Slovanské Noviny

16. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Medzi pozitívnymi na koronavírus je na Slovensku čoraz viac plne zaočkovaných. Svedok Pfizerov a militantný vakcinátor – epidemiológ Martin Pavelka sa snaží vysvetliť rúcajúcu sa vakcinačnú propagandu

Koncom septembra, keď sa začínala tretia vlna epidémie na Slovensku, sa podiel zaočkovaných pohyboval okolo 26 percent. O pár týždňov začal mierne rásť, začiatkom decembra sa šplhal na 30 percent. Rýchlejší nárast evidujeme v priebehu januára.

Plne zaočkovaných ľudí je medzi pozitívnymi prípadmi stále viac. Podľa údajov ministerstva zdravotníctva sa ich podiel v rámci PCR testov za ostatné týždne zvyšuje. Kým v októbri bol ich štvrtinový, dnes nemá až tak ďaleko od polovice. Dôvodov môže byť niekoľko.


Epidemiológ Martin Pavelka upozorňuje na dôležitý fakt. „Perfektná vakcína, ktorá vám dá doživotnú imunitu, na koronavírus neexistuje. Samozrejme, chceli by sme ju a jedného dňa ju možno aj budeme mať. No pri súčasných vakcínach sa ich ochranný efekt po čase postupne stráca. Pri niektorých pomalšie a pri niektorých rýchlejšie,“ hovorí.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Pokračuje, že práve pri očkovacích látkach proti koronavírusu slabne imunita rýchlejšie. Preto potrebujeme posilňujúcu dávku. „Aj to je jeden z dôvodov, prečo percento zaočkovancov medzi pozitívnymi rastie,“ uvádza.

Koncom septembra, keď sa začínala tretia vlna epidémie na Slovensku, sa podiel zaočkovaných pohyboval okolo 26 percent. O pár týždňov začal mierne rásť, začiatkom decembra sa šplhal na 30 percent. Rýchlejší nárast evidujeme v priebehu januára.

Zaočkovaných medzi pozitívnymi po PCR testoch bolo začiatkom tohto mesiaca 34 percent, stúpal na 37 percent a v polovici mesiaca už hovoríme aj o 43 percentách. V týchto údajoch ide o ľudí, ktorí majú za sebou dve dávky dvojdávkovej vakcíny alebo dávku vakcíny Johnson&Johnson, ktorá je jednodávková. Na Slovensku sú práve oni vnímaní ako plne očkovaní. Zvyšok zo sto percent testovaných tvoria nezaočkovaní alebo očkovaní jednou dávkou v dvojdávkovej schéme.

Otázkou je, či môžeme za zvýšeným počtom očkovaných medzi infikovanými vnímať aj príchod omikronu. Podľa Pavelku by bolo v tomto smere efektívnejšie informovať o tom, koľko ľudí sa infikovalo po tretej, teda posilňujúcej dávke. „Pri omikrone dve dávky nestačia. Žiaľ, vírus mutuje rýchlejšie a my stále očkujeme prvotnými vakcínami, ktoré boli vyvinuté pre pôvodný wuchanský typ. Už len to, že tri dávky fungujú, je veľký úspech,“ hovorí Pavelka.


Ak by boli v štatistikách zobrazené informácie o pozitívnych prípadoch po troch dávkach vakcíny, odborník by očakával omnoho nižšie číslo. „Mohlo by to byť možno päť, desať alebo 15 percent ľudí,“približuje. Podľa štúdií vo Veľkej Británii je efekt ochrany vakcíny po tretej dávke 75 percent, preto by rátal s maximálne 25-percentným podielom zaočkovaných medzi pozitívnymi po PCR teste.

Podiel pozitívnych očkovancov sa zvyšuje, no v nemocniciach sa situácia výrazne nemení. Koncom septembra sme evidovali približne 15 percent ľudí, ktorí boli hospitalizovaní a plne zaočkovaní. V novembri ich bolo okolo 20 a neskôr sa ich podiel držal na 18 percentách, čo platí aj pre polovicu januára.

Epidemiológ pripomína, že po troch či štyroch mesiacoch klesá účinnosť vakcíny, napríklad dvojdávkovej Pfizer na 50 až 40 percent v prostredí omikron variantu. Znamená to, že človeka chráni pred symptomatickým ochorením približne na polovicu. No dôležité je, že ochranný efekt voči ťažkému priebehu, hospitalizácii a potenciálnej smrti je omnoho stabilnejší.

„Táto účinnosť sa drží okolo 90 percent. Síce sa človek môže nakaziť, no nezaťažuje zdravotný systém, nemá ťažký priebeh a zachráni si život,“ dodáva.

„Tretia vlna udržateľne klesá od decembra. Proti delta variantu tak kolektívnu imunitu máme. Keby neprišiel omikron, môžeme otvoriť všetko,“ hovorí odborník s tým, že delta variant by sa sám vytratil.

