Slovanské Noviny

27. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

09.11.2020 

Čo spája Vladimíra Putina, Donalda Trumpa, Kim Čong Una a Igora Matoviča? Každý z nich má atómovú zbraň. Ten náš, našťastie, len proti koronavírusu.

Sme vo vojne s vírusom, povedal už dávnejšie Igor Matovič, tak to poňal po svojom. Ako nevojak postavil do čela Jaroslava Naďa, ktorého tiež minula základná či iná vojenská služba, potajme si „požičali“ od prezidentky armádu (len aby jej ju nezabudli vrátiť), od Číňanov nápad testovať každého, kto sa hýbe a od Donalda Trumpa ignorovať v prípade potreby každého, kto o koronavíruse naozaj niečo vie. Vyšlo z toho plošné testovanie a premiérov nadšený výrok, že máme atómovú zbraň proti vírusu. Počas tohto víkendu to ešte zdupľoval – máme zbrane až dve. Otázka je, pre koho sú určené a koľko škody narobia medzi civilným obyvateľstvom.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Kedysi bývalo dobrým zvykom, že takzvané silové rezorty sa nenechávali všetky v rukách jednej strany. Tak si to zrátajme dnes. Premiér (OĽaNO), minister vnútra (OĽaNO), minister obrany (OĽaNO), minister financií (OĽaNO)… A k tomu si pridajme pandemickú komisiu či krízový štáb, o ktorých premiér, keď prezentuje svoje nápady, rád hovorí „nikto nebol proti“. Nedomnievam sa, že premiér ide robiť štátny prevrat, ale už z tejto zostavy je jasné, že ak by vyskočil nejaký veľký problém, tak si to zlizne v prvom rade jedna partia (OĽaNO). A tak plošné testovanie muselo byť úspešné. Za každú cenu.

Takže máme už dve zbrane – plošné testovanie (to je tá atómová) a vypnutie ekonomiky – lockdown (to je tá konvenčná). Nadšený premiér oznamuje, že každé kolo testovania znížilo počet nakazených o polovicu a tak jemne naznačil, že by sme sa v novembri mohli zísť opäť. Alebo ešte inak – chcete mať kiná, divadlá a reštaurácie? Tak vám vstrčíme paličku do nosa, každé dva-tri týždne, a potom si ich majte. Už vie, ako dať ľudí do laty.

Premiér a minister obrany, vyštudovaní v odbore epidemiológie prostredníctvom príbalových letákov, v tom majú jasno. Pandémiu sme spomalili celoplošným testovaním. Až na takú maličkosť. To, že naša predtým stúpajúca krivka ide dole, nám ešte oveľa skôr než premiér zvestovali analytici-matematici, ktorí sledujú vývoj nákazy a tí to už vtedy prisúdili reštrikčným oaptreniam, ktoré sa v októbri prijali. Atómová zbraň pomôže, ale hlavny účinok zatiaľ mala tá druhá. Navyše, ani s tými dátami to nebude celkom tak, ako si to premiér s ministrom obrany vo svojich hlavách odvodili. Kto sa chce hlbšie ponoriť do tohto problému, môže to skúsiť napríklad na Facebooku Richarda Kollára z bratislavského matfyzu.

Kto si chce s premiérom zafilozofovať o hrncoch, slížikovej polievke a ľuďoch, ktorí mu hádžu polená pod nohy, môže sa pozrieť sem.

Na začiatku pandémie bola rada testovať, testovať, testovať. A zavretie ekonomiky, ktoré zavrelo dvere aj koronavírusu. A krajina, ktorá nemala problémy s vírusom. Po premrhanom lete prišla panika a účet za ničnerobenie v podobe výrazného rastu nákazy. Pri akcii Spoločná zodpovednosť sme prišli len na to, čo sme vedeli na začiatku, len nás toto poučenie stálo 100+ miliónov eur.

Čo radili už skôr odborníci? Testovanie najviac ohrozených oblastí a v prípade potreby čiastočné či úplné zavretie ekonomiky (pribrzdenie mobility, ktorá napomáha šíreniu vírusu). Len to by nebolo také bombastické, ako pretestovanie všetkých – ale zase by nezostali nepríjemné otázky, prečo počas prípravy tajnej akcie Spoločná zodpovednosť, nechali jej protagonisti vírus na severe Slovenska vyčíňať a nezasiahli skôr.

Zdroj: pravda.sk/

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d