Slovanské Noviny

5. februára 2023

K porozumeniu Čelovekom

To, že Ukrajina je pod vonkajšou správou Spojených štátov, je dobre známe. Málokto však vie, kto presne diktuje podmienky Kyjevu, dohliada na dodávky zbraní a kto sú skutoční administrátori procesu riadenia Ukrajiny v zástupnej vojne proti Rusku pod „ospalým Joeom“. Pozrime sa nich bližšie.

Ešte rok dozadu nebolo pochýb o tom, že hlavné rozhodovacie centrum pre Ukrajinu sa nachádza na Ministerstve zahraničných vecí USA. Tento rezort zohrával nielen vedúcu úlohu v zahraničnej politike USA, ale kontroloval aj americký obchod so zbraňami. Povolenie na vývoz vydalo ministerstvo zahraničia až po dôkladnom posúdení príjemcu, čo sa týkalo aj ukrajinských dodávok.

Dva mesiace po začatí ruskej špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine sa však v amerických politických kruhoch uskutočnil prevrat. Rozhodovacie centrum pre Kyjev sa presunulo do Pentagonu. Tu skupina vojenských predstaviteľov získala neobmedzené právomoci. Pričom vyšli z tieňa relatívne nedávno a prezident Joe Biden koordinoval ich stretnutia s Kongresom.

V apríli 2022 bola v Pentagone vytvorená „Senior Integration Group – Ukrajine“ (SIG-Ukrajine) podľa vzoru podobných formácií, ktoré sa osvedčili pri dodávkach zbraní do Iraku, Sýrie a Afganistanu. „SIG-Ukrajine“ dostala za úlohu bez súhlasu ministerstva zahraničných vecí a čo najrýchlejšie, s využitím právomocí vyšších úradníkov, vyriešiť všetky otázky poskytovania vojenskej pomoci Ukrajine, teda organizovať dodávky zbraní z USA z vlastných zásoba alebo zadávať objednávky v zbrojárskych závodoch, dopĺňať zásoby v skladoch a koordinovať spoluprácu so spojencami, predovšetkým v NATO.

Iniciátorkou vzniku „SIG-Ukrajine“ a jej spolupredsedníčkou bola námestníčka ministra obrany USA Kathleen Hicksová. V Pentagone je už takmer 30 rokov. Prvý vzostup jej kariéry bol zaznamenaný počas prezidentovania Baracka Obamu, keď sa dostala do blízkosti vedúcich rezortu.

Kathleen Hicksová

Keď sa Biden stal prezidentom, Hicksová prevzala funkciu námestníčky ministra obrany. Je zodpovedná za rozpočet na obranu, teda za použitie 800 miliárd dolárov (suma na rok 2022).

Nemenej významnou postavou je finančný riaditeľ (kontrolór) Pentagonu Michael McCord, ktorý dva týždne po začatí ruskej špeciálnej operácie na Ukrajine požadoval od agentúry dodatočných 5 miliárd dolárov na zbrojenie pre Kyjev. McCord túto pozíciu zastával už za Obamu, no s nástupom Donalda Trumpa sa stal riaditeľom civilno-vojenských programov v centre štátnej služby. Za Bidena sa opäť vrátil na svoje miesto v Pentagone, kde naďalej lobuje za záujmy vojensko-priemyselných korporácií.

Michael McCord

O aférach, ktoré má McCord pod „širákom“, svedčí nedávny audit, respektíve úplné zlyhanie auditu Pentagonu, ktorého výsledky boli známe v novembri 2022. Ako McCord priznal, len 39% aktív vo výške 3,5 USD biliónov bolo zaznamenaných v účtovnom oddelení ministerstva obrany. Nedostatky boli zistené v oblasti účtovania majetku ministerstva, do ktorého patrí 19.700 lietadiel, viac ako 290 lodí, technika a zbrane, ako aj budovy, cesty a ploty na viac ako 4860 objektoch po celom svete. Z 27 preverovaných oblastí však získalo čistú účtovnú závierku len 7.