Dnes presne nevieme, do akej miery je v populácii zastúpený nový variant. Keďže sekvenujeme približne tisíc vzoriek za týždeň, ide o zlomok vykonaných testov a výsledky uvidíme neskôr. „To, čo zistíme dnes, bolo pred dvoma týždňami,“ približuje Pavelka.

Avšak čo nám zmeny môže napovedať, je reprodukčné číslo. Pri otázke omikronu je práve to nepriamym ukazovateľom. „Keď delta vlna slabla, reprodukčné číslo sme mali hlboko pod jeden. Ak teraz v nejakom okrese stúpne vysoko nad jeden, nevieme to pri delta variante vysvetliť. Preto spozornieme a vidíme, že musí ísť o niečo nové,“ hovorí.

Napríklad v Komárne je reprodukčné číslo 1,25, okres Stropkov má 1,3, Bratislava či Orava evidujú 1,15. Celé Slovensko má reprodukčné číslo hlboko pod jeden, no pohraničné oblasti sú nevysvetliteľne vyššie.„Vieme tak, kde sú s najväčšou pravdepodobnosťou ohniská omikronu,“ dodáva epidemiológ.

Hra na dobrovoľnosť sa skončila, vyhlásil minulý rok Pavelka

Martin Pavelka pôsobí na Inštitúte zdravotných analýz a je tiež členom konzília odborníkov. Študoval postgraduál na London School of Hygiene and Tropical Medicine, kde sa špecializoval na epidemiológiu a verejné zdravotníctvo. Predtým vyštudoval medzinárodné vzťahy na University of St. Andrews a východoeurópske štúdiá na University College London.

Tento propagátor agresívnej vakcinačnej agendy sa v júni 2021 v rozhovore pre denník Postoj pochválil, že sa nehanbí za svoju obhajobu povinného očkovania.„Čas na hrajuškanie sa s dobrovoľným očkovaním už dávno prešiel. Dobrovoľne sa môžeme očkovať pri chrípke, kde nie je vysoké reprodukčné číslo,“ uviedol Pavelka. Sám si v tejto súvislosti položil otázku a zároveň aj odpoveď: „Ako by to vyzeralo, keby sme mali dobrovoľné očkovanie proti tetanu či obrne? Do roka máme problém obrny späť, vypukne globálna pandémia a budeme sa pozerať na milióny ochrnutých detí.“

Zároveň vysvetlil, že „povinné očkovania sú povinné z nejakého dôvodu, ktorým je veľmi vysoká infekčnosť. Ak je pravda, že reprodukčné číslo delty je šesť až sedem, tak ako to reportujú Briti, máme dočinenia s vysokoinfekčným patogénom, kde je akákoľvek pomyselná dobrovoľnosť smiešna.“

Na argument, že požiadavka povinného očkovania nenarazí len na spoločenskú, ale najmä politickú realitu, nehovoriac o právnom aspekte, ako aj po upozornení, že s povinným očkovaním by mohli mať problém aj viacerí odborníci, Pavelka neustále opakuje, že „povinné očkovanie je čisto odborná vec, ktorá zachráni ľudské životy“ a jeho ako epidemiológa „politika v tomto smere nijako nezaujíma.“

„Buď sa budeme hrať na lockdowny, ktoré pri delte nefungujú, alebo si zahryzneme do jazyka a budeme prví, ktorí s povinným očkovaním začnú. Minimálne v skupine nad 60 rokov a potom máme vyhraté. Uvidíte, že nás hneď budú ostatné krajiny nasledovať, a ako prvé Nemecko. Je to len hra, kto potiahne povrazom prvý alebo spustí domino. Treba na to len politickú vôľu. Keď sa pýtam politikov priamo, hovoria mi, že sú jednoznačne za povinné očkovanie, len sa boja tú nitku potiahnuť,“ argumentuje Pavelka a svojim militantným vakcinačným slovníkom zdôrazňuje, že inú cestu ako povinné očkovanie nevidí. 

„Neexistuje nič iné. Keď dobrovoľné očkovanie nefunguje pri iných vysokoinfekčných chorobách, nevidím magický dôvod, aby to pri delta variante koronavírusu fungovalo na inej báze. Briti sú zatiaľ jediná krajina, kde som bol pozitívne prekvapený prístupom ich ľudí k vakcínam. Každý sa tam ide dobrovoľne očkovať, nikto tam nerieši hoaxy,“ dodal Pavelka.

Podľa jeho názoru, jedinou ochranou pred deltou sú dve dávky očkovania. Ako člen konzília presadzujem, aby bola pre vírus minimálna bariéra vstupu na Slovensko – dve dávky očkovania,“doplnil a netají že, navyše presadzuje aj negatívny PCR test pred vstupom na Slovensko a po ňom.

Zdroj: tvnoviny.sk / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d