Slovanské Noviny

2. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Kaliňák o smrti Lučanského ako dôvode na svoj návrat, rozvrate právneho štátu, budúcich rehabilitáciách, hoaxoch a konšpiráciách, ktoré sa časom ukážu ako pravdivé a esenciálnej demokracii

Naša politická scéna má byť od extrémnej ľavice po extrémnu pravicu a každý volič nech si vyberie, aj to tvrdí bývalý minister vnútra Robert Kaliňák vo svojom rozhovore pre Plus 7 dní.

Na stretnutie došiel v rifliach a tričku, v centrále Smeru už nemá ani svoju kanceláriu. Po odchode z postu ministra vnútra, kde pôsobil s prestávkou desať rokov, chcel totiž hlavne podnikať. Pred pár dňami slávnostne odprezentoval na veľtrhu v Abú Zabí poľovnícku guľovnicu, ktorú vyvíjal od odchodu z kresla ministra. Zakladateľ Smeru ROBERT KALIŇÁK je však späť a ako člen predsedníctva strany komentuje dianie ostrejšie ako kedysi. Rozprávala sa s ním LENKA DALE.

Kajúcnik František Imrecze vypovedá, že súčasný guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír ešte ako minister financií priniesol jemu, vtedajšiemu šéfovi finančnej správy 50-tisíc eur za urýchlenie daňových kontrol v niektorých podnikateľských subjektoch. Čo si o tom myslíte?

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Ako právnik aj ako človek hovorím: v žiadnom prípade to nie je dôveryhodné obvinenie. Poznám Petra Kažimíra a toto mu nielenže nie je ani vlastné, ale, naopak – on sa vždy aj staval proti tomu, aby niekto získal nejaké výhody cestou nejakého vybavovania. Smerom k nemu si naozaj neviem predstaviť, že by niečo také existovalo. Naozaj nie.

Lenže Kažimír je obvinený z dávania úplatku. Nemal by sa vzhľadom na obvinenie vzdať funkcie guvernéra Národnej banky Slovenska?

Jednoznačne nie. Takéto uznesenie v právnom štáte nemôže existovať. Sú desiatky, nie jedno či dve, rozhodnutí Európskeho súdu pre ľudské práva, že obvinenie nemôže byť postavené na výpovedi jedného človeka. Nikdy. Polícia sa tým dlhé roky aj riadila. Samozrejme, boli občas i obvinenia na základe nejakej výpovede a po preverení sa zistilo, že spravidla išlo o vybavovanie osobných účtov alebo nejakých iných vecí. Takže nie, Kažimír by nemal odísť z funkcie.

Kažimír je aj členom Rady guvernérov Európskej centrálnej banky. Podľa ekonómov jeho obvinenie nevrhá dobré svetlo na Slovensko. Aká by mohla byť motivácia niečo na neho „našiť“?

Guvernér Národnej banky je jedno z posledných miest, ktoré nemá koalícia obsadené. Guvernér môže ako posledný maják strážiť, aby Slovenská republika v krátkom čase neskrachovala. Svojimi návrhmi a opatreniami sa môže dožadovať, aby sme neprišli o Slovensko ako také a nešli do bankrotu. Pravdepodobne im Peter Kažimír v tom nekonečnom chaose, ktorý tu zaviedli, zavadzia a viackrát naznačili jeho odstraňovanie. Myslím si, že už majú aj kandidáta, ktorý na to miesto má ísť, a obvinenie s tým súvisí. Všetko toto sa deje na politickú objednávku vlády.

OĽaNO malo postavenú predvolebnú kampaň na boji proti korupcii. Napĺňa, čo sľúbilo občanom pred voľbami.

Vyhrali na základe lží. Nesedí im matematika veľkých čísel. Keby platilo to, čo tvrdili, majú dnes neobmedzené zdroje… A pozrite sa aj na tie obvinenia: desaťtisíc úplatok, dvadsaťtisíc úplatok – nevraveli o miliardách?

Vyšetriť treba všetko alebo si to nemyslíte?

