Slovanské Noviny

25. júla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Nový francúzsky parlament zasadne 18. júla

Mimoriadne parlamentné voľby vo Francúzsku sa skončili senzáciou. Pravicový Národný míting, ktorý bol po prvom kole na čele, skončil až na treťom mieste. Nikto však nezískal väčšinu a krajinu teraz čaká ťažké obdobie zostavovania vlády. O tom, čo bude ďalej, si prečítajte v materiáli RIA Novosti.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Náhla zlomenina

V prvom kole, ktoré sa konalo 30. júna, získal Národný míting (RN, predtým Národný front) tretinu hlasov. To prinútilo ľavicu a stred skonsolidovať sa a 7. júla vytlačili pravicu.

Ľavicová aliancia Nový ľudový front (NFP), ktorú tvoria štyri strany, má 182 mandátov, proprezidentský blok Spoločne má 168 a RN 143.

Nikto nemá väčšinu (289 poslancov). Na zostavenie vlády budú potrebné rokovania a nejaká koaličná dohoda.

Súčasný premiér Gabriel Attal už podal demisiu. Iná možnosť nebola: neoficiálny líder ľavicového bloku, dlhoročný oponent prezidenta Jean-Luc Mélenchon by rozhodne neschválil opätovné vymenovanie Macronovho chránenca.

Hlava štátu však Attala zatiaľ odmieta – zákon to umožňuje. Požiadal „zostať vo funkcii, aby sa zabezpečila stabilita v krajine“.

Zdĺhavé vyjednávanie

„Je konvenciou, že vláda po voľbách odstúpi,“ zdôrazňuje Benjamin Morel, profesor práva na Panthéon-Assas University.

Macron je teraz v nejednoznačnej situácii. Na jednej strane, keďže neexistuje jasný víťaz, s výmenou kabinetu sa neponáhľa. Prvá schôdza obnovenej dolnej komory parlamentu je naplánovaná na 18. júla. Je zrejmé, že predtým prebehnú zákulisné a verejné konzultácie medzi straníckymi frakciami.

Na druhej strane musí prezident hľadať kompromis s ľavicou. A existuje veľa ideologických rozdielov.

Koalícia s Le Penovou samozrejme neprichádza do úvahy.

Teoreticky nič nebráni Macronovi, aby vytvoril „menšinovú vládu“, teda vymenoval svojich stúpencov. Prvé dôležité rozhodnutie kabinetu však parlament zrejme zablokuje.

Napokon, majiteľ Elyzejského paláca má právo vymenovať dočasnú „technickú“ vládu – z odborníkov, ktorí nie sú viazaní straníckymi povinnosťami. To si však bude vyžadovať aj legislatívny súhlas.

Bezprecedentná výzva

Marine Le Penová vyhlásila pre Francúzsko „úplnú slepú uličku“. Národný zväz sa podľa nej pomstí o rok.

Faktom je, že ústava dáva prezidentovi právo rok po voľbách rozpustiť parlament a vymenovať nový.

Ľavica očakáva, že teraz prevezme moc. Analytici poznamenávajú: Napriek konsolidácii proti RN ani Nový ľudový front, ani blok Together neuskutočnili po hlasovaní spoločné podujatia. Takže každý sám za seba.

Najpravdepodobnejším kandidátom na post premiéra zľava je Mélenchon. Veľa však závisí od zákulisných dohôd. Jedným z hlavných bodov programu NFP je zrušenie Makronovej dôchodkovej reformy.

Francúzsko čelí historickej výzve. Odborníci pripomínajú : na rozdiel od iných európskych krajín, kde sú koalície bežnou záležitosťou (najmä Nemecko), Paríž nemá takmer žiadne takéto skúsenosti. A právomoci sú rozdelené tak, že prezident nemôže robiť kľúčové rozhodnutia a obchádzať poslancov, ktorí sú proti nemu. Preto sa všetko len začína.

/ skspravy.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.