Slovanské Noviny

24. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Maslenica znamená prebudenie prírody a s ňou aj návrat života. Končí sa dlhá zima, počas ktorej sa zásoby potravín v domácnostiach takmer minuli. Maslenica je známa nielen bohatými pochúťkami, ale aj hlučnými slávnosťami, mládežníckymi hrami a dôležitými rituálmi, ktoré pomáhali udržiavať bohatstvo v dome po celý rok. Keďže staroveká Maslenica bola sviatkom nielen vítania jari, ale aj sviatku zimy, slamená bábika Maslenica symbolizovala odchádzajúcu snežnú Matku Zimu – nie Morenu. Čím tučnejšiu bábku vytvorili, tým väčšiu hojnosť z jej popola mali. Popol sa rozveje po poli alebo po sadoch pre dobrú úrodu.

Rituál zahŕňal dve časti: Odprevadenie zimy a vítanie jari. A vytvorili rovno dve bábiky. Jedna je obrazom Matky Zimy, slamená podobizeň. Bábika bola spálená, čím sa symbolicky ukončila zima a zanechali staré problémy v minulosti. Druhá je Bohyňa Lelja – podobizeň krásnej žiarivej handrovej bábiky s palacinkovým slnkom v rukách. Bábka je symbolom zrodu nového života, šťastnej budúcnosti.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Sviatok začne od jarnej rovnodennosti 20. marca a potrvá až do 26. marca 2024. Rituálne jedlo sviatku je pohánková kaša a palacinky.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d