Jasné. Ale nevyšetruje sa tak, že budete nezákonne zatvárať ľudí do väzby. Oni ako keby dúfali, že tých ľudí potrestajú už teraz, lebo na súde to nevyjde. Vieme, že ich neodsúdime, tak ich dajme aspoň do väzby. Možno nám niečo porozprávajú, možno nám nakreslia nejaký príbeh – takto to robia. Lenže toto je boľševické uvažovanie, je to uvažovanie z 50. rokov. Komunisti nepotrebovali dôkazy. Oni ich však potrebujú. Z tohto pohľadu je skvelé, že sme v Európskej únii. Úniový súd nie je závislý od slovenských médií, ktoré sa boja, že vybuchne aj to, čo ony písali, lebo písali klamstvá. Veď keď nemecké vyšetrovacie orgány napíšu, že Slovensko nič nemalo s únosom Vietnamca, ony aj tak budú písať opak. Čo by sme tak mohli chcieť za pravdu teraz?

Ako hodnotíte slová, že polícia má konečne rozviazané ruky a vyšetrovatelia môžu slobodne pracovať?

Reči o rozviazaných rukách polície sú smiešne, vlastných ľudí neriešia. Prečo nikto nevyšetruje prípad Mikulca, ktorý zobral podľa Imreczeho úplatok ešte vo Vojenskom spravodajstve? To nevyšetrujú. Namiesto toho, aby obvinili Mikulca, obvinia Kažimíra. To je smiešne.

Nadácia Zastavme korupciu upozornila na podozrivú bytovku, v ktorej ste mali na najvyššom poschodí byty vy, Robert Fico a Róbert Grohoľ, pričom muž s takým menom mal sledovať novinárku Tódovú. Grohoľ neskôr predal byt v súčasnosti hľadanému Petrovi Koščovi, ktorý sa pohyboval v najvyšších štruktúrach tajnej služby.

A v čom je problém, že pred šestnástimi rokmi sme kúpili byty? Ja ho nevidím.

Evokuje to miesto, kde ste sa mohli nerušene stretávať – napríklad. Navyše, tie byty postavila firma Dušana Muňka, dlhoročného poslanca za Smer a exriaditeľa Sociálnej poisťovne, nie je jasné, za koľko ste byty kúpili. Poviete nám, ako to bolo?

Kupovali sme v roku 2005, boli sme v opozícii a ja som ako opozičný politik normálne kúpil byty. Kto pozná Dušana Muňka, vie, že od neho nič so zľavou nekúpite. Normálne sme zaplatili trhovú cenu. Prostriedky som mal z podnikania. Je o mne známe, že podnikám od 10. júna 1990 a zarobil som na byty dosť. Nevidím v tom žiadny problém. Kúpil som byt pre svoju mamu, druhý som následne zamenil s bratom. Byt si tam kúpil aj Robert Fico, ten som od neho o tri roky neskôr odkúpil pre svojho synovca. Nemal som naňho až tak veľa času, tak som to kompenzoval takto. Za štandardné sumy.

Našli by ste ešte zmluvy?

To neviem, ale určite sú k dispozícii v katastri. Opakujem, mal som príjmy z podnikania a chcel som investovať do bytov pre rodinu. Navyše, celý čas som ich uvádzal v majetkových priznaniach.

Čo sa týka toho osadenstva najvyššieho poschodia, vám sa to nezdá čudné?

Napríklad spomínaného Grohoľa ani nepoznám. Neviem, kto je to a nikdy som ho nestretol. Rovnako je to s Petrom Koščom. Ja som v tom byte nikdy nebýval. V roku 2005 som kúpil byt, v ktorom od začiatku žila moja mama. Druhý byt bol od začiatku myslený pre brata a neskôr som odkúpil ďalší byt pre synovca. To je celé. Ak nejaký Grohoľ predal byt, ja o tom neviem, lebo neskúmam osadenstvo na poschodí svojej mamy. Naozaj to bolo pred pätnástimi rokmi. Je paradoxné, že toto je problém, ale to, že minister vnútra Mikulec chodí tam, kde býva hľadaný Zeman, to je v poriadku.

Nie je, PLUS 7 DNÍ na to upozornilo. A minister vnútra Mikulec tvrdí, že nevedel, že v tom dome býva aj hľadaný mafián.

Mikulec mal určite vedieť, kam chodí. Ochranka by mu to mala povedať.

Keby ste boli ministrom a išli by ste za priateľkou, vás by upozornili, že tam býva hľadaný Zeman?

