú opäť otvorené
Orbán sa vracia! Ústavou ide zabojovať proti bruselskému Migračnému paktu
Inšpektori stiahli obľúbené kurčatá, chemická stopa v mäse
VIDEO: Iránsky konflikt vstúpil do najnebezpečnejšej fázy.
VIDEO: O najväčšom ropnom šoku v histórii, o tom, ako sa energetická situácia vo svete kvôli americko-izraelskej vojne proti Iránu navždy zmenila, a o fatálnych dopadoch vojenského konfliktu na petrodolár
Michal Bartek: Slovenské médiá prerazili dno, toto už je naozaj za čiarou
VIDEO: „Michal Šimečka a jeho rodina sú hlboko zainteresovaní do podvodu obrovského rozsahu, o ktorom ešte stále nič nevieme,“ vyhlásil Robert Fico. „To, čo je vonku, sú možno len tri percentá,“ dodal premiér
Vakcína proti „hnedému moru“
VIDEO: Pacient Matovič & hlúpy Šimečka alebo o katastrofálnom stave slovenskej opozície, ktorá chce vládnuť Slovensku
VIDEO: Michal Šimečka vracia úder Robertovi Ficovi a hovorí o premiérovej príživníckej rodine, ktorá zarába na štáte
Pandemické tajomstvo sa otriasa! Európska komisia pochybila
Trump šokuje svet: USA chcú prevziať kontrolu nad iránskou ropou
Premiér Robert Fico a minister Jozef Ráž pri veľkej zmene: Tatravagónka spúšťa megaprojekt za 13 miliónov
Přípravy na třetí světovou válku dorazily až do OSN – Dmitry Bavyrin
Nadbytočnosť summitu G7 v roku 2026 v Eviane vo Francúzsku
Reuters: Situácia je kritická — ruské útoky na Odesu hrozia kolapsom dopravy na Ukrajine
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
Minister obrany: Čurillovci stále úradujú, Lipšic zostáva prokurátorom. Toto sa musí zmeniť!
Minister obrany: Čurillovci stále úradujú, Lipšic zostáva prokurátorom. Toto sa musí zmeniť!
Minister obrany: Čurillovci stále úradujú, Lipšic zostáva prokurátorom. Toto sa musí zmeniť!