Slovanské Noviny

11. decembra 2023

K porozumeniu Čelovekom

Zavádzaním snáh o prekopanie míľnikov v pláne obnovy, ktoré boli odsúhlasené Európskou komisiou (EK), by sa zdržalo financovanie a skomplikovali by sa implementačné a projektové zámery.

Preto treba dodržať princíp kontinuity. Uviedol to v utorok podpredseda vlády SR pre Plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov Peter Kmec (Hlas-SD), v rámci konferencie Jesenná ITAPA.

-> Vypočujte si Novosti Slovanských Novín za posledných 24 hodín v prac. dňoch o 18:00. <-

Snaha začať od nultého bodu

„Pri nových vládach neustále zavádzame niečo nové a snažíme sa začať od bodu nula. Pri dlhodobých projektoch je to samovražda, nakoľko peniaze nie sme schopní efektívne vyčerpať. Musíme preto nájsť balans, lebo plán obnovy je nástrojom a nie cieľom,“ objasnil Kmec. Uviedol, že momentálne prebieha fáza dokončovania hlavných reformných prvkov. V súčasnosti je podľa neho potrebné pozrieť sa na to, ako začať tieto financie efektívne míňať, čo sa týka aj krízového manažmentu.

„Snažím sa rozprávať so všetkými rezortmi, aby odprezentovali reálny stav projektov preto, že už prebehlo niekoľko výziev a musíme sa pozrieť, či sú naozaj realizovateľné. Na vláde sme sa dohodli, že budeme dávať pravidelný odpočet na týždňovej báze,“ dodal.

Veľký problém pre EK

Veľkým problémom z pohľadu EK je podľa Kmeca duplicita financovania, ktorú na Slovensku sleduje koordinačný výbor. Ako uviedol, jedným z dôvodov odďaľovania niektorých výziev je čakanie na implementáciu výziev v rámci Programu Slovensko.

„Teraz musíme odpolitizovať tieto procesy a zamerať sa na vyčerpanie týchto ohromných prostriedkov. Z investičného pohľadu sú na stole len európske zdroje. Zdroje zo štátneho rozpočtu budú minimálne. Musíme tieto financie dostať do regiónov,“ doplnil Kmec.

V rámci digitalizácie podľa podpredsedu vlády SR Slovensko zaostáva v rozpätí desať a viac rokov. „Slovensko trpí v niektorých častiach nedostatočne zavedením vysokorýchlostného internetu. Je zbytočné sa baviť o digitalizovaných službách, pokiaľ ho doma nebudú mať všetci občania,“ priblížil.

ereport.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d