Ja hlavne za žiadnymi kamarátkami nechodím. Vediem normálny slovenský rodinný život, mám manželku a dvoch chlapcov a bojíme sa, či sa ich podarí slušne vychovať, to je celé, čo ma trápi v skutočnosti. Býval som na dvoch adresách a keď som sa sťahoval, všetko monitorovali médiá, ako som nosil škatule, všetko bolo pod dozorom. V akom zúfalom postavení musí byť nadácia, ktorá teraz rieši kúpu mojich bytov z roku 2005, keď toto je problém? Veď v čase kúpy bytov sme ani neboli vo vláde. A navyše – keď si pozriete kataster, kde býva spomínaný pán Zeman a chodí Mikulec za frajerkou, tam býva Zuzana Wienk (bývalá dlhoročná šéfka Aliancie Fair-play – pozn. red.) Čo chceme povedať, že je členkou mafiánskeho spolku?

Dočasný policajný prezident Hamran sa vyjadril, že sa hanbí za to, že jeho predchodca Gašpar je vo vyšetrovacej väzbe. Vy ako bývalý minister máte z väzby bývalého policajného prezidenta aké pocity?

Ja sa hanbím, že polícia porušila všetky pravidlá a zákony na to, že Tibor Gašpar je vo vyšetrovacej väzbe bez jediného relevantného dôkazu, bez jediného faktu. Tak za to sa môže hanbiť pán Hamran, ktorý bol dlhoročným spolupracovníkom Tibora Gašpara. Robili spolu desať rokov, takže keby videl pri jeho činnostiach nejaké nezákonnosti, určite by konal a nahlásil to. Keďže nekonal a nenahlásil to, predpokladám, že také veci neboli. To obvinenie sú naozaj nezmysly.

Druhým policajným exprezidentom vo väzbe bol Milan Lučanský. Jeho smrť dodnes vyvoláva u mnohých ľudí otázniky.

Za smrť Milana Lučanského zodpovedá táto vláda. To ma vrátilo do verejného priestoru nejakými poznámkami. Milan Lučanský bol veľmi otvorený a rovný chlap, ktorému boli politici ukradnutí. Spolu s Braňom Zurianom a celým tímom vo veľmi krátkom čase odhalili vrahov Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Vďačnosťou za vyšetrenie jedného z najzávažnejších prípadov doby mu bolo väzenie a zbavenie života. Oni ho zabili. To je proste fakt. Zodpovednosť bude so sebou táto vláda niesť, nielen dokedy tu bude, ale jednotliví politici do konca života.

Podľa Roberta Fica je 85 až 95 percent stíhaní bývalých funkcionárov neoprávnených. Vy ako bývalý minister vnútra to takisto tak vidíte?

Jednoznačne áno. A vysvetlím aj prečo – nepoznám síce osobne všetky spisy, ale tie, ktoré poznám, a to sú spisy najznámejších káuz, o tom svedčia. Stoja na výpovediach kajúcnikov, ktorí boli sami usvedčení z páchania závažnej trestnej činnosti. Ich výpovede všetky legitímne organizácie mimo Slovenska – ako sú súdy a iné inštitúcie – berú s vysokou mierou nedôvery alebo definujú, že ich výpovede treba intenzívne preveriť. Ďalšia vec je, že legálne a zákonom podporované veci označujú za nelegálne a krivé.

Vy si myslíte, že ľudia, ktorí sú dnes vo väzbe, raz budú vyhlásení za nevinných?

To, že je dnes polícia zneužívaná na politické ciele, je absolútne jasné. Zastupoval som viacero vecí. Deväť z desiatich svedkov vypovedalo, že to nie je pravda a desiaty vypovedal: nielenže to nie je pravda, my sme takúto vec ani nevybavovali, my sme taký spor ani nemali. Ako teda môže niekto ovplyvňovať sudcu, keď neexistuje ani len spor, ktorý mal byť akože ovplyvňovaný?

Hovoríte o prípade bývalého sudcu Okresného súdu Bratislava III Davida Lindtnera, ktorého zastupujete a ktorý prešiel po obvinení z úplatku v kauze Búrka do advokácie?

Áno. Obvinený kajúcnik Sklenka mal byť podľa obvinenia ovplyvňovaný v spore, o ktorom sa zistilo, že vlastne ani nebol. Tak ako môže byť Lindtner obvinený? Rozumiete? Mal vybavovať a ponúkať peniaze za niečo, čo vlastne neexistuje. Prečo je to tak? Lebo čo by novinári povedali, keby sa zistilo, že celá Búrka bol hrozný omyl.

V Búrke je obvinená aj bývalá štátna tajomníčka Monika Jankovská.

