Konzervačný prostriedok na potraviny, používaný na predĺženie trvanlivosti takmer 1 250 produktov, môže poškodiť imunitný systém. Také sú závery štúdie, ktorú tento týždeň zverejnili v Medzinárodnom vestníku environmentálneho výskumu a verejného zdravia.
Výskumníci z Enviromental Working Group (EWG)využili údaje z inštitúcie ToxCast, ktorá posudzuje zdravotné riziká chemikálií bežne pridávaných do potravín, ako aj perfluóralkylovaných a polyfluóralkylových zlúčenín (PFAS). Ukázalo sa, že imunite neprospievajú.
Tieto toxické zlúčeniny sa v rámci životného prostredia nachádzajú už takmer všade. V povrchových vodách, sedimentoch, vzduchu, pôde, kaloch a ľadovcoch, ako aj v divokej prírode a v ľuďoch. Predstavujú preto veľký problém, a to najmä v súčasnej pandémii.
Poškodzuje bunky
Testy na zvieratách preukázali, že syntetický antioxidant terc-butylhydrochinón (TBHQ), ktorý sa pridáva do potravín ako konzervačná látka, aby oddialil oxidáciu, reaguje s bunkami imunitného systému do takej miery, že ich až poškodzuje.
Už predchádzajúce štúdie dokázali, že TBHQ môže mať vplyv aj na to, ako dobre napríklad funguje v organizme vakcína proti chrípke. Môže tiež súvisieť s nárastom potravinových alergií a intolerancií v spoločnosti.
TBHQ sa pritom v potravinách používa už mnoho desaťročí a okrem predĺženia trvanlivosti produktu nemá žiadnu inú funkciu. Nachádza sa najmä v rôznych pochutinách či sladkostiach. Vedci upozorňujú na to, že tieto zistenia práve teraz predstavuje veľké riziko.
Nakoľko ochorenie COVID-19 je úzko spájané so správnou funkciou imunitného systému, zistenie, že niečo, čo ľudia bežne konzumujú, koronavírusu vlastne pomáha ovládnuť ľudský organizmus, vyvolalo vo vedeckej obci rozruch.
Zlúčeniny prenášané z obalov
Ako problém sa javia aj zlúčeniny PFAS, ktoré sa podľa amerických výskumníkov na potraviny prenášajú z obalových materiálov či zo spracovateľských zariadení. PFAS podľa epidemiológov takisto potláčajú imunitné funkcie a znižujú účinnosť vakcín.
Nedávno publikovaný výskum tiež zistil súvislosť medzi vysokými hladinami PFAS v krvi a závažnosťou priebehu ochorenia COVID-19. Prekvapivo predchádzajúce testovania na zvieratách a ľuďoch takéto následky nepreukázali.
Autori výskumu to pripisujú aj novým metódam testovania a odporúčajú ďalší výskum v tejto oblasti. Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) napriek tomu najnovšie štúdie neberú do úvahy. Chyba je v legislatíve.
Aditíva ako TBHQ boli FDA schválené pred desiatkami rokov a agentúra nezohľadňuje nové vedecké metódy, ktoré prehodnocujú bezpečnosť potravinárskych chemikálií. Zároveň často umožňuje výrobcom potravín určiť, ktoré chemikálie sú bezpečné.
Bezpečnejšia verzia
Spracované potraviny je pritom možné vyrábať aj bez potenciálne škodlivých prísad. Jedinou možnosťou, ako sa konzumácii nezdravých látok vyhnúť, tak naďalej ostáva starostlivé čítanie obalov.
TBHQ je často, aj keď nie vždy, uvedený na štítku so zoznamom všetkých zložiek produktu. PFAS sa však môžu použiť pri výrobe balení potravín, najmä plastových obalov, v takom prípade tieto zložky v zozname uvedené nie sú.
Či sú tieto látky používané aj pri potravinách na európskom trhu zatiaľ jasné nie je, no Európska enviromentálna afentúra (EEA) už v roku 2019 upozorňovala na zhoršujúce sa znečistenie životného prostredia práve zlúčeninami PFAS.
Autor: Petra Lániková
Zdroj: SITA
VIDEO: Fico odmieta politické vydieranie Huliaka & spol. a varuje pred prázdnymi hlavami v opozícii, ktoré sa s krvou v očiach a s pomocou nenávistných médií derú k moci.
Ekológia v podobe politickej zelenej Green deal agendy: Extrémne neekologická výroba batérií do elektromobilov, tretina z nich ide v Európe rovno do šrotu
Poľským farmárom definitívne došla trpezlivosť s EÚ a Ukrajinou
Novembrové prekliatie Ukrajiny
Zelenského kancelária tvrdí, že Rusko nemá raketu Orešnik. Zacharovová odporučila pozrieť do Južmašu
Za záhadných okolností zomrel americký novinár Scott Bennett, ktorý žiadal Putina o ruské občianstvo
VIDEO: Ján Baránek o baterkárni v Šuranoch, ktorá je len malou skladačkou v hre čínskych globalistov financujúcich šialenú zelenú politiku
VIDEO: Bývalý šéf kontrarozviedky SIS Peter Tóth o kauze Cervanová, v ktorej podľa neho neboli odsúdení nevinní ľudia, o kauzách vražda Kuciaka, zmenky TV Markíza a vzťahu s Mariánom Kočnerom
VIDEO: Zoro Kollár o probléme s nelegálnymi migrantmi, ktorí sú nielen príčinou zániku národných štátov, ale popri samovražednej zelenej politike Bruselu aj dôvodom skazy celej EÚ
Gröhling „prihral“ známej 300 tisíc eur. Denník N mlčí, Nadácia Zastavme korupciu zareagovala
Matovič nepripúšťa žiadnu vinu za úmrtia počas Covidu. To Fico zabil tisícky ľudí!
Politológ Hrabko o opozícii: Keď si Fico kýchne, na to okamžite reagujú. Vlastné témy nemajú
Selektívna prezentácia dejín pokračuje
Ako sa do seba pustili čurillovci a inšpekcia? Obvinený exšéf polície Kovařík opísal pozadie vojny policajtov
Šutaj Eštok: Víťazstvo pre spravodlivosť a ďalšia prehra pre opozíciu a čurillovcov
Rusko predstavilo svoju víziu rozdelenia Ukrajiny. Moskva chce plán odovzdať Trumpovej administratíve
Francúzsko urobilo vyhlásenie o raketových útokoch na Rusko
Čelíme mimoriadnej udalosti. Washington sa rozhodol ísť do vojny s Ruskom
Ruský generál: Systém Orešnik môže zasiahnuť ciele v celej Európe
EÚ a Čína sú blízko k dohode o odstránení ciel na elektromobily
zo sekcie
Konzervant používaný pri výrobe niektorých amerických sladkostí škodí imunite. Úrady napriek tomu nereagujú
Konzervant používaný pri výrobe niektorých amerických sladkostí škodí imunite. Úrady napriek tomu nereagujú
Konzervant používaný pri výrobe niektorých amerických sladkostí škodí imunite. Úrady napriek tomu nereagujú