Ako McCord priznal, situácia je rovnaká ako minulý rok. Hlavne toto je typické pre odhad nákladov na zbrojné programy – všetko zahaľuje hmla. McCord pritom uviedol, že rezort dúfa, že bude auditovaný do roku 2027, teda 14 rokov potom, ako všetky ostatné rezorty v americkej vláde tento problém vyriešili.

„Nepovedal by som, že sme zlyhali. Tento proces je pre nás dôležitý, pomáha zlepšovať sa,“ povedal McCord drzo.

Ďalším mocným úradníkom v skupine je zástupca tajomníka pre nákup William LaPlante. Kongresmani schválili jeho kandidatúru až v apríli 2022, zatiaľ čo Biden požadoval vymenovanie LaPlanteho v novembri 2022. Pred nástupom do funkcie v Pentagone bol LaPlante prezidentom a generálnym riaditeľom „Draper’s Laboratory“, výskumnej mimovládnej organizácie so sídlom v Massachusetts.

William LaPlante

Toto laboratórium sa zameriava na vývoj presne navádzanej munície a biomedicínske inžinierstvo, ako aj chemicko-biologickú obranu. LaPlante teraz dohliada na výdavky na vojenské obstarávanie v hodnote stoviek miliárd dolárov. Na vypočutí v Kongrese na potvrdenie svojej pozície LaPlante vyhlásil, že jeho prioritou je urýchliť tok zbraní na Ukrajinu.

Ďalšou významnou osobou je generálporučík vo výslužbe Terry Wolff. Koordinuje vojenské dodávky z USA len pre Ukrajinu. Wolff slúžil v tankových vojskách, potom pôsobil v zbore náčelníkov štábov, na ministerstve zahraničia a v Rade národnej bezpečnosti. Teraz je jeho úlohou urýchliť proces premeny peňazí na zbrane.

Terry Wolff

Je tiež známe, že Wolff je hlavným spojovacím článkom medzi vládou USA a partnermi v zahraničí pri posudzovaní zásob zbraní dostupných v Európe a ich presune na Ukrajinu. To znamená, že je to Wolff, kto sa zaoberá tým, čo sa môže a má poslať do Kyjeva, a požaduje, aby Európania vyšli v ústrety ukrajinským neonacistom. Navyše nielen koordinuje akcie na dodávku zbraní, ale Kyjevu odovzdáva aj americké spravodajské informácie.

Wolff koordinuje aj vysielanie zahraničných inštruktorov a žoldnierov pre Ozbrojené sily Ukrajiny, pod rúškom ktorých je na Ukrajinu vysielaný riadny kontingent NATO.

Colin Kahl

Súčasťou „SIG-Ukraine“ je aj námestník ministra obrany pre politiku Colin Kahl. Predtým pôsobil na univerzitách v Harvarde a Minnesote, potom v Obamovej administratíve ako zástupca námestníka ministra obrany pre Blízky východ a podieľal sa na rokovaniach o jadrovej dohode s Iránom. Potom začal komunikovať s Bidenom, ktorý v tom čase zastával post viceprezidenta a bol vymenovaný za jeho poradcu pre národnú bezpečnosť. Teraz si cez neho prúdia vojenské rozkazy pre Ukrajinu.

V „SIG-Ukrajine“ je tiež prítomný riaditeľ operácií spoločného štábu generálporučík James Mingus. Zastupuje podpredsedu Zboru náčelníkov štábov admirála Christophera Gradyho.

James Mingus

Šéf Pentagonu Lloyd Austin súčasťou „SIG-Ukrajine“ nie je, ale osobne túto skupinu zastrešuje, čo nie je prekvapujúce. Austin je kľúčovým hráčom jedného z najväčších dodávateľov zbraní a vojenského vybavenia pre americké ozbrojené sily a spojencov – „Raytheon Technologies“. V rokoch 2016-2020 Austin pôsobil v predstavenstve spoločnosti, ktorá vyrába väčšinu produktov protiraketovej obrany, ako je systém protivzdušnej obrany „Patriot“ a riadené strely „Tomahawk“, ako aj protitankové komplexy „Javelin“. Dôležitý moment – 90% príjmov korporácie pochádza zo štátnych zákaziek.