Možno bude jeden, dvaja ľudia z pätnástich, ktorí spáchali nejaké trestné činy, zvyšok sudcov bol popravený, či už profesionálne, alebo životne len preto, aby oni niečo preukázali a tvárili sa, že existuje nejaká sudcovská mafia. Nakoniec sa ukazuje, že väčšina z tých vecí je nepravda. Takže toto dopadne obrovskou katastrofou. Myslím, že tie veci budú aj spätne preverované.

Myslíte tak ako v 50. rokoch, ktoré ste už spomínali?

Tak ako po 50. rokoch pri­šla rehabilitácia a museli sa veci spätne preverovať, tak sa budú spätne preverovať tieto. Ukazuje sa, že mnohé prípady sú – či už z nevedomosti, alebo úmyselne vytvorené. To, čo si uzurpovala úzka skupina policajtov, ktorí boli usvedčení na základe odposluchov, že si vymýšľali trestné činy, tak to bolo aj vo všetkých ostatných prípadoch. Keď sme poukazovali na správu tajnej služby, v ktorej sa hovorí o úzkej skupine ľudí, ktorí si vymýšľajú prípady na politických oponentov, tak niektorí novinári kričali: Dajte nám dôkazy! Teraz majú dôkazy a naďalej sa snažia chrániť svojich ľudí.

Prečo by si vymýšľali trestné činy?

Oni totiž bojujú so Smerom. Smer je problém. Nevedia ho poraziť výsledkami, tak vymýšľajú. Tri miliardy ukradol Smer každý rok – vykrikoval pred voľbami Matovič. Tvrdili, že stačí nekradnúť a na všetko budú peniaze. Ako vidno – nie je to pravda.

Vláda má vysokú mieru nedôvery v očiach ľudí. Čím to podľa vás je?

Zobrali deťom obedy, aby mali banky vyššie zisky. Trináste dôchodky – to je to isté. Vo výsledku: banky majú rekordné zisky, ale ľuďom berú. Tak keď oni nekradnú, kde sú tie peniaze, čo my sme mali kradnúť a oni ich nemajú? Smer robil so sedemnásťapolmiliardovým rozpočtom. Oni majú 26-miliardový rozpočet a zadlžujú Slovensko. Nikto necíti, že majú takmer dvojnásobný rozpočet: lekári nemajú vyššie platy, učitelia nemajú vyššie platy – ale máme geniálne nápady celoplošného testovania… Igor Matovič chce vždy odprezentovať bombu, on chce byť celosvetový a ešte stále nepochopil, že jeho inteligenčný rozsah je nízky a hlavne, nevie pracovať. Oni si myslia, že ľudia sú hlúpi?

Čaká nás zdražovanie. Vy prichádzate s chlebovými témami a ostrejším slovníkom než v minulosti. Myslíte, že vám to vráti voličov?

Slovensko hlavne pôjde pre túto vládu do katastrofálneho stavu. Sú ako nič netušiaci Indiáni v prérii, na ktorých sa valí stádo bizónov. Vymýšľajú si, že chcú robiť reformy, ktoré nikdy nespravia. Rozdelili spoločnosť na vakcinovaných a nevakcinovaných, čo je strašný nezmysel a Slovensko sa z toho bude dlho spamätávať. Aj medziľudsky. Kde by zobrali dôveru ľudí takíto politici?

Nedávno ste sa vyjadrili, že nemáte nič ani proti radikálnej pravici. Ste sociálny demokrat. Ako to má volič čítať?

Ja som esenciálny demokrat. K demokracii patria aj názory, ktoré sa vám nepáčia. A ako hovorí Európsky súd pre ľudské práva, aj tie, ktoré provokujú a sú dokonca vulgárne, často posúvajú demokratický diskurz dopredu. Čo sa deje dnes? Každý názor, ktorý sa vám nepáči, je označený ako hoax, prípadne konšpirácia, aj keď sa ukáže ako pravdivý. Napríklad to, že kto je vakcinovaný, môže ochorieť tiež. Naša politická scéna má byť od extrémnej ľavice po extrémnu pravicu a každý volič nech si vyberie. Základom esenciálnej demokracie je, že musím rešpektovať každý názor, aj ten, ktorý sa mi nepáči. Tu sa čo deje? Nejaký lekár povie názor a hneď ho vyhodia z roboty.

Zdroj: plus7dni.pluska.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d