Slovanské Noviny

27. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Slovenská lekárska komora (SLK) v stredu (28. 10.) vyzvala vládu SR, aby zvážila uskutočnenie celoplošného testovania, zasadla za jeden stôl s odborníkmi a začala uvažovať nad krokmi, ktoré Slovensku pomôžu bojovať s pandémiou. „Situácia je veľmi vážna. Musíme si uvedomiť, že chýbajú zdravotníci a lekári, ktorí sú už vyčerpaní, a nemocniciam začínajú dochádzať kapacity. Nie je doba, aby sme robili veci, ktoré nemajú zásadný vplyv na zastavenie šírenia pandémie a už vôbec nie na veci, ktoré odčerpávajú naše sily,“ povedal prezident SLK Marian Kollár.

Poznamenal, že pilotné testovanie (na Orave a v Bardejove) spravili s vypätím všetkých síl, lebo chceli vedieť, aký je skutočný stav v najpostihnutejších lokalitách. „Dostali sme podstatné údaje a očakávali sme, že sa niekto zamyslí a povie, ako ďalej narábať s týmito výsledkami a poradí sa s odborníkmi,“ čo sa podľa Kollára nestalo.

Upozornil, že celoštátne testovanie pri antigénnych testoch má svoje limity ‒ personálne, materiálne, ale aj ochranné. „Testovanie samo osebe pandémiu nezastaví. Poďme sa baviť o tom, čo máme spraviť do najbližších týždňov, aby sme kompletne nevyčerpali zdravotníkov a ochranné prostriedky, aby sa mal kto postarať o ľudí o dva či tri týždne,“ podčiarkol Kollár.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Z pilotného testovania podľa SLK vyplynulo niekoľko otázok, a to nielen o samotnej príprave celoplošnej akcie, ale i o počte účastníkov. „Skutočne si treba zachovať chladnú hlavu a veci si dobre premyslieť. Uvedomujeme si, že vlak je rozbehnutý a niekto rozhodol. Mám však vážne obavy, že rozhodnutie o plošnom testovaní nebolo vôbec odborné. Robiť výsledok len preto, aby sme boli v niečom prví, je neospravedlniteľné,“ konštatoval Kollár.

Za najpodstatnejšie označil to, že sa vláda zahráva s dôverou občanov. Na otázku, či SLK na ústrednom krízovom štábe hovorila o týchto problémoch, Kollár reagoval, že dostal odpoveď, aby sa staral o to, aby prišlo na celoplošné testovanie 20 000 zdravotníkov.

„Celoplošné testovanie je také rozbehnuté, že my ako komora ho nezastavíme, to je nám, samozrejme, jasné. Je nám strašne ľúto, že voláme po odbornej diskusii a aj ju vedieme, ale nikto nás nepočúva. Celoplošné testovanie je jeden veľký otáznik, ktorý pandémiu a jej problémy nevyrieši. Možnosť akejkoľvek nákazy je v prípade hromadného testovania podstatne vyššia, ako v prípade, keby ľudia zostali doma, a to platí aj pre zdravotníkov,“ pokračoval.

Marian Kollár zároveň oznámil, že sa už nebude zúčastňovať na zasadnutí ústredného krízového štábu. „Som sklamaný z rozhodnutí štábu a hlavne z toho, ako sa vedú jeho zasadnutia. Nevládzem sa na ňom ďalej zúčastňovať ako člen. Myslím si, že som tam bol ako odborník a ak odborníci nemajú medzi politikmi absolútne žiadne relevantné postavenie a vôbec sa nehľadí na ich názor, tak je úplne zbytočné, aby sme marili čas, energiu a sily byť niekde, kde nie sme absolútne žiadnym prínosom,“ uzavrel.

zdroj: fb RTVS

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d