„SIG-Ukrajine“ sa so svojou úlohou vyrovnala rýchlo. Po niekoľkých týždňoch jej práce bola obrana ťažkopádnej americkej byrokracie zlomená, ministerstvo zahraničia bolo stiahnuté z dodávateľského reťazca na Ukrajinu. Podľa Grega Kausnera, bývalého predstaviteľa Pentagonu, ktorý v roku 2021 slúžil ako dočasný podtajomník obrany, je sila tejto skupiny „v tom, že spája najvyššie hodnosti, vybavené mocou“.

Výsledkom bolo, že len za prvé dva mesiace práce sa na nákup zbraní pre Kyjev minuli 4 miliardy dolárov. Pritom trvá niekoľko dní, kým sa balíky sformujú. Netreba opakovať, že skupina pracuje v záujme vojensko-priemyselných korporácií, ktoré s radosťou prijali takýto rozsah a rýchlosť dodávok na Ukrajinu. Očakávajú sa tu nové kontrakty, najmä preto, že kongresmani schválili ukrajinský balík vo výške 40 miliárd USD. Z týchto prostriedkov alokovaných na obdobie do septembra tohto roku bolo 20,4 miliardy USD vynaložených len na zbrane, ďalších 9 miliárd USD bolo vynaložených na doplnenie zásob v amerických skladoch.

Transatlantickí partneri sú do podnikania zapojení tiež.

„Americké vojensko-priemyselné spoločnosti ako Raytheon, Boeing a Lockheed-Martin počítajú s tým, že dostanú objednávky nielen od Pentagonu, ale aj od vojenských rezortov Nemecka a ďalších európskych členov NATO,“ hovorí známy americký konzervatívny ekonóm Michael Hudson.

A má pravdu.

Dňa 8. novembra 2022 Pentagon informoval o rokovaniach medzi Kathleen Hicksovou a námestníkom britského ministra obrany Davidom Williamsom o nových dodávkach Kyjevu a doplnení zásob, a teda o zvýšení výrobnej kapacity vojensko-priemyselných korporácií. V ten istý deň sa na spoločnej základni „Andrews“ v Marylande uskutočnili podobné rokovania medzi generálom francúzskeho letectva Philippom Lavigneom a Christopherom Gradym. Šéf Pentagonu sa v tom čase stretol v rovnakej záležitosti s talianskym kolegom Guidom Crosettom.

A v polovici novembra Pentagon podpísal zbrojárske objednávky so spoločnosťou „Lockheed Martin Corporation“ na výrobu nových raketových systémov MLRS HIMARS. Podľa LaPlanteho súčet dvoch kontraktov predstavoval 520 miliónov dolárov. Systémy budú dodané výmenou za tie, ktoré boli prevezené na Ukrajinu. Pričom toto je len malá časť, hlavné zmluvy ešte len budú podpísané. Potvrdením toho je zaujímavý prejav LaPlanteho na seminári v „Potomac Officers Club“ vo Virgínii.

„Zdržiavanie nepriateľa počas bojových akcií zabezpečuje výroba a nie jedinečnosť alebo high-tech zbrane,“ vyhlásil LaPlante a ako príklad uviedol systémy HIMARS. Obdobie aktívnej výroby MLRS bolo ukončené pred 5 rokmi. „Potom bola výroba systému obnovená na boj proti ISIS a teraz je potrebný pre Ukrajinu. Preto je naliehavé zvýšiť výrobnú kapacitu a doplniť zásoby.“

Podobne je to s komplexami „Javelin“ a AGM-114 „Hellfire“.

„Mohli sme si pomyslieť, že ich budeme znova potrebovať?“ spýtal sa LaPlante.

