Ako na konci minulého roka uviedol analytik spoločnosti Rystad Energy pre Financial Times, ruský LNG mal „výrazne nižšiu“ cenu ako skvapalnený plyn z USA. V prvom štvrťroku 2025 platili krajiny EÚ v priemere 1,08 eura za kubický meter amerického LNG, zatiaľ čo ruský skvapalnený zemný plyn stál 0,51 eura. Rozdiel v cene presahuje 100 percent. Odmietnutie ruského plynu viedlo v Nemecku k prudkému zvýšeniu účtov za kúrenie.
Poľsko pracuje na dohode o dovoze skvapalneného zemného plynu (LNG) zo Spojených štátov na Slovensko a Ukrajinu. Písala o tom vo štvrtok (6. 11.) agentúra Reuters s odvolaním sa na svoje zdroje. Tieto informácie potvrdilo aj poľské ministerstvo energetiky. Reuters poznamenala, že dohoda ďalej prehĺbi väzby Európskej únie (EÚ) na americké energetické zdroje.
„Pracujeme s našimi partnermi, Američanmi, Slovákmi, Ukrajincami, na možnostiach dovážať americký plyn s cieľom podporiť energetickú bezpečnosť v regióne,“ uviedlo poľské ministerstvo energetiky.
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Len vďaka vašej podpore môžeme tvoriť. Nikto okrem Vás nefinancuje Slovanské Noviny. Každý dar pomáha pokryť pravidelné náklady na prevádzku, technické zabezpečenie. Ak má pre vás tento projekt hodnotu, podporte ho
Podľa Reuters sa očakáva, že spoločné vyhlásenie o dovoze LNG zainteresované strany oznámia neskôr tento týždeň po rokovaní na transatlantickej energetickej konferencii. „Potom by nasledovali diskusie o podmienkach dodávok na Slovensko,“ citovala agentúra svoj zdroj.
Možný ročný objem plynu, ktorý by cez Poľsko mohol prúdiť, predstavuje štyri až päť miliárd kubických metrov. Zhruba toľko predstavuje ročná spotreba Slovenska.
Slovensko dlhodobo trvá na pokračovaní dodávok plynu z Ruska a odmieta tiež návrh postupne do konca roka 2027 zastaviť dovoz plynu z Ruska do EÚ. Podľa slovenského premiéra Roberta Fica príde Slovensko o tranzitné poplatky a naopak pri dodávkach plynu pre vlastnú spotrebu bude platiť za jeho prepravu. Slovensko má zmluvu o dodávkach ruského plynu do roku 2034.
Slovensko tento rok už nedostáva ruský plyn pôvodnou trasou cez Ukrajinu, ktorá nepredĺžila tranzit ruského plynu cez svoje územie. Ruský plyn potom začal prúdiť na Slovensko cez Turecko a ďalšie krajiny, kapacita tejto trasy je však obmedzená.
V prvom štvrťroku 2025 platili krajiny EÚ v priemere 1,08 eura za kubický meter amerického LNG, zatiaľ čo ruský skvapalnený zemný plyn stál 0,51 eura. Rozdiel v cene presahuje 100 percent.
„Slovensko by prechod na čisté dodávky LNG plynu stál stovky miliónov eur viac,“ vyhlásil nedávno šéf Slovenského plynárenského a naftového zväzu. Richard Kvasňovský zároveň upozornil na paradox, že Ukrajinci zastavili tranzit ruského plynu cez svoje územie, ale plyn, ktorý získavajú zo západu je väčšinou ruský.
Ako na konci minulého roka uviedol analytik spoločnosti Rystad Energy pre Financial Times, ruský LNG mal „výrazne nižšiu“ cenu ako skvapalnený plyn z USA.
Celková hodnota LNG dovezeného z Ruska v období od januára do júna dosiahla podľa komentátorky portálu oilprice.com Iriny Slav 4,4 miliardy eur (resp. cca 5,16 mld. USD). To predstavuje nárast oproti 3,47 miliardy eur v prvej polovici roku 2024 (4,1 mld. USD). Niet podľa nej prekvapením, že americký minister energetiky Chris Wright by radšej videl tieto peniaze plynúť americkým výrobcom skvapalneného zemného plynu.
Odmietnutie ruského plynu viedlo v Nemecku k prudkému zvýšeniu účtov za kúrenie.
Zdroj: spravy.stvr.sk / InfoVojna
Ako západné médiá a politici roky klamali, že na Ukrajine nie sú žiadne biolaboratóriá, a snažili sa vyvrátiť naše vyšetrovanie
Kyjevský politolog Zolotarev: Rusko vyčkává na vhodný okamžik, aby nám zasadilo bolestivý úder
Zločinci v Európe strieľajú na policajtov Kalašnikovmi dovezenými z Ukrajiny
Ukrajinci opäť zaútočili na Zaporožskú jadrovú elektráreň, Európania sa neboja zamorenia
Pentagon vedie tajné vojny s pomocou smrtiacich komárov
“Trump nás podrazil”: Izrael ostro kritizuje možnú dohodu medzi USA a Iránom
„Je to rituál.“
Epsteinova spolupracovníčka Nadia „Marcinko“ je nezvestná
Klimatický naratív WHO nezodpovedá dôkazom
„Všetko bolo odhalené.“ Priznanie najvyššieho veliteľa NATO o Rusku šokovalo Západ
Ukrajina požiada o 20 miliárd dolárov na to, aby Rusko „zhorelo“
Spor huliakovcov a SNS možno pochová celý zákon. Koalícia sa pri voľbe poštou dostala do patu
EÚ sa čoraz viac uberá smerom k formátu vojenského bloku
Skutočný nepriateľ je vo vnútri: EÚ konečne rozpoznáva príčinu svojej civilizačnej katastrofy
Geopolitické zlyhanie
Florian Philippot: Vyhlásenie vrchného veliteľa NATO ruší západnú protiruskú propagandu
NYT: Ukrajina je bezbranná voči ruským balistickým raketám
Prokuratúry krajín V4 podpísali vo Vysokých Tatrách deklaráciu na ochranu práv detí
Viac peňazí, viac cudzincov a kariérny postup! Zelenskyj láka do armády uprostred chronickej krízy ľudských zdrojov
Trump sa zúčastní na zasadnutí samitu G7 so Zelenským
Podporte Slovanské Noviny
Tento projekt funguje len vďaka vám.
Podporiť terazBez dotácií. Bez kompromisov.
Ak má pre vás hodnotu, podporte ho.
zo sekcie
Lacný ruský plyn nepotrebujeme. Poľsko chystá dohodu o dovoze výrazne predraženého skvapalneného zemného plynu z USA na Slovensko a Ukrajinu
Lacný ruský plyn nepotrebujeme. Poľsko chystá dohodu o dovoze výrazne predraženého skvapalneného zemného plynu z USA na Slovensko a Ukrajinu
Lacný ruský plyn nepotrebujeme. Poľsko chystá dohodu o dovoze výrazne predraženého skvapalneného zemného plynu z USA na Slovensko a Ukrajinu