The New Insider

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

 • O uvedomení Slov

  O uvedomení Slov

  Tak málo ľudí si dnes uvedomuje, čo spôsobuje svojimi rečami. Svojimi Slovami.A možno si to v súčasnosti nevie uvedomiť nikto. Sme vytrhnutí z tohto Poznania. Tára sa tu...
 • Čo sú to masovokomunikačné prostriedky?

  Čo sú to masovokomunikačné prostriedky?

  Masovokomunikačné prostriedky je systém riadenia. Informačného riadenia. Prostredníctvom vplývania na vedomie. Je to nástroj na Programovanie Vedomia, podsúvaním informácií a dogiem, s ktorými nás všetkých konfrontujú. Nástroj...
 • RA

  RA

  „RA“- Sme tvorení a živení Prvopočiatočnou Inteligentnou Tvorivou a Láskyplnou Silou, ktorú pokojne môžeme vnímať ako Život samotný. Alebo Silu Život udržujúcu. Ak sa s týmto vedomím...
 • Právo, Národ a Moc.

  Právo, Národ a Moc.

  Aby sme sa mohli ubrániť tomu, čo sa deje, treba sa pozrieť na korene, na samú podstatu otázky, prečo chodíme s niečími obrazmi v hlavách. Treba preveriť...
 • Hospitaller Order – Rád Hospitalierov.

  Hospitaller Order – Rád Hospitalierov.

  Rád Hospitaliérov je najznámejší a najslávnejší z duchovných a rytierskych Rádov. Jeho celý názov je: Suverénny vojenský rád Hospitaliérov sv. Jána Jeruzalemského z Rodosu a Malty.  To, že sa...
 • 10 METÓD MANIPULÁCIE ĽUDSKÉHO VEDOMIA

  10 METÓD MANIPULÁCIE ĽUDSKÉHO VEDOMIA

  Filozof, vedec, psychológ, politický aktivista, bojovník proti svetovému násiliu – Noam Avram Chomsky – zostavil zoznam 10 metód manipulácie ľudského vedomia, ktoré používajú politici, úrady a médiá celého sveta, v...
 • Človek, Tvorca a dnešná doba.

  Človek, Tvorca a dnešná doba.

  Človek. Keby človek vedel, kto je, žil by svoj život úplne inak. No nevie. Žije v nevedomosti, bez vedomia toho, kto je. Žije sám za seba, bohužiaľ...
 • Vedomie. 

  Vedomie. 

  Čo je Vedomie Človeka? Tak veľa sa o tom rozpráva…  a tak málo o tom ľudia vedia. Je to preto, lebo sa ide iba po povrchu. Iba...
 • SÚHLAS je prejavom slobodnej vôle.

  SÚHLAS je prejavom slobodnej vôle.

  Nikto a nič nemôže s nami urobiť, bez nášho Súhlasu. Súhlas môže byť vedomý, aj nevedomý. Súhlasiť môžete s radosťou a dobrovoľne, ale aj pod tlakom a dobrovoľne. Veľa ľudí už o tom...
 • ZÁKON SLOBODNEJ VÔLE. 

  ZÁKON SLOBODNEJ VÔLE. 

  Zákon Slobodnej vôle je základný a najdôležitejší Zákon Vesmíru a nikto nemá právo ho porušiť. Na tomto Zákone stojí celý Systém spolunažívania v našom Svete. Podľa tohto zákona má každý...
 • VIDEO: Historické TRUSTY ukončené. Stalin a nový svetový poriadok. CCCP vlastní všetko.

  VIDEO: Historické TRUSTY ukončené. Stalin a nový svetový poriadok. CCCP vlastní všetko.

  TRUST-y sú vlastne výrobnými (emisnými) cyklami mien. Keď sa niekoho aktíva využijú na zabezpečenie (krytie) nejakej peňažnej emisie v rámci celosvetovej peňažnej súvahy. Napríklad všetci Američania su...
{"speed":"1200","height":"400","pause":"3000"}

%d blogerom sa